art. promocyjny: Ekologiczne pompy ciepła WOLF – solidność ma znaczenie

Dom i ogród

Rozwiązania przyjazne środowisku oraz inspirowane naturalnymi procesami to jeden z najciekawszych i wartych największego uznania trendów w branży grzewczej. Producenci prześcigają się w tworzeniu ultranowoczesnych urządzeń, które będą niezwykle wydajne i energooszczędne, a także nie będą emitowały do atmosfery szkodliwego CO2. Doskonałym przykładem takich właśnie ekologicznych produktów są wysokoefektywne powietrzno-wodne pompy ciepła firmy Wolf.

Pompy ciepła powietrze-woda z serii BWL-1 I (wewnętrzna) oraz BWL-1 A (zewnętrzna) marki Wolf, jako produkty w 100% wykonany w Niemczech charakteryzują się jednymi z najlepszych parametrów wśród tego typu urządzeń na rynku.

Zastosowanie sprężarki typu scroll posiadającej podwójne odprzężenie drgań, promieniowego, sterowanego bezstopniowo wentylatora oraz regulowanego elektronicznie miękkiego startu powoduje, że uruchomienie i praca urządzenia odbywają się praktycznie bezgłośnie.

Ekologia, energooszczędność i efektywność to trzy najważniejsze zalety powietrzno-wodnych pomp ciepła. O ile pierwsza z nich to kwestia zasad, chwalebnej troski o środowisko, a także wymogów unijnych dyrektyw oraz polskiego prawa budowlanego (szczególnie w kontekście certyfikatu efektywności energetycznej budynków), o tyle dwie pozostałe mają realny wpływ na domowy budżet i obniżenie rachunków za ogrzewanie. Jeżeli chodzi o efektywność omawianych urządzeń to podstawą jej oceny jest współczynnik wydajności cieplnej COP. Opisuje on proporcję pomiędzy wyprowadzoną z urządzenia energią cieplną, a doprowadzoną energią elektryczną w określonych warunkach zewnętrznych (warunki pomiaru według wymagań normy europejskiej EN 14511 lub EN 255). Współczynnik COP A2/W25 dla pomp BWL-1 osiąga, wydawałoby się nieosiągalną dla pomp ciepła na powietrze zewnętrzne wartość wynoszącą 4,0 (wg EN 255). Z kolei zastosowanie parownika o bardzo dużej powierzchni czynnej w znacznej mierze ograniczyło oszranianie, co pozwala na pracę sprężarki nawet przy –25oC i maksymalną temperaturę na zasilaniu (bez udziału grzałek) 63°C. Taka temperatura zapewnia wysoki komfort cieplny pomieszczeń, także tych wyposażonych w ogrzewanie grzejnikowe. Moc wbudowanej grzałki elektrycznej może być regulowana w zakresie od 1 do 8 kW. Możliwe jest nastawienie mocy szczytowej, jak również realizacja funkcji pracy awaryjnej oraz suszenia jastrychu. Kanał wydmuchowy powietrza, w przypadku lokalizacji pompy ciepła wewnątrz budynku, może być zamontowany z lewej lub z prawej strony urządzenia. Możliwa jest dostawa elastycznych lub sztywnych kanałów powietrznych do wydmuchu powietrza z pompy ciepła co umożliwia jej lokalizację praktycznie w każdej kotłowni, także w narożniku pomieszczenia.

Czynnikiem roboczym w obiegu chłodniczym jest R407C, wolny od substancji FCKW. Jego ilość w obiegu roboczym jest mniejsza niż 6 kg, tak więc nie jest konieczna kontrola urządzenia, wynikająca z wymagań normy europejskiej EG 842/2006. Zamknięty hermetycznie w procesie produkcji pompy ciepła czynnik, umożliwia instalację i uruchomienie urządzenia przez fachową firmę instalacyjną z zakresu ogrzewnictwa, bez udziału serwisu instalacji chłodniczych.

Firma Wolf wyznaczyła także nowe standardy w dziedzinie przyjaznej obsługi pomp ciepła. Do współpracy z pompami oferowany jest wyspecjalizowany sterownik WPM-1. Sterownik informuje użytkownika o wszystkich parametrach roboczych pracy urządzenia, dzięki standardowemu wyposażeniu w licznik ciepła, pozwala także na monitoring współczynnika COP oraz SPF. Sterownik WPM-1 może w standardzie realizować m.in. takie funkcje jak: regulację pogodową, pomieszczeniową, regulację obiegu grzewczego bezpośredniego, regulację obiegu z mieszaczem, regulację układu przygotowania cwu, w tym także cyrkulację. Ponadto daje także możliwość sterowania współpracującą opcjonalnie z pompą ciepła instalacją solarną, a także sterowanie kotłem w trybie biwalentnym równoległym lub alternatywnym, co daje unikatową możliwość wyposażenia kotłowni w kilka niezależnych źródeł ciepła (pompa ciepła – solary – kocioł) pochodzących od jednego, uznanego, producenta, a co więcej sterowanie nimi poprzez jeden sterownik zamontowany w dowolnym miejscu w budynku.

Przyjazne środowisku naturalnemu pompy ciepła firmy Wolf należą do najlepszych urządzeń w swojej klasie i nadają się do zastosowania niemal w każdym obiekcie budowlanym. Aby idealnie dobrać urządzenie do własnego domu, konieczna jest jednak staranna analiza zapotrzebowania budynku na energię i ciepłą wodę, a także ocena właściwości samego obiektu oraz przylegającego do niego terenu. Jako że powietrzno-wodne pompy ciepła firmy Wolf oferowane są w wielu wariantach o zakresach mocy od 6 do 16 kW to wybór najbardziej efektywnego rozwiązania nie powinien nastręczać żadnego problemu. Istotniejszą kwestią, uzależnioną m.in. od wielkości i lokalizacji budynku, jest wybór rodzaju urządzenia. Powietrzno-wodne pompy ciepła BWL-1 mogą być instalowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. W ich przypadku nie ma konieczności wiercenia głębokich otworów w gruncie na sondę lub układanie w glebie gruntowych kolektorów poziomych, gdyż ich dolnym źródłem ciepła jest powietrze.

Powietrzno-wodne pompy ciepła marki Wolf, obok wysokiej efektywności energetycznej, charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, niskim poziomem emisji dźwięków oraz łatwym montażem i przyjazną obsługą. Cicha praca jest szczególnie warta podkreślenia, ponieważ tego typu urządzenia zwykle kojarzą się z dużym hałasem. W urządzeniu BWL-1 firmy Wolf zastosowano jednak sprężarkę czynnika chłodniczego, posiadającą podwójne odprzężenie drgań oraz sterowane bezstopniowo wentylatory powietrza, zatem jego praca jest niemal bezszelestna. Dźwięk mierzony w odległości 10 m od urządzenia wynosi mniej niż 27 dB (A), a samo uruchomienie pompy (dzięki regulowanemu elektronicznie systemowi miękkiego startu) również jest bardzo ciche. Wszystko to sprawia, że urządzenia marki Wolf są przyjazne nie tylko środowisku, ale także użytkownikom.

Autor: Paweł Tomaka

Zapraszamy do naszego przedstawiciela:
Starachowice, ul. Kielecka 25
tel. 604 402 592
e-mail: hydraulik.express@wp.pl

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.