Zabierają „Agatkę”!

Gmina musiałaby dopłacić ok. 270 tys. zł

Miejski Zakład Komunikacyjny w Starachowicach wydał komunikat o całkowitej likwidacji linii A, czy wywołał niemałe wzburzenie wśród pasażerów, którzy zastanawiają się czym będą jeździć od lipca.  – Nie każdy ma samochód, a busy wcale tak często nie kursują, poza tym to prywatni przewoźnicy – mówią.

Pismo w sprawie likwidacji dotarło także do Urzędu Miejskiego w Wąchocku. – Poprosiliśmy o szczegółowe wyjaśnienie takiej decyzji – mówi Sebastian Staniszewski, zastępca burmistrza Wąchocka. – Odpowiedzi, które otrzymaliśmy nie do końca nas jednak satysfakcjonują i planujemy kolejne rozmowy. Wiemy że decyzja MZK została podyktowana względami ekonomicznymi. Wiemy również, że aby zapewnić dalsze kursowanie linii A od granic Starachowic do rynku w Wąchocku, musielibyśmy dopłacać ok. 90 tys. zł rocznie.  Wydłużenie trasy do końca naszej gminy, wiąże się z pomnożeniem tej kwoty przez trzy. Będziemy jeszcze rozmawiać. Dobrze że linia zostaje zawieszona od lipca. Młodzież jeżdżąca do starachowickich szkół, ma do końca roku szkolnego zapewniony dojazd, a my zyskujemy dwa miesiące na załatwienie sprawy i podjęcie decyzji – dodaje.

Straty na linii

W ub. tygodniu skontaktowanie się z prezesem MZK ani kierownikiem Działu Ruchu nie było możliwe z uwagi, że obaj przebywali na urlopach. Urząd Miejski w Starachowicach przesłał natomiast komunikat  w którym czytamy: Miejski Zakład Komunikacyjny mając na uwadze wyniki osiągane na linii „A” podjął od 1 stycznia 2017 r. działania celem ograniczenia strat dlatego też zmniejszono liczbę kursów w dni powszednie i w soboty, a w niedziele całkowicie zlikwidowano kursowanie linii „A”. Powyższe działania nie pozwoliły jednak na osiągnięcie dodatniego wyniku kursów na linii ze Starachowic do Skarżyska-Kamiennej.

Analiza wyników za 4 miesiące 2017 r. przedstawia się następująco: przychody z linii „A” –  bilety miesięczne 34.249,70 zł,  bilety jednorazowe 98.543,62 zł, dopłata: Urząd Marszałkowski 24.533,75 zł. Razem przychody wyniosły 157.387,07zł, a ilość przejechanych km poza granicami miasta 44.526 km (przychód na jeden kilometr to: 3,54 zł / 1 km).

W założonym planie na 2017 r. koszt 1 km bez kosztów finansowych i zysku wynosi 6,94 zł / 1km. Linia „A” przynosi MZK stratę w wysokości 6,94zł / 1km – 3,54 zł /1km = 3,40zł /1 km. Przychody z linii „A” pokrywają tylko część kosztów wozokilometra MZK tj. 3,54 zł/1km. Reasumując strata osiągnięta na świadczeniu usług na linii „A” za 4 miesiące 2017 r. wynosi: 151.388 zł. W związku z powyższym Zarząd spółki podjął decyzję o zaprzestaniu działalności komunikacyjnej na liniach podmiejskich.

Do sprawy będziemy wracać.

Wycofane A, 5 i N
MZK w Starachowicach zawiadamia, że od 01.07.2017r. wycofuje w całości wykonywanie kursów linii:
„A” na trasie Starachowice – Skarżysko-Kamienna
„5” na trasie Starachowice – Styków
(zakończenie linii na pętli w Dziurowie) oraz „N” do miejscowości Rataje

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Trzy lata temu pożary szalały na składowisku odpadów koło Starachowic. Dziś podobny dramat przeżywają mieszkańcy powiatu koneckiego. Zobacz relację reportera naszego wydawnictwa z miejsca dramatycznej akcji strażackiej.  21 lipca (niedziela), od godziny 4 w akcji gaszenia uczestniczy 68 strażaków i...
Po raz drugi w historii, plac rekreacyjny obok krytej pływalni przy ul. Szkolnej w Starachowicach zamienił się w miejsce, gdzie niemal na każdym kroku można było spotkać fanów muzyki dance oraz disco. Starachowicka Gala Disco Polo okazała się strzałem...

Czy segregacja ma sens?

Przynajmniej trzy pojemniki na śmieci, różnokolorowe worki, skrupulatny podział odpadów zanim trafią na wysypisko. Wszystko dla naszego środowiska. Tylko jaki to ma sens, skoro już pod domem misterna robota idzie na marne i zbierany przez nas plastik, szkło czy...

Integracja przy grillu

Członkowie Stowarzyszenia "Niepełnosprawni plus" w Starachowicach spotkali się na dorocznym grillowaniu. Integracja przy kiełbasce odbywa się przy siedzibie Stowarzyszenia przy ul. Majówka.  

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze