Do Rady Miejskiej w Starachowicach skierowana została petycja z żądaniem podjęcia działań antysmogowych. Czy będzie zakaz palenia węglem, koksem itp.? Kiedy to ma nastąpić?
Maria Derra, która złożyła petycję, wystąpiła z żądaniem uchwalenia i wprowadzenia w życie uchwały antysmogowej w Starachowicach, wzorowanej na uchwałach antysmogowych obowiązujących w Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Opolu, Poznaniu, Jeleniej Górze, Kaliszu i innych miastach. Jej zdaniem uchwała powinna obejmować:
- zakaz spalania na terenie Starachowic węgla najgorszej jakości i silnie rakotwórczych odpadów węglowych,
-
rozpisanie na najbliższe lata planu likwidacji pieców węglowych, w pierwszej kolejności pieców najniższej klasy, tzw. kopciuchów.
„Nie mam wiedzy na temat ilości likwidowanych corocznie „kopciuchów” przez mieszkańców naszego miasta. Uważam, że prowadzenie takiej ewidencji przez służby miejskie jest bezwzględną koniecznością. Pozwoli to skutecznie docierać z pomocą finansową do osób najbardziej jej potrzebujących.
Uważam, że dofinansowanie do wymiany pieca węglowego w Starachowicach jest dla osób o niskich dochodach zdecydowanie za małe oraz generalnie środki z budżetu miejskiego, przeznaczane na ten cel nijak się mają do ogromu zadań stojących przed mieszkańcami, które realizowane w kolejnych latach sprawią, że jakość powietrza ulegnie znacznej poprawie.
Tylko wielka mobilizacja mieszkańców, wsparta rzeczowymi, profesjonalnymi działaniami samorządów może sprawić, że zaczniemy oddychać czystszym powietrzem, a liczba zgonów wywołanych smogiem, szacowanych obecnie w Polsce na 50 tys. rocznie pozostanie tylko niechlubnym wspomnieniem. Aby działania antysmogowe były jak najbardziej skuteczne, należy je przeprowadzać w ścisłej współpracy z sąsiednimi gminami, o co również gorąco apeluję.
Wzywam Radę Miasta Starachowice do podjęcia natychmiastowych, zakrojonych na szeroką skalę, działań na rzecz walki z niską emisją, wzorowanych na skutecznych działaniach antysmogowych prowadzonych w Krakowie. Za każdy dzień Państwa zwłoki, w podejmowaniu decyzji w tej kwestii, płacimy wszyscy zdrowiem„.
Jak poinformował prezydent Marek Materek, zwrócił się do marszałka województwa świętokrzyskiego z pismem o to, by na terenie miasta wprowadzić zakaz używania źródeł ciepła opalanych drewnem, węglem, miałem węglowym i koksem.
– Wystąpiłem, by ten zakaz wprowadzono od 2024 roku, by mieszkańcy mieli czas na wymianę dotychczasowych pieców. W Urzędzie Miasta uruchomiony został punkt „Czyste powietrze”, który umożliwia uzyskanie dofinansowania na ten cel. Będę namawiał do tego również wójtów okolicznych gmin, gdyż sąsiadujemy z gminami wiejskimi i to przekłada się na powietrze u nas – mówił M. Materek dodając, że robi to w trosce o zdrowie mieszkańców i przyszłych pokoleń a kompetencje w zakresie uchwalenia takiej uchwały ma Sejmik Województwa.
ewan