Włosy dla kobiet są bardzo ważne…

Starachowicki szpital chce zakupić specjalistyczne urządzenie, które zapobiega wypadaniu włosów u osób przechodzących chemioterapię. 1 marca w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach odbył się pokaz systemu zapobiegającego wypadaniu włosów podczas chemioterapii.
Dyrekcja PZOZ planuje zakup urządzenia przy współfinansowaniu podmiotów zewnętrznych. System skierowany jest głównie do kobiet, które najbardziej cierpią z powodu utraty włosów w wyniku chemioterapii. Żaden podmiot leczniczy w województwie świętokrzyskim nie dysponuje takim urządzeniem.
– System Paxman ma być przeznaczony dla pacjentek Oddziału Onkologicznego Dziennego korzystających z chemioterapii dożylnej – mówi lek. med. Piotr Nowak, po. dyrektora ds. leczniczych PZOZ. – Staramy się pozyskać pieniądze na zakup systemu, który choć pomocy w terapii, nie jest finansowany przez NFZ – dodaje.
O zachorowalności na nowotwory w naszym regionie mówiła lek. med. Małgorzata Majecka, kierownik Oddziału Dziennego Chemioterapii w starachowickim PZOZ. Natomiast o samym urządzeniu opowiedział Dariusz Lachowski, specjalista ds. systemów chłodzenia skóry głowy w Polsce, który zaznaczył, że w całym kraju jest obecnie tylko 21 ośrodków, które posiadają system Paxman.

Urządzenie zapobiega wypadaniu włosów poprzez obniżenie temperatury powierzchniowych warstw skóry głowy. Schładzanie powoduje obkurczanie naczyń krwionośnych, a w konsekwencji ograniczenie przepływu chemioterapeutyku do wrażliwej macierzy włosa. System składa się z dwóch foteli, urządzenia monitorującego i dwóch czepków, do których wtłaczany jest płyn o temperaturze -4 st. C. Jednorazowo z urządzenia mogą korzystać dwie osoby.

Jeśli szpitalowi uda się zgromadzić pieniądze potrzebne na zakup urządzenia, PZOZ będzie pierwszą jednostką w regionie oferującą pacjentom onkologicznym, poddawanym chemioterapii dożylnej, dodatkowo ochronę przed utratą włosów.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Trzy lata temu pożary szalały na składowisku odpadów koło Starachowic. Dziś podobny dramat przeżywają mieszkańcy powiatu koneckiego. Zobacz relację reportera naszego wydawnictwa z miejsca dramatycznej akcji strażackiej.  21 lipca (niedziela), od godziny 4 w akcji gaszenia uczestniczy 68 strażaków i...
Po raz drugi w historii, plac rekreacyjny obok krytej pływalni przy ul. Szkolnej w Starachowicach zamienił się w miejsce, gdzie niemal na każdym kroku można było spotkać fanów muzyki dance oraz disco. Starachowicka Gala Disco Polo okazała się strzałem...

Czy segregacja ma sens?

Przynajmniej trzy pojemniki na śmieci, różnokolorowe worki, skrupulatny podział odpadów zanim trafią na wysypisko. Wszystko dla naszego środowiska. Tylko jaki to ma sens, skoro już pod domem misterna robota idzie na marne i zbierany przez nas plastik, szkło czy...

Integracja przy grillu

Członkowie Stowarzyszenia "Niepełnosprawni plus" w Starachowicach spotkali się na dorocznym grillowaniu. Integracja przy kiełbasce odbywa się przy siedzibie Stowarzyszenia przy ul. Majówka.  

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze