Zdarzył się wypadek? Jak wnioskować o odszkodowanie?

Zdarzył Ci się wypadek? Jeszcze nie? Statystycznie rzecz biorąc, każdy kierowca musi liczyć się z tak przykrymi sytuacjami w swoim drogowym życiu. Dlatego dziś prezentujemy krótkie przypomnienie, jak wnioskować o odszkodowanie.

 

Standardowa likwidacja szkody – OC

 

Każdy kierowca powinien posiadać obowiązkowe ubezpieczenie – jeśli go nie ma, płaci wysoką karę. Niezależnie od tego, czy wykupiłeś OC krótkoterminowe, zwykłe, czy z bezpośrednią likwidacją szkód (o tym za chwilę), masz prawo oczekiwać zwrotu kosztów z tytułu poniesionej straty. Jeśli ktoś wjedzie Tobie „w bagażnik” albo wymusi pierwszeństwo doprowadzając do kolizji, prawo stoi po Twojej stronie. O ile wina zostanie udowodniona, otrzymasz pieniądze, które pokryją szkodę, czyli naprawę karoserii czy zniszczonych części.

 

Bezpośrednia likwidacja szkód (dostępna w wybranych ofertach OC czołowych polskich ubezpieczycieli) oznacza, że po wypadku musisz zwrócić się do swojego towarzystwa. W każdym innym przypadku przygotowujesz wniosek do ubezpieczyciela sprawcy. Nie jest to zbyt skomplikowane, a w Internecie znajdziesz mnóstwo poradników, które przeprowadzają Cię przez te procedury krok po kroku.

 

Pamiętaj, że OC jest jedynie podstawową ochroną. Otrzymujesz pieniądze wyłącznie z tytułu poniesionej straty spowodowanej przez innego posiadacza OC. Dlatego tak często poleca się kierowcom inne, dodatkowe polisy, które zapewniają większy komfort. Przejdźmy jednak do wniosku o odszkodowanie, jeśli posiada się tylko OC.

 

Ten wniosek musi zawierać wykaz wszystkich doznanych szkód materialnych oraz cielesnych. Nie przejaskrawiaj, ale i nie ukrywaj faktów. Po prostu najdokładniej, jak to możliwe, opisz poniesione szkody. Wniosek powinien zawierać kwotę, o jaką wnosisz z tytułu strat. Jeżeli jesteś już po naprawie, załącz wszystkie rachunki. To najlepszy dowód, ile faktycznie kosztowała likwidacja szkody. Odwołuj się do konkretnych przepisów wynikających z ustaw – pismo jest wtedy rzeczowe i profesjonalne.

 

W Internecie na pewno znajdziesz odpowiedni wzór wymaganego pisma, pomocny może się okazać także prawnik. Ubezpieczyciele mają prawo nie uznać Twojego wniosku, jeśli przedstawione kwoty są zawyżone i niepoparte konkretnymi argumentami. Pamiętaj, żeby wniosek zawierał kompletne dane zarówno poszkodowanego, jak i sprawcy. Numer polisy sprawcy jest wręcz niezbędny w celu przeprowadzenia procedury.

 

Jeśli wnioskujesz nie tylko o pokrycie szkód drogowych, ale i urazów na ciele w efekcie wypadku, załącz wszelkie dowody, jak faktury za leczenie, transport do placówki medycznej, zakup leków oraz akcesoriów niezbędnych w leczeniu itd. Opis skutków zdrowotnych wypadków również musi być bardzo dokładny – wykorzystuj konkretną terminologię medyczną, a nie ogólne spostrzeżenia.

 

Odszkodowanie z autocasco

 

Aby zaoszczędzić pieniądze i mieć wolne środki na dodatkowe polisy, warto znaleźć jak najtańsze ubezpieczenie samochodu na kalkulator-oc-ac.auto.pl. Gdy posiadasz AC, możesz liczyć na odszkodowanie, gdy szkoda jest spowodowana nie przez drugiego kierowcę, ale wszelkie inne czynniki, jak np. Twój błąd podczas manewrowania na parkingu, kradzież auta czy zniszczenie go przez czynniki atmosferyczne lub nieznanych sprawców.

 

Tańszym wariantem pełnego autocasco jest tzw. minicasco (miniAC, smartcasco) z ograniczonym zakresem polisy, która obejmuje przede wszystkim ryzyko kradzieży. Tak czy inaczej, mając AC, jak najszybciej zgłoś szkodę, zgodnie z regulaminem ubezpieczyciela. Przygotuj się na wycenę rzeczoznawcy i ocenę szkody jako częściowej lub całkowitej. Wybierz sposób likwidacji szkody i czekaj na środki – do 30 (w szczególnych sytuacjach 90) dni.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Fantastyczne święto baniek mydlanych które najbardziej cieszy najmłodszych choć nie tylko, odbyło się w minioną niedzielę, 21 lipca na placu pod Skałkami. Puszczanie baniek udzieliło się wszystkim małym i dużym, pomimo "burzowej" pogody zabawa była udana. Organizator firma Bombini zaoferowała...
Zaledwie 20 minut wystarczyło do tego, by zawodowi ratownicy, a także druhowie z terenu gminy Brody wyjeżdżali do podobnych zgłoszeń dwukrotnie. W niedzielę (21 lipca), w Rudniku, a także miejscowości Krynki paliły się trawy. W obu przypadkach podpalaczy, na...
Starachowickie środowisko piłkarskie w żałobie. W minioną niedzielę (21 lipca), w szpitalu, zmarł Kamil Pastuszka. Przez wiele lat był członkiem kolegium sędziów w Starachowicach. Miał 33 lata. - Odszedłeś zbyt wcześnie – żegnają go koledzy, m.in. za pośrednictwem portalu...
Niezachowanie należytej ostrożności, a co za tym idzie nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu – to dwie, najbardziej prawdopodobne przyczyny zdarzenia drogowego, jakie odnotowali funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. W niedzielne (21 lipca), deszczowe popołudnie na odcinku drogi wojewódzkiej nr 756,...
Tego dnia, z pewnością miło i sympatycznie nie będzie wspominał kierowca, który wybrał się w podróż jednośladem. W minioną sobotę (20 lipca), na skrzyżowaniu ulic: Południowej, Szermentowskiego, a także Świętokrzyskiej w Bodzentynie, mężczyzna uległ wpadkowi. Okoliczności zdarzenia wyjaśniali świętokrzyscy...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze