U innych nawet kilkanaście lat, u nas kilkanaście tygodni?

Wymiana stawu biodrowego już w ciągu trzech miesięcy, a kolanowego za pół roku? Tak przedstawia się dostępność do zabiegów w Oddziale Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej  z Pododdziałem Endoprotezoplastyki i Pododdziałem Chirurgii Kręgosłupa, wg Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. – W innych ośrodkach w Polsce termin wykonania zabiegu sięga nawet kilkunastu lat! – mówi Małgorzata Kałuża, rzecznik prasowy PZOZ. –  Warto dodać, że plastyka stawu biodrowego i kolanowego w pilnych przypadkach jest wykonywana jeszcze szybciej – maksymalnie w ciągu dwóch miesięcy. Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach po raz kolejny znacznie skrócił czas oczekiwania na te zabiegi. To efekt lepszego finansowania procedur, które pozwala na wykonanie większej liczby kosztochłonnych zabiegów – mówi.

– Pacjenci z chorobą zwyrodnieniową stawów, czy reumatoidalnym zapaleniem stawów nie muszą już czekać kilka lat na zabieg przywracający im sprawność ruchową i eliminujący dolegliwości bólowe. Formalności związane z przeprowadzeniem endoprotezoplastyki trwają do kilkunastu tygodni. Wystarczy udać się do lekarza rodzinnego lub poradni specjalistycznej i uzyskać skierowanie do szpitala. Kolejnym krokiem jest kwalifikacja do zabiegu na podstawie badań radiologicznych.
Stan zdrowia pacjenta oceniany jest przez specjalistów w zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu na Oddziale Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej z Pododdziałem Endoprotezoplastyki  i Pododdziałem Chirurgii Kręgosłupa. W przypadku znacznego zniszczenia elementów stawu  i wyczerpania innych środków leczenia, pacjent jest kwalifikowany do zabiegu – informuje rzecznik.

Endoprotezoplastyka polega na wymianie zniszczonego stawu i zastąpieniu go sztucznym, wykonanym z odpornych na ścieranie materiałów. Zabieg wykonuje się zazwyczaj w znieczuleniu podpajęczynówkowym, tzn. zniesione jest czucie bólu od pasa w dół. Pacjent już następnego dnia po zabiegu operacyjnym rozpoczyna rehabilitację pod okiem fachowego personelu. Rehabilitanci pomagają w pierwszej pionizacji, prowadzą ćwiczenia indywidualne, uczą poruszać się z pomocą kul, a także udzielają instrukcji w zakresie ćwiczeń wykonywanych samodzielnie. Każdy chory ma zapewnioną indywidualnie dobraną rehabilitację i fizjoterapię. Nad rekonwalescencją pacjentów całodobowo czuwają wykwalifikowani lekarze i pielęgniarki.

– W ubiegłym roku starachowiccy ortopedzi przeprowadzili 209 zabiegów wymiany stawu biodrowego i 180 stawu kolanowego. Z kolei w przeciągu trzech miesięcy tego roku wykonano 57 endoprotezoplastyk stawu biodrowego i 40 stawu kolanowego – dodaje M. Kałuża.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Piracki bilans lipcowego weekendu. Prawa jazdy do depozytu

Siedmiu kierujących, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość o ponad 50 km/h, troje nietrzeźwych kierujących oraz jedna kierująca bez uprawnień - to bilans wykroczeń, a także...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze