Zalane Starachowice. Kiedy to się zmieni?

Wczoraj (tj. w środę 19 czerwca) nad Starachowicami przeszła kolejna ulewa. Ulice zamieniły się w rzeki a place w jeziora. Z roku na rok jest coraz gorzej. Czy kiedyś to się zmieni?

Marek Materek, prezydent Starachowic na swoim portalu społecznościowym napisał:

 

Więcej kostki? Więcej betonu? Więcej zanieczyszczeń?

Skutki będziemy odczuwali w kolejnych latach coraz dotkliwiej.

Albo zmienimy politykę miejską albo musimy pogodzić się z tym, że będzie coraz gorzej.”

 

„..Piszecie Państwo o różnych powodach zalewania miasta.

Najważniejsze powody to: zmiany klimatyczne i powszechna betonoza.

Zmiany klimatyczne wynikają tylko i wyłącznie z działań ludzi. Jeśli nie odrobimy na całym świecie lekcji, przyszłe pokolenia będą miały bardzo bardzo złe warunki do życia.

Betonoza. Przyznaję się. Dołożyłem do tego swoją cegiełkę przez 4 lata. Budowaliśmy miejsca postojowe, gdzie się tylko dało by ułatwić życie kierowcom. Zmniejszyliśmy ilość zieleni by wybrukować kolejne powierzchnie dla samochodów. Zamiast przestawiać się na pieszych, rowerzystów i komunikację miejską „robiliśmy dobrze” kierowcom.

Swoją cegiełkę dołożyło też wielu Mieszkańców. Wystarczy popatrzeć na to jak wyglądały nasze podwórka kilkanaście lat temu a jak wyglądają dziś. Ile przybyło na nich kostki, betonu, granitu i ile ubyło zieleni.

Ile drzew wycięliśmy a ile zasadziliśmy nowych. Tu także biję się w pierś. Niektórych wycinek moglibyśmy uniknąć wymuszając na projektantach większe wyczucie względem istniejącej zieleni. Zbyt często też poddawaliśmy się naciskom społecznym, często słyszałem by wyciąć drzewo „bo w mieszkaniu nie ma światła dziennego lub zasłania widok z okna”.

Piszecie Państwo, że brakuje kanalizacji burzowej. To prawda w wielu miejscach brakuje. Tam gdzie wybudowaliśmy także mamy problemy, bo nawet największe średnice przy tak dużej ilości wody nie wyrabiają.

Całkowicie zaniedbana została mała retencja.

Każdy z nas powinien gromadzić u siebie deszczówkę i zagospodarowywać ją na swojej posesji. Tymczasem wielu Mieszkańców nielegalnie odprowadza wody opadowe na ulice i chodniki. Skutki obserwujemy.

Czeka nas zmiana sposobu myślenia o mieście, czeka nas wspólny wysiłek, czekają nas zmiany organizacyjne i infrastrukturalne.

Tylko dzięki temu będziemy w stanie minimalizować straty w przyszłości i zadbać o to by Miasto dobrze funkcjonowało a Mieszkańcom żyło się lepiej.”

Prezydent pisze, że czeka nas zmiana sposobu myślenia o mieście, czeka nas wspólny wysiłek, czekają nas zmiany organizacyjne i infrastrukturalne.

Czekamy panie prezydencie i szanowna Rado Miejska na wasze decyzje. Jak chcecie naprawić to co zostało źle zaprojektowane, źle wykonane. Jak i kiedy chcecie to zrobić? Czy macie jakiś plan?

A naszych Czytelników prosimy o przysyłanie zdjęć z zalanych Starachowic. Stwórzmy mapę miasta po deszczu.

Poprzedni artykułTeraz wiadomo, ile zarabiają
Następny artykułZmuszeni do urlopu?

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Trzy lata temu pożary szalały na składowisku odpadów koło Starachowic. Dziś podobny dramat przeżywają mieszkańcy powiatu koneckiego. Zobacz relację reportera naszego wydawnictwa z miejsca dramatycznej akcji strażackiej.  21 lipca (niedziela), od godziny 4 w akcji gaszenia uczestniczy 68 strażaków i...
Po raz drugi w historii, plac rekreacyjny obok krytej pływalni przy ul. Szkolnej w Starachowicach zamienił się w miejsce, gdzie niemal na każdym kroku można było spotkać fanów muzyki dance oraz disco. Starachowicka Gala Disco Polo okazała się strzałem...

Czy segregacja ma sens?

Przynajmniej trzy pojemniki na śmieci, różnokolorowe worki, skrupulatny podział odpadów zanim trafią na wysypisko. Wszystko dla naszego środowiska. Tylko jaki to ma sens, skoro już pod domem misterna robota idzie na marne i zbierany przez nas plastik, szkło czy...

Integracja przy grillu

Członkowie Stowarzyszenia "Niepełnosprawni plus" w Starachowicach spotkali się na dorocznym grillowaniu. Integracja przy kiełbasce odbywa się przy siedzibie Stowarzyszenia przy ul. Majówka.  

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze