Industrialne wnętrze naprawdę może być przyjemne. Jak je stworzyć?

Dom i ogród

Kiedy wydaje się, że projektanci poszukujący oryginalnych i efektownych sposobów aranżacji wnętrz wyczerpali już możliwe koncepcje, ciągle otrzymujemy jednym razem coś nowego, innym coś dobrze nam znanego, ale odkrytego ponownie. Czy styl industrialny ciągle jest jeszcze nowym odkryciem, czy też możemy już zaobserwować rzeczywiście kolejne spojrzenia niego? Niezależnie od tego, faktem jest, że nadal nie traci na zainteresowaniu i to nie tylko jako propozycja dla obiektów użytkowych, ale także domowego zacisza.

Zawsze trzymaj swoją fantazję w ryzach

Nie jest żadnym odkryciem, że jakiejkolwiek ludzkiej aktywności, jeśli ma ona przynosić satysfakcjonujące rezultaty, powinna towarzyszyć trzeźwa refleksja nad środkiem i celem, do którego ma on prowadzić. Przesadny zachwyt i skupienie na tym pierwszym zawsze niemal prowadzi na manowce. Narządzie pozostanie tylko narzędziem, niezależnie od tego, jak byłoby doskonałe.

Nie inaczej jest przy aranżacji wnętrz, co powinni mieć na uwadze zwłaszcza ci, którzy nie zajmują się tym zawodowo, a mają dość chęci, sił, czasu i środków, by radykalnie przeobrazić wykorzystywane przez siebie przestrzenie. Brak wyobraźni i dystansu może sprawić, że efekt niekoniecznie nas usatysfakcjonuje.

Po co tyle o tym pisać – zapyta ktoś. Styl industrialny jest pod tym względem dość wymagający i zachwyciwszy się zanadto właściwymi mu rozwiązaniami, a straciwszy z pola widzenia przeznaczenie, jakiemu służyć mają konkretne pomieszczenia, łatwo zmienić je w sposób, który niektóre osoby może po prostu męczyć. A przecież może być wprost przeciwnie.

Ustal, co chcesz uzyskać i jakie masz ograniczenia

Obecnie możliwości w zakresie aranżacji wnętrz są niemal nieograniczone. Mieszkamy w budynku, w którym nie odsłonimy jednorodnej ceglanej ściany, bo zastosowano w nim akurat inną technologię? Nie ma problemu – wystarczy sięgnąć po płytki z cegły jakie oferuje np. firma Feldhaus, które, ze względu na bardzo elegancką, właściwą klinkierowi formę przypadną do gustu także tym, którzy surowość wystroju akceptują tylko do pewnego stopnia. Cegła bądź rozwiązania ją imitujące jest materiałem, po który sięgać będziemy nader często – tutaj jednak potrzebna jest rozwaga, bo jej nadmiar w niektórych przypadkach – zwłaszcza w pomieszczeniach niezbyt obszernych – może spowodować, że uzyskany efekt będzie wizualnie zbyt ciężki i daleki od właściwemu stylowi industrialnemu wrażenia przestrzeni. Wszystko zależy od konkretnego wnętrza, jego powierzchni, rozkładu, dostępu do naturalnego doświetlenia. Projekt należy sporządzać mając na uwagę jego właściwości, a także przeznaczenia pokoi i charakteru, jaki w związku z tym najlepiej byłoby im nadać. Podobny rezultat może nam grozić, jeśli nieumiejętnie eksponować będziemy beton, czy też stosować np. doskonale imitujące go farby strukturalne. Być może trzeba będzie rozważyć, czy chcemy odważnie iść w konsekwentne całościowe podporządkowanie aranżacji danej stylistyce, czy też jedynie nadać jej tylko pewne silne akcenty, pamiętając jednocześnie, że ma to być otoczenie, w którym spędzać będziemy lata. Jedno i drugie może przynieść znakomity rezultat.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.