Wspierali protestujących. Zapowiadają walkę do końca [ZDJĘCIA]

Bądźmy solidarni ze strajkującymi nauczycielami, którzy walczą o godność tego zawodu – pod takim hasłem, w piątkowy (12 kwietnia) wieczór odbyła się pikieta z udziałem mieszkańców Starachowic, którzy popierają trwający od kilku dni protest nauczycieli oraz pracowników oświaty.

 • W Polsce od poniedziałku protest rozpoczęło wielu nauczycieli. Ważne by nasze społeczeństwo miało świadomość, iż nie jest to protest polityczny. Cieszę się, że wspierają nas ludzie. Nieważne czy należą oni do Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości czy innego ugrupowania – powiedziała Mariola Gałka, prezes starachowickiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Starachowicach. – Prosimy o to, by nauczyciele w naszym kraju mogli godnie żyć. Strajkujemy przez prawie tydzień, ale do tej pory nie doszło do porozumienia z rządzącymi. Nie pozwolimy się tak traktować przez rząd. To co robi, uwłacza naszej godności – dodała Gałka, która odniosła się do aktualnej sytuacji.
 • Mamy świadomość tego, że nie jest łatwo. Nie jest łatwe, by przyjść do szkoły, nie robić nic i czekać nie wiadomo na co. To co teraz robimy, to ostateczność. Wiemy, że w akcji wspierają nas rodzice. Świadczą o tym puste szkoły, puste przedszkola. Gdyby nas nie wspierali, przysłaliby dzieci do placówek oświatowych. Nie ważne czy są to szkoły podstawowe czy średnie – zaznaczyła prezes Gałka.

 • Staramy się dla każdego dziecka jak najlepiej. Na moich barkach spoczywa wiele. Do mnie dzwonią rodzice. Chcemy w naszych placówkach pracować. Nie ma w tym winy samorządów, lecz rządu, który powinien nam umożliwić realizować zadania w godnych warunkach. Nie możemy uzyskać od rządu akceptacji. To co się dzieje teraz, jest poniżej krytyki – pokreśliła prezes Gałka.

Wśród wiecujących byli również działacze Platformy Obywatelskiej. W ich imieniu wystąpił Igor Klar, przewodniczący powiatowych struktur PO. Przeczytał specjalne oświadczenie:

OŚWIADCZENIE ZARZĄDU POWIATOWEGO PO W STARACHOWICACH

    Jako Zarząd Powiatowy Platformy Obywatelskiej w Starachowicach wyrażamy poparcie dla trwającego protestu nauczycieli. Uważamy, że realizacja postulatu zwiększenia wynagrodzeń nauczycieli jest niezbędna by zapewnić elementarną godność pracy i prestiż tego ważnego
i odpowiedzialnego zawodu. Bez dobrze opłacanego nauczyciela nie będzie dobrej szkoły. Edukacja ma największy wpływ na to jak wygląda i będzie wyglądał nasz świat. To w szkołach spędzamy znaczącą część okresu dorastania i to od nauczycieli w dużej mierze uczymy się świata który nas otacza. To od edukacji właśnie uzależniona jest świadomość obywatelska, wiedza na temat zasad praworządności, poszanowania dla Konstytucji, państwa prawa, wiedza na temat mechanizmów władzy i jej kontroli w państwie demokratycznym, to edukacja kształtuje patriotyczne postawy i narodową tożsamość. To nauczyciele mają największy wpływ na to kim jesteśmy i kim będziemy i dlatego uznajemy za konieczne powszechne wsparcie trwającego protestu nauczycieli.

            Nauczycielom należy się szacunek i godne traktowanie. Stanowczo potępiamy hejt internetowy, upokarzanie środowiska nauczycielskiego w mediach, zakłamywanie rzeczywistych płac nauczycieli, dzielenie, skłócanie związkowców, nauczycieli, rodziców oraz uczniów. Nie dajcie się podzielić! Chociaż zrozumiały jest obowiązek troski o stan budżetu państwa, to nie do przyjęcia jest dotychczasowa redystrybucja środków publicznych według kryterium zysku politycznego partii rządzącej. Argumentacja odnosząca się do stanu finansów państwa jest stosowana instrumentalnie i nie może uprzywilejowywać jednych grup społecznych kosztem innych, ponadto należy przypomnieć, że wprowadzona przez rząd PiS tzw reforma edukacji nie została gruntownie przygotowana i przemyślana, doprowadziła do znaczącego pogorszenia  warunków pracy pracowników szkół i wprowadziła chaos w polskich szkołach. Postulaty płacowe nauczycieli są więc w pełni uzasadnione, należy się nad nimi pochylić, usiąść do rozmów i dojść do porozumienia dla dobra nas wszystkich. Drodzy Nauczyciele trzymajcie się!

 

21 KOMENTARZE

 1. ANDRZEJ KOWALSKI NIE WSPIERA STRAJKU NAUCZYCIELI . DLACZEGO GAZETA ZAKWALIFIKOWAŁA GO DO WSPIERWJĄCYCH /WYCHOWANIE A PIENIĄDZE TO DWIE RÓŻNE SPRAWY/

 2. Konstytucyjny obowiązek nauczania wprowadził 100 lat temu Piłsudcki by Polacy wyszli z tak zwanego ciemnogrodu ,a dziś ci co mają obowiązek uczyć odchodzą od katedr ,,łamią obowiązek nauki TO KIM ONI SĄ ? W wojsku odmowa obowiązku jest karana ! A jak uczą sami mówią że 50 % nauczycieli udziela korypetycji, to uczniowie głąbie , czy nauczyciel nie przygotowany do zawodu ,to co z zapłatą ? CZYJE DEZIECKO NIE BRAŁO KOREPETYCJI ???

  • Jeśli nauczyciele będą kiepsko zarabiać, to w tym zawodzie zostaną najsłabsi. A jeśli do tego dojdzie, to edukacja w Polsce będzie pod psem, a w efekcie ciemne społeczeństwo. Wladza lubi ciemne i niewyedukowane społeczeństwo, bo takie można przekupić I każdą głupotę można mu wcisnąć itp. Ponadto nauczyciele nie za bardzo są elektoratem PiS-u. A PiS daje dziś kasę GŁOSODAJNYM GRUPOM SPOŁECZNYM.

 3. Komu oni będą tłumaczyć i co . Mało wam zmień prace i zobacz jak wygląda normalne 8 h plus praca w domu. To nie jest protest polityczny kpina by tak ludziom wmawiać przecież te twarze tylko jedną opcję popierają . Ludzie w 95 % uważają ze to kpina i farsa atu próbują się strasznie tłumaczyć z obłudy. Ale kpina

  • Mieli dwa miesiące na strajk…lipiec i sierpień. Ale po co było sobie plany psuć.
   Lepiej teraz utrudniać życie tysiącom rodzin.
   Skoro nie było pracy w moim wymażonym zawodzie-pani w PUP-ie powiedziała, że mam się przekwalifikować .
   Więc jaki problem mają z tym nauczyciele?
   Mamy wolny rynek.

   Przyjęcia są do wielu firm w Starachowicach.
   Do dzieła…
   A komu odpowiada praca i płaca- do pracy niech wraca.
   Dzieci nie nadgonią z programem ( i tak ułomnie napisanym- niestety. )

   Strajk ludzi oświaty to był strzał w kolano…

   • Jak bym mógł to bym sobie wziął urlop. Czy Tobie jakiś nauczyciel mówił gdzie masz pracować? Nauczyciel to pracownik, który ma swoje prawa.Strajk jest przeciw pracodawcy. Wyobraź sobie, że właśnie wszyscy nauczyciele zrezygnowali z pracy (za strajk nie bierzemy wynagrodzenia) zgodnie z Twoją Radą. Zajmij się więc swoją. Też możesz nie pracować i nie brać wynagrodzenia. Jak coś zawalisz w pracy, to kto cię op…. , klient twojego pracodawcy, czy Twój pracodawca, który bierze odpowiedzialność za Twoją robotę) Jeśli jesteś niezadowolony z działania szkoły to idź do naszego pracodawcy. Rząd jest odpowiedzialny za działanie szkoły. Nauczyciele tam tylko pracują.

 4. Paulina jesteś ignorantem ponieważ pieniądze na krowy i świnie nie są nasze ale z budżetu Unii i przeznaczone do wykorzystania tylko na rolnictwo. Takie jest prawo Unii. A nauka w szkole wygląda tak ze nauczyciel chce prześledzić te 48 minut a do domu na głowę rodziców zwalą rozwiązywanie zadań i tłumaczenie dzieciom co z czego wynika.

  • To prawda, że właściciele krów i świń mogą liczyć na wsparcie finansowe z UE, ale w przyszłej perspektywie budżetowej, a więc po 2021 r. Kaczyński nie miał więc prawa obiecywać nie swoich pieniędzy i to w czasie w którym być może nie będzie miał już władzy w Polsce i wpływu na rozdział tych środków. To był kolejny element PiS-owskiego programu przedwyborczej korupcji politycznej.
   Natomiast jeśli chodzi o myśl: „nauczyciel chce prześledzić te 48 minut”, to nie rozumiem co nauczyciel ma wyśledzić. Chodziło Panu chyba o to, że nauczyciel nic nie robi, a rodzice w domu robią za niego to, co on powinien zrobić na lekcji. Nie zgadzam się z taką opinią. Myślę, że jeśli uczeń czegoś nie rozumie, to powinien pytać dotąd, aż nie zrozumie a nauczyciel ma obowiązek wyjaśniać.

 5. Chętnie odpowiedział bym na te komentarze, może nawet podyskutowali byśmy. Jak jednak podejmować dyskusję z anonimem ? Panuje przecież powszechne przekonanie, że na anonimy się nie odpowiada.

 6. Obraz PiS-owskiej wolności widać po tych komentarzach. I to nie treść komentarzy tu jest ważna, tylko to ,że wszystkie są anonimami. Żaden z autorów nie miał odwagi podpisać się swoim nazwiskiem. Nawet niejaki „Normalny”, który jak widać nie zupełnie jest normalny skoro pisze anonimy. Smutny to obraz państwa, w którym panuje strach przed ujawnieniem swoich poglądów.

 7. Nie rozumiem dlaczego nauczyciele uważają się za kogoś lepszego od innych. To może każdy zacznie strajkować, że za mało zarabia a za dużo godzin spędza w pracy. Każdy niech pracuje po 18 godzin tygodniowo. A przez ferie i wakacje niech nikt nie pracuje. Wtedy może będzie sprawiedliwie. Mam nadzieję że rząd się nie ugnie.

  • Prostolinijne myślenie. Każdy ma prawo do strajku i godnej płacy. Tym bardziej patrząc jak roztrwaniaja nasze pieniądze na świnie czy krowy. Sami sobie daja nagrody. A nauczyciel który ukończył studia i poświęca się dla cudzych dzieci ma zarabiać grosze.

  • Nauczyciele, zwłaszcza szkoły podstawowej i gimnazjów, do tej pory zajmowali się dziećmi, bo nauką tego nie można nazwać, byle jak, to za tysiac więcej nagle zaczną? Lekcja, temat, byle jaka notatka, albo nie i pół książki jako zadanie domowe. To jest obraz nauczyciela. To rodzice spędzają całe popołudnia i wieczory, aby pomóc dzieciom. Rodzice w ten sposób wypelniają cały, 18-godzinny, etat nauczyciela.

 8. Rodzice wcale was nie wspierają tylko na tyle zależy nam na dzieciach żeby nie puszczac ich do desperatow którym tak źle jest żyć pracując po 18 godzin tygodniowo oczywiście nie w Świętą ferie i wakacje. 95 procent zwykłych osób nie popiera tego cyrku politycznego

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Zastępy strażaków ze starachowickiej jednostki ratowniczo-gaśniczej, a także rozwinięte węże do gaszenia pożaru – taki widok obserwują 23 lipca, we wtorkowy poranek, osoby przebywające w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. Coś złego dzieje się na terenie szpitala? To tylko ćwiczenia...
O tym, jak duże znaczenie mają w dobie elektronicznych mediów portale społecznościowe, mogliśmy przekonać się kilka dni temu. M.in. za pośrednictwem popularnego portalu, poszukiwana była młoda mieszkanka powiatu starachowickiego. 16-latka, po raz ostatni cała i zdrowa miała być widziana...
Fantastyczne święto baniek mydlanych które najbardziej cieszy najmłodszych choć nie tylko, odbyło się w minioną niedzielę, 21 lipca na placu pod Skałkami. Puszczanie baniek udzieliło się wszystkim małym i dużym, pomimo "burzowej" pogody zabawa była udana. Organizator firma Bombini zaoferowała...
Zaledwie 20 minut wystarczyło do tego, by zawodowi ratownicy, a także druhowie z terenu gminy Brody wyjeżdżali do podobnych zgłoszeń dwukrotnie. W niedzielę (21 lipca), w Rudniku, a także miejscowości Krynki paliły się trawy. W obu przypadkach podpalaczy, na...
Starachowickie środowisko piłkarskie w żałobie. W minioną niedzielę (21 lipca), w szpitalu, zmarł Kamil Pastuszka. Przez wiele lat był członkiem kolegium sędziów w Starachowicach. Miał 33 lata. - Odszedłeś zbyt wcześnie – żegnają go koledzy, m.in. za pośrednictwem portalu...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze