Psy wyrzucają jak rzeczy

Letni czas sprzyja porzuceniom

Zwierzęta to nie zabawki, a coraz częściej tak je właśnie traktujemy. W ostatnim czasie przypadków, że właściciele pozbywają się w okrutny sposób psa można by mnożyć. Ten smutny fakt potwierdza Dariusz Białoń, lekarz weterynarii. – Bardzo często dochodzi do tego zjawiska, które jak zwykle nasila się latem. Ostatnio średnio jeden pies dziennie trafia do nas jako porzucony przez właściciela. Psy czasem są także podrzucane na prywatne działki, tak jak ostatnio na ul. Nowowiejskiej. Stałym miejscem porzuceń są także okolice sklepu na Warszawce. Na szczęście udaje nam się w większości znaleźć dla nich nowy dom. Niepokojące jest to, że zjawisko nasila się. Ludziom często pies się nudzi, albo mają inne obowiązki i dla psa już nie ma czasu. Kupując psa musimy mieć świadomość, że nakładamy na siebie obowiązek na kolejnych kilkanaście lat. Po drugie musimy się liczyć, że pies kosztuje. Nie są to wielkie wydatki, ale trzeba mu kupić jedzenie, zrobić szczepienia, zbadać. Po trzecie trzeba mieć czas i poświęcić go zwierzęciu, by mogło ono odwzajemnić swoją miłość do człowieka – mówi.

Bez opieki nie mają szans

Problem bardzo dobrze znany jest także starachowickiej Straży Miejskiej.

– Ustawa o ochronie zwierząt już na wstępie informuje, że zwierzę jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą – mówi Waldemar Jakubowski, komendant Straży Miejskiej. – Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. O tym jak jest naprawdę najlepiej świadczy stale rosnąca ilość interwencji zgłaszanych do Straży Miejskiej dotyczących zaniedbanych, porzuconych zwierząt. Najpierw wybieramy czworonożnego przyjaciela, którego karmimy, dbamy, rozpieszczamy. Gdy jednak okazuje się, że pies może być kłopotem, sięgamy po różne rozwiązania, często drastyczne. Kiedy zatrzaskują się drzwi samochodu i jego jeszcze niedawny „przyjaciel” odjeżdża zostawiając go samego w nieznanym miejscu, dla psa zaczyna się walka o przetrwanie. Niektóre tygodniami nie opuszczają miejsca, w którym zostały porzucone. Pies, który nagle stał się bezpański, jeśli szybko nie znajdzie się pod właściwą opieką, ma małe szanse na przeżycie. Porzucone psy stają się też ofiarami ludzi, którym przeszkadzają błąkające się zwierzęta, więc szczują je swoimi psami lub odganiają kamieniami. Zdezorientowany pies szukając swojego właściciela skazany jest na głodówkę, odwodnienie, a w upalne dni zagraża mu śmierć z przegrzania. Niemal zerowe szanse przeżycia mają psy, których pseudowłaściciele porzucając, przywiązują je w lesie do drzew.

Pracując ponad 25 lat jako funkcjonariusz Straży Miejskiej, wiem z doświadczenia, iż to nie psy są problemem, problemem są ich nieodpowiedzialni właściciele. Dlatego też apeluję jeśli jesteś świadkiem, że ktoś wyrzuca psa z samochodu, zapamiętaj numer rejestracyjny pojazdu i koniecznie zgłoś to do nas – apeluje W. Jakubowski.

Od 500 do 100 tys. zł!
Według nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, porzucenie zwierzęcia może zostać zakwalifikowane jako znęcanie się nad nim, za które grozi kara grzywny, ograniczenia wolności, bądź pozbawienia wolności do lat dwóch. Jeśli jednak osoba, która dopuści się tego przestępstwa działa ze szczególnym okrucieństwem, kara może wzrosnąć do 3 lat pozbawienia wolności. Sąd może również zadecydować, iż człowiek skazany za wyżej wymienione przestępstwo nie może posiadać zwierzęcia przez kolejne 10 lat, a ponadto może orzec nawiązkę w kwocie od 500 do 100 000 złotych na cel związany z ochroną zwierząt.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Trzy lata temu pożary szalały na składowisku odpadów koło Starachowic. Dziś podobny dramat przeżywają mieszkańcy powiatu koneckiego. Zobacz relację reportera naszego wydawnictwa z miejsca dramatycznej akcji strażackiej.  21 lipca (niedziela), od godziny 4 w akcji gaszenia uczestniczy 68 strażaków i...
Po raz drugi w historii, plac rekreacyjny obok krytej pływalni przy ul. Szkolnej w Starachowicach zamienił się w miejsce, gdzie niemal na każdym kroku można było spotkać fanów muzyki dance oraz disco. Starachowicka Gala Disco Polo okazała się strzałem...

Czy segregacja ma sens?

Przynajmniej trzy pojemniki na śmieci, różnokolorowe worki, skrupulatny podział odpadów zanim trafią na wysypisko. Wszystko dla naszego środowiska. Tylko jaki to ma sens, skoro już pod domem misterna robota idzie na marne i zbierany przez nas plastik, szkło czy...

Integracja przy grillu

Członkowie Stowarzyszenia "Niepełnosprawni plus" w Starachowicach spotkali się na dorocznym grillowaniu. Integracja przy kiełbasce odbywa się przy siedzibie Stowarzyszenia przy ul. Majówka.  

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze