Zmuszeni do urlopu?

Na urlop pod przymusem?
Z nietypowym problemem do redakcji zgłosili się pracownicy dużej starachowickiej firmy. Twierdzą, że są zmuszani do występowania o jednodniowe urlopy…

Musimy brać, a nie chcemy!

  • Mniej więcej raz na dwa tygodnie, gdy na naszych wydziałach jest mniej pracy niż zawsze, jesteśmy zmuszani przez pracodawcę do wypisywania jednodniowych urlopów wypoczynkowych – twierdzą pracownice. – Jeśli ktoś się sprzeciwia, jest straszony, że będzie miał wpisaną nieusprawiedliwioną nieobecność. Sprawa ta dotyczy co najmniej trzech wydziałów. W połowie roku nie mamy już 9 dni urlopu, które chcielibyśmy wykorzystać na dłuższy odpoczynek. Dodatkowo szefowie twierdzą, że mają prawo do dysponowania połową urlopu pracownika! To przecież nie jest zgodne z Kodeksem Pracy! – mówi kobieta.

O problem poruszany przez pracownice spytaliśmy rzecznika prasowego firmy.

  • Sprawy pracownicze pomiędzy pracownikiem a pracodawcą są rozstrzygane  w oparciu o Kodeks Pracy oraz istniejące prawo i są pod stałym nadzorem instytucji kontrolującej, jaką jest PIP – twierdzi, rzecznik prasowy firmy. – Staramy się nie komentować, ani  nie wykorzystywać mediów do tych spraw. Każdy pracownik ma prawo zgłosić pracodawcy swoje zastrzeżenie lub odmienne zdanie. Pragnę zapewnić, że do wszelkich zgłaszanych zastrzeżeń podchodzimy z pełną atencją i zrozumieniem, starając się zawsze znaleźć optymalne rozwiązanie  przy pełnym zachowaniu prawa.

 Urlop w dyspozycji pracownika – nie pracodawcy

W przedstawionej sprawie nie ma informacji czy w zakładzie obowiązuje plan urlopów. Wg Kodeksu Pracy, urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów – mówi Barbara Kaszycka, rzecznik prasowy Okręgowej Państwowej Inspekcji Pracy w Kielcach. – Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Ewentualnie, gdy w danym zakładzie nie jest tworzony plan urlopów, pracodawca ustala termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem. W zależności od możliwości zapewnienia obsady kadrowej, pracodawca udziela urlopu we wskazanym terminie, bądź go nie udziela w tym terminie. Wyjątek, kiedy należy obowiązkowo udzielić urlopu zgodnie z wnioskiem dotyczy sytuacji pracownicy bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, oraz stosuje się do pracownika ojca wychowującego dziecko, który korzysta z urlopu macierzyńskiego. W przypadku rozwiązania umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia (niezależnie od tego, która ze stron stosunku pracy wypowiada umowę), pracodawca ma więc możliwość zobowiązania pracownika do wykorzystania urlopu w okresie wypowiedzenia. Reasumując, jeżeli pracownik nie złoży wniosku o urlop, pracodawca nie ma możliwości zobowiązania pracownika do wykorzystania urlopu przed ustaniem zatrudnienia.  Pracodawca nie może sam udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego, bez jego wniosku np. z powodu trudności w zapewnieniu ciągłości produkcji.

  • W przypadku okoliczności niezależnych od pracownika, będącego w gotowości do świadczenia pracy, pracownikowi za dzień nieświadczenia pracy przysługuje wynagrodzenia ma podstawie Kodeksu Pracy tzw. postojowe. Taka nieobecność jest usprawiedliwiona nie może być kwalifikowana jako urlop wypoczynkowy. Przepisy prawa pracy nie pozwalają w innych przypadkach niż w okresie wypowiedzenia udzielenia przez pracodawcę urlopu wypoczynkowego. Czyli poza tym jednym przypadkiem pracodawca nie dysponuje ani 9 dniami urlopu wypoczynkowego, ani nawet jednym dniem i nie może go udzielić bez wniosku pracownika – wyjaśnia rzecznik PIP.

 


Pracodawca nie może sam udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego, bez jego wniosku np. z powodu trudności w zapewnieniu ciągłości produkcji.

 

2 KOMENTARZE

  1. Pracuję wiele lat w tej firmie i nigdy nie spotkałam się z takim zachowaniem, że urolp albo NN. Owszem czasami zdarza się że nie ma danego zapotrzebowania produkcyjnego i pracownikom proponuję się urlop na dany dzień, ale zwykle to piątek albo poniedziałek i pracownicy dobrowolnie zgadzają się na „długi weekend” iż jest to w ich interesie, zaś jeśli nie wyrażą zgody na urlop są odsyłani na inny wydział na dany dzień ponieważ „pracy na zakładzie nie brakuje” . A jeśli chodzi o obronę praw pracownika, w każdym przypadku pracownik może się zgłosić do przedstawiciela związków zawodowych który wyjaśni daną sytuację z zarządem firmy i ustali drogę porozumienia, więc nie opowiadając się za żadną że stron owego sporu, nie rozumiem bezpodstawnych zarzutów względem tej firmy?!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Trzy lata temu pożary szalały na składowisku odpadów koło Starachowic. Dziś podobny dramat przeżywają mieszkańcy powiatu koneckiego. Zobacz relację reportera naszego wydawnictwa z miejsca dramatycznej akcji strażackiej.  21 lipca (niedziela), od godziny 4 w akcji gaszenia uczestniczy 68 strażaków i...
Po raz drugi w historii, plac rekreacyjny obok krytej pływalni przy ul. Szkolnej w Starachowicach zamienił się w miejsce, gdzie niemal na każdym kroku można było spotkać fanów muzyki dance oraz disco. Starachowicka Gala Disco Polo okazała się strzałem...

Czy segregacja ma sens?

Przynajmniej trzy pojemniki na śmieci, różnokolorowe worki, skrupulatny podział odpadów zanim trafią na wysypisko. Wszystko dla naszego środowiska. Tylko jaki to ma sens, skoro już pod domem misterna robota idzie na marne i zbierany przez nas plastik, szkło czy...

Integracja przy grillu

Członkowie Stowarzyszenia "Niepełnosprawni plus" w Starachowicach spotkali się na dorocznym grillowaniu. Integracja przy kiełbasce odbywa się przy siedzibie Stowarzyszenia przy ul. Majówka.  

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze