Salon: uczyń go takim, aby nie chciało się go opuszczać

(Materiał partnerski)

Centralną przestrzenią mieszkania, w której toczy się najintensywniejsze życie jest zazwyczaj salon. Nierzadko, zwłaszcza jeśli nie ma ono dużej powierzchni, musi pełnić jednocześnie wiele funkcji, stanowiąc odpowiednie miejsce do odpoczynku, spotkań z gośćmi czy spożywania posiłków. Sposób, w jaki zostanie zaaranżowany może więc w istotnym stopniu decydować o komforcie użytkowania lokalu. Warto zatem poświęcić temu nieco uwagi, dbając zarówno o kwestie praktyczne, jak i jego wygląd.

Ustal funkcje tego miejsca

Salony mogą być tak różne, jak upodobania mieszkańców lokali, w których się znajdują. Warto jednak podporządkowywać je dobrze przemyślanym potrzebom, jakie będziemy wobec tego pomieszczenia mieli.

Zwłaszcza w niewielkim mieszkaniu w budynku wielorodzinnym będzie ich dużo i nawet jeśli dysponujemy osobną sypialnią, salon właśnie będzie miejscem, które będzie musiało incydentalnie pełnić jego rolę w wypadku pojawienia się pozostających u nas na dłużej gości. Umieszczając w nim rozkładaną sofę często nie sposób zadbać o to, by korzystanie z jej funkcji nie wiązało się z obniżeniem swobody poruszania się (wszystko zależy wszak do ilości dostępnej przestrzeni), warto jednak mieć to na uwadze, by skala problemów przy przeobrażaniu pokoju nie była zbyt duża.

Wznosząc nowe domy często dążymy do tego, by będący ich sercem salon połączony był np. z kuchnią czy innymi pomieszczeniami. W takim wypadku należy zadbać o sprawną komunikację – nie powinna ona odbywać się poprzez jego centrum, traci on wówczas walor wygodnego miejsca odpoczynku czy spotkań.

Jednym ze stosowanych rozwiązań, jest aranżacja minimalistyczna, pozwalająca na optyczne powiększenie wnętrza, czemu sprzyjają także jasne kolory. W wielu mieszkaniach jest to jednak trudne do osiągnięcia, ze względu na liczne pełnione przez salon funkcje.

Zachowawczo czy odważnie?

Klasyczna aranżacja salonu, choć należy do częstych wyborów wśród tych, którzy nie mają ochoty poświęcać jej zbyt wiele uwagi, niesie jednak ze sobą wiele wyzwań. Najważniejsze jest wówczas harmonijne doprasowanie wszystkich elementów wyposażenia i dekoracji. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się więc różne wersje stylizacji nowoczesnej, w ramach której potrzeby praktyczne z estetycznymi połączyć dużo łatwiej. Beton architektoniczny w salonie w formie okazałych płyt o ciekawych formach może być elementem nadającym jego wnętrzu szczególny charakter – pokrycie nim całej ściany sprawi, że zdecydowanie będzie dominować nad pomieszczeniem, jednak elegancka, surowa forma sprawia, że unikniemy jego przytłoczenia. Jest to przy tym materiał trwały, łatwy w konserwacji i odpowiedni do zastosowania wewnętrznego, o czym w przypadku wyrobów firmy VHCT, pierwszego krajowego producentach, świadczy certyfikat PZH. Istotnym atutem jest też fakt, że dobrze komponuje się z pozostałymi materiałami.

Innym ciekawym pomysłem może być drewno – obecnie dostępne są rozwiązania w niczym nieprzypominające królującej w naszych mieszkaniach wiele lat temu boazerii i wcale nie trzeba się całkowicie nim otaczać – umiejętne użycie pozwala nadać takiej stylizacji mniej surowy charakter. Na cokolwiek się zdecydujemy, musi to być jednak podporządkowane spójnemu zamysłowi uwzględniającemu przeznaczenie poszczególnych sfer.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Starachowickie środowisko piłkarskie w żałobie. W minioną niedzielę (21 lipca), w szpitalu, zmarł Kamil Pastuszka. Przez wiele lat był członkiem kolegium sędziów w Starachowicach. Miał 33 lata. - Odszedłeś zbyt wcześnie – żegnają go koledzy, m.in. za pośrednictwem portalu...
Niezachowanie należytej ostrożności, a co za tym idzie nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu – to dwie, najbardziej prawdopodobne przyczyny zdarzenia drogowego, jakie odnotowali funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. W niedzielne (21 lipca), deszczowe popołudnie na odcinku drogi wojewódzkiej nr 756,...
Tego dnia, z pewnością miło i sympatycznie nie będzie wspominał kierowca, który wybrał się w podróż jednośladem. W minioną sobotę (20 lipca), na skrzyżowaniu ulic: Południowej, Szermentowskiego, a także Świętokrzyskiej w Bodzentynie, mężczyzna uległ wpadkowi. Okoliczności zdarzenia wyjaśniali świętokrzyscy...
Wczoraj informowaliśmy o wielkim pożarze hałdy ze śmieciami w Fałkowie (powiat konecki). Dziś strażacy zlokalizowali pożar składowiska tak, że się nie powiększa. Załogi samochodów gaśniczych zmieniają się. Trwa walka z zarzewiami ognia, koparki rozgarniają pogorzelisko, a strażacy gaszą wodą....

Witamy na świecie

Tradycyjnie o poranku odwiedziliśmy starachowicki oddział "noworodkowy" i co nas niezmiernie ucieszyło, czekało na nas aż dziewięcioro ślicznych maluszków. Tym razem urodziło się sześć dziewczynek i trzech chłopców. Witamy na świecie maluchy!

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze