Już nie trzeba do urzędu…

Uncategorized

Od roku istnieje możliwość zgłoszenia nowo narodzonego dziecka przez internet! Jak się okazuje w Starachowicach nie jest to jeszcze popularna metoda. Większość woli tradycyjny sposób zgłaszania urodzenia w urzędzie.

Jak podaje USC od czerwca 2018 r. – od kiedy zaczęła obowiązywać ustawa – on-line zgłoszono 10 dzieci. Od początku tego roku było natomiast 11 zgłoszeń.

Narodziny dziecka on-line może zgłosić każdy rodzic. Warunkiem jest posiadanie przez rodziców Profilu Zaufanego, czyli narzędzia, dzięki któremu można potwierdzić swoją tożsamość w internecie. Jeśli mamy już założony profil należy wejść na stronę internetową www.obywatel.gov.pl i wybrać opcję „Zgłoś urodzenie dziecka”. Następnie należy potwierdzić, że jest się matką lub ojcem dziecka.  Później pozostaje już tylko zarejestrowanie danych potomka.  Należy podać nazwę szpitala, w którym dziecko przyszło na świat, wybrane imię,  Ważnym elementem jest wybranie adresu, pod którym dziecko będzie zameldowane oraz sposób odebrania dokumentów.  Są trzy możliwości: elektroniczna skrzynka ePUAP, odbiór osobisty lub przesyłka tradycyjną pocztą.  Wniosek podpisujemy profilem zaufanym. Odpis aktu urodzenia otrzymujemy w formie papierowej lub elektronicznej. Wraz z nim rodzic otrzyma powiadomienie o nadaniu dziecku numeru PESEL.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.