Wniosek o Honorowe Obywatelstwo

Bronisław Paluch, radny miejski wstąpił z interpelacją w sprawie nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Starachowice Wiesławowi Myśliwskiemu. Wybitny pisarz w dzieciństwie mieszkał w Starachowicach.

Zdaniem znawców literatury Wiesław Myśliwski jest najwybitniejszym polskim pisarzem obecnej doby. Prozaik, dramaturg, scenarzysta filmowy, redaktor, dwukrotny Laureat Nagrody Literackiej Nike.
Ur. 25 maca 1932 roku w Dwikozach, koło Sandomierza, gdzie później uczęszczał do gimnazjum i liceum Ogólnokształcącego. Maturę zdał w 1951 roku, studiował filologię polska na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, którą ukończył w 1956 roku.

Pisarz kilka lat mieszkał w Starachowicach. O tym okresie swojego życia pisał tak:

– W dzieciństwie mieszkałem w Starachowicach – od 1935 roku, potem z przerwami w okresie okupacji, chyba do 1943 roku. Najpierw w kamiennych domach, przy ul. Robotniczej, później na tzw. Majówce, w czterorodzinnych biały domach. Mój ojciec pracował wówczas w zakładach zbrojeniowych na stanowisku tzw. buchaltera. Ostatni raz jednak byłem u kuzynów w 1946 roku – pisał wówczas.

Debiutował w 1967 roku powieścią „Nagi sad”, która od razu przyniosła mu rozgłos. Największą popularność zyskał sobie dwiema książkami: „Kamień na kamieniu” (1984) i „Widnokrąg” (1996). Większość jego powieści została zekranizowana. W październiku ub. roku w Wydawnictwie Znak ukazała się nowa powieść W. Myśliwskiego „Ucho Igielne”.

– Rdzeniem polskiej literatury jest sięganie do tego, co pozostawiła kultura chłopska – powiedział w wywiadzie, jaki ukazał się tuż przed publikacją książki.

87-letni dziś W. Myśliwski posługuje się piękną frazą, głęboko zaburzoną w bogactwie różnych odmian polszczyzny. Jego książki przetłumaczono na wiele języków obcych.

Po wielu latach nieobecności odwiedził Starachowice w październiku 2014 roku. W Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z czytelnikami. Pisarz odbył też spacer sentymentalny po miejscach, gdzie mieszkał jako dziecko. Wspólnie z żoną Wacławą, z dużym zainteresowaniem zapoznał się ze zbiorami Muzeum Przyrody i Techniki – Ekomuzeum. Obecne Starachowice bardzo mu się podobały.

W. Myśliwski posiada Honorowe Obywatelstwo Sandomierza i Kielc. Przyjęcie Honorowego Obywatelstwa Miasta Starachowice przez Wiesława Myśliwskiego, byłoby dla naszego miasta zaszczytem i splendorem – zauważa Bronisław Paluch, radny Rady Miejskiej.

***

Dariusz Dąbrowski, wicestarosta starachowicki
– Podzielam poglądy B. Palucha -W. Myśliwski to niewątpliwe jeden z najwybitniejszych obecnie żyjących i tworzących prozaików. Jego związki ze Starachowicami być może nie są ogromne, bo mieszkał tu zaledwie kilka lat we wczesnym dzieciństwie (były to m.in. trudne czasy wojny, jego ojciec pracował w zakładach starachowickich), ale bez wątpienia mógłby się znaleźć wśród osób uhonorowanych. W tym gronie byłaby to na pewno zacna postać. Byłoby to nie tylko uhonorowanie jego osoby, ale przede wszystkim zaakcentowanie jego twórczości.
Anita Utnik-Wawszczak, polonistka I LO

– Wiesław Myśliwski, prozaik, dramaturg, scenarzysta filmowy, dwukrotny laureat Nagrody Literackiej NIKE. Bez wątpienia jeden z najważniejszych współczesnych, polskich literatów. Ale trzeba od razu zaznaczyć, iż jego proza wymaga nieco bardziej doświadczonego czytelnika. Poruszana w niej tematyka moralna, egzystencjalna jest ukazywana przez pryzmat bohaterów żyjących w poczuciu odpowiedzialności za siebie i innych. O książkach Myśliwskiego mówi się nawet, że to uniwersalne przypowieści o skomplikowanej naturze świata i nieprzewidywalnym losie człowieka.

 

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

PILNE: zderzenie przed siedzibą starachowickiej policji

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach, wyjaśniają okoliczności zdarzenia, do jakiego doszło w środowe (19 czerwca) przedpołudnie. W rejonie skrzyżowania ul. Armii Krajowej, a...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach, wyjaśniają okoliczności zdarzenia, do jakiego doszło w środowe (19 czerwca) przedpołudnie. W rejonie skrzyżowania ul. Armii Krajowej, a także Oświatowej zderzyły się dwa pojazdy. Jak dodało nam się dowiedzieć uczestnikami zdarzenia, byli kierujący samochodem...

Artystyczny piknik z MDK

Wspaniała pogoda, kosze pełne piknikowych smakołyków, do tego grillowana kiełbaska - czego więcej potrzeba, by mile spędzić czas? Przydałoby się jeszcze odpowiednie towarzystwo i atmosfera, których oczywiście na dorocznym pikniku z MDK nie brakowało. Okazja była wyjątkowa i w...
Ta historia mogła mieć tragiczny finał. Mogła gdyby nie skuteczna i błyskawiczna reakcja, dzielnicowego z Komisariatu Policji w Iłży oraz policjantów z wydziału ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Radomiu. Wszystko zaczęło się od informacji przekazanej dyżurnemu o tym,...
Już po raz trzeci w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 w Starachowicach odbyło się podsumowanie III Tygodnia Kultury Filmowej. Było ono zwieńczeniem całorocznych działań skierowanych do uczniów w celu zdobycia i poszerzenia wiedzy filmowej oraz przygotowania do matury z...

Podbili buską scenę

Udana niedziela dla reprezentantów gminy Mirzec w kieleckim Parku Miejskim w Busku Zdroju. Podczas gali konkursu 43. „Buskich Spotkań z Folklorem” Stanisław Pacek, solista z Tychowa Starego zajął drugie miejsce w kategorii solistów śpiewających, a zespół „Ziemia Mirzecka” trzecie...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze