Do niedawna powiat starachowicki na mapie regionu notował najniższe statystki, jeśli chodzi o poziom bezrobocia. Jak obecnie wygląda sytuacja na lokalnym rynku pracy? Czy przybywa osób bez pracy w rejestrach, podobnie jak w skali kraju?
Bezrobocie w Polsce w 2026 roku wykazuje tendencję wzrostową, osiągając najwyższe poziomy od września 2021 roku. W marcu 2026 r. stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 6,1 proc. co oznacza wzrost w stosunku do poprzedniego roku. W powiecie starachowicki, co prawda jest kilka procent więcej, ale powodów do niepokoju ponoć nie ma.
- Powiat starachowicki jest pewnego ewenementem na mapie regionu świętokrzyskiego. Od kilku lat liczba osób bezrobotnych utrzymuje się na poziomie 3.100- 3.200 osób. O ile na początku 2026 roku wzrosła do ponad 3.300 bezrobotnych, w kwietniu notujemy już wyraźny spadek - informuje Jarosław Nowak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Starachowicach. - Zatem jakiegoś dramatu nie ma. Nie mamy też niepokojących sygnałów od lokalnych pracodawców o planowanych zwolnieniach czy redukcji zatrudnienia.
Stopa bezrobocia w powiecie starachowickim na koniec kwietnia 2026 roku wynosiła 10,2 proc. - tj. 3.186 osób w rejestrach PUP (w tym 1360 kobiet i 424 z prawem do zasiłku dla bezrobotnych). Na tle pozostałych powiatów wyglądamy bardzo dobrze, biorąc pod uwagę statystyki ościennego powiatu skarżyskiego, gdzie stopa bezrobocia wynosi 15,3 proc. i opatowskiego - 16,4 proc.
Ruch w rejestrach jest jednak widoczny, tylko w kwietniu zarejestrowało się jako bezrobotni 266 osób a wyrejestrowało - 381. Znaczną grupę stanowią osoby długotrwale bezrobotne - 1.905 (powyżej 12 m-cy w rejestrach) oraz osoby bez kwalifikacji - 859. Problem ze znalezieniem pracy mają osoby w wieku 50+ - jest ich 889.
Mimo wzrostu, Polska wciąż znajduje się w czołówce krajów UE z najniższym bezrobociem. Główne przyczyny bezrobocia w kraju to coraz mniejsza liczba miejsc pracy; wysokie dla pracodawców koszty pracy; wysokie podatki i składki ZUS, które ograniczają możliwość zatrudnienia większej liczby osób oraz brak doświadczenia zawodowego wśród absolwentów.
- O ile nie ma niepokojących sygnałów co do nagłego wzrostu bezrobocia, niepokojem mogą napawać finanse na aktywizację zawodową osób bez pracy. W porównaniu do ub. roku mamy zdecydowanie niższy budżet, jaki możemy przeznaczyć na staże, prace interwencyjne, refundacje czy dotacje do działalności gospodarczej. W 2025 roku dysponowaliśmy kwotą ponad 18 mln zł, co pozwoliło zaktywizować 1155 osób (efektywność zatrudnieniowa była na poziomie 90,32 proc). W tym roku ten budżet jest dużo skromniejszy i tu należy upatrywać zagrożeń - może być problem z finansowaniem działań aktywizacyjnych. A przez to jest ryzyko, że rejestr osób bezrobotnych może się powiększyć - dodaje.
Bezrobocie w powiecie starachowickim w liczbach
2021 - 3337 osób
2022 - 3242
2023 - 3314
2024 - 3109
2025 - 3101
styczeń 2026 - 3306
luty 2026 - 3306
marzec 2026 - 3281
kwiecień 2026 - 3186
Stopa bezrobocia w regionie
pow. opatowski - 16,4 proc
pow. skarżyski - 15,3, proc.
pow. ostrowiecki - 12,8 proc.
pow. konecki - 11,7 proc.
pow. kazimierski - 11,6 proc
pow. starachowicki - 10.2 proc
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
A tymczasem w Urzędzie i nie tylko przybywa rozmaitych rad i gremiów tylko nie ma tego najważniejszego : pomysłu na wyludniające się miasto. To miasto z takim zarządem i taką Radą Miejską nie ma szans na rozwój. Żeby chociaż powstała filia Collegium Humanum ...
Taki "cudotworca" na stanowisku to co sie dziwić.... swoją drogą moze czas już na zmianę tego wiecznego dyrektora.
Dlaczego nie napiszecie ile dokladnie środków pozyskano na ten rok na cel aktywizacji bezrobotnych? To ukazałoby efektywność pracy tego urzędu, a konkretnie urzędników w pozyskiwaniu dofinansowania. Dyrektor sie nie chwali więc zapewne są to śmieszne kwoty w porównaniu do zeszłego roku. Liczba bezrobotnych spada ponieważ ludzie opuszczają to miasto za pracą. Tutaj niestety pracy nie ma, ogłoszenia w koło te same niczym w chorym filmie. Teraz sie cieszycie z dobrych statystyk, ale kryją się za nimi ludzkie dramaty osób które musiały wyjechać za chlebem. Z czasem Starachowice się wyludnia i wtedy będzie zdziwienie. Ale pan dyrektor bedzie juz na emeryturze. Gorzej z wlodarzami bo młodzi są, do emerytury daleko a miasto się kurczy. Z czasem i dla polityków bedzie brakować stanowisk.
Kto nie wie jak działa urząd Pracy, ten ma szczęście. Te urzędy funkcjonują głównie dzięki składkom zdrowotnym. Wystarczyłoby ustawą zmienić prawo i ubezpieczać bezrobotnych w zus. Urzędy byłyby zbędne.
A tymczasem w Urzędzie i nie tylko przybywa rozmaitych rad i gremiów tylko nie ma tego najważniejszego : pomysłu na wyludniające się miasto. To miasto z takim zarządem i taką Radą Miejską nie ma szans na rozwój. Żeby chociaż powstała filia Collegium Humanum ...
Taki "cudotworca" na stanowisku to co sie dziwić.... swoją drogą moze czas już na zmianę tego wiecznego dyrektora.
Dlaczego nie napiszecie ile dokladnie środków pozyskano na ten rok na cel aktywizacji bezrobotnych? To ukazałoby efektywność pracy tego urzędu, a konkretnie urzędników w pozyskiwaniu dofinansowania. Dyrektor sie nie chwali więc zapewne są to śmieszne kwoty w porównaniu do zeszłego roku. Liczba bezrobotnych spada ponieważ ludzie opuszczają to miasto za pracą. Tutaj niestety pracy nie ma, ogłoszenia w koło te same niczym w chorym filmie. Teraz sie cieszycie z dobrych statystyk, ale kryją się za nimi ludzkie dramaty osób które musiały wyjechać za chlebem. Z czasem Starachowice się wyludnia i wtedy będzie zdziwienie. Ale pan dyrektor bedzie juz na emeryturze. Gorzej z wlodarzami bo młodzi są, do emerytury daleko a miasto się kurczy. Z czasem i dla polityków bedzie brakować stanowisk.