Otwórzmy im świat

10-lecie Stowarzyszenia „Otwórzmy Świat” na Rzecz Osób z Autyzmem i Zaburzeniami Pokrewnymi.

W 2008 roku kilkoro rodziców dzieci z autyzmem postanowiło działać bardziej formalnie na rzecz swoich podopiecznych, tworząc stowarzyszenie. Jego członkami są rodzice, opiekunowie i osoby wspierające środowisko osób z autyzmem. Zajmujemy się pomocą dla około 30 podopiecznych z terenu powiatu starachowickiego w różnym wieku. Głównym celem Stowarzyszenia „Otwórzmy Świat” jest – jak zapisaliśmy w statucie – „inicjowanie, organizowanie i wspieranie działań oraz pomocy osobom z autyzmem i zaburzeniami pokrewnymi i ich rodzinom w zakresie rehabilitacji, edukacji i adaptacji społecznej”.

Nasze stowarzyszenie jest organizacją szczególną. Sami potrzebujemy wsparcia i pomocy, zmęczeni i wypaleni wieloletnim sprawowaniem opieki nad naszymi dziećmi, a nikt nie wyręczy nas w staraniach o zmianę podejścia samorządów i urzędów do wcielenia w życie rozwiązań ułatwiających życie rodzin osób z autyzmem. Stąd utworzenie stowarzyszenia i jego działanie wymagało od nas przez minione 10 lat samozaparcia, wspierania się nawzajem i ogromnej determinacji, zwłaszcza że władze niczego nam nie ułatwiały i nie wspierały.

Przy okazji jubileuszu istnieje zwyczaj chwalenia się sukcesami, osiągnięciami i tym, co udało się zrobić. Przede wszystkim wiele zmieniło przez ten czas w świadomości społecznej. Zarówno władze, jak i mieszkańcy powiatu starachowickiego dużo usłyszeli o zaburzeniach z kręgu autyzmu, przede wszystkim dzięki corocznym obchodom Ogólnoświatowego Dnia Świadomości Autyzmu przez nasze Stowarzyszenie, a także dzięki kampaniom społecznym przybliżającym tę tematykę w formie spotkań, wykładów i publikacji.

Bezpośrednim powodem utworzenia Stowarzyszenia na rzecz osób z autyzmem była potrzeba objęcia opieką grupy dorosłych osób z autyzmem, dla których nie było miejsca w żadnym ośrodku opieki na terenie powiatu starachowickiego. Dzięki dotacji rządowej w 2016 roku, po ośmiu latach starań grupy rodziców, powstał ośrodek, który miał służyć przede wszystkim osobom z autyzmem, bo o to zabiegali rodzice. Po roku działania musimy, jako Stowarzyszenie, wyrazić ubolewanie, że jest to ośrodek taki sam jak istniejące na terenie powiatu warsztaty terapii zajęciowej: dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Niestety, obydwa Zarządy powiatu istniejące w tym czasie nie zamierzały stworzyć w tym domu placówki specjalistycznej dla osób ze spektrum autyzmu, mimo że rodzice przez tyle lat nakreślali kształt takiego ośrodka. Wizja ta znana była starostom, wojewodzie, posłowi, który przedstawiał interpelację w Sejmie, a także minister Rafalskiej, która zdecydowała o przyznaniu funduszy na ten cel. Po wybudowaniu domu odesłano nas z kwitkiem, zlecając tworzenie i jego zarządzanie osobom niekompetentnym. Niestety, jest to dla nas przykre, bo osoby z głębokim autyzmem nadal przebywają w domach.

Chcemy mimo wszystko patrzeć na przyszłość z optymizmem i walczyć o nią z nie mniejszą niż dotychczas determinacją. Naszych przyjaciół, dobroczyńców i ludzi dobrej woli zapraszamy na obchody jubileuszu 10-lecia Stowarzyszenia „Otwórzmy Świat” w dniu 6 kwietnia do Muzeum Przyrody i Techniki.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Brutalny napad na seniorkę. Przestępcza grupa działała także na naszym terenie?

Najbliższe trzy miesiące spędzą za kratami członkowie grupy przestępczej, bo z pewnością takiego stwierdzenia możemy użyć, którzy w minioną niedzielę (23 czerwca) dokonali bestialskiego...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Najbliższe trzy miesiące spędzą za kratami członkowie grupy przestępczej, bo z pewnością takiego stwierdzenia możemy użyć, którzy w minioną niedzielę (23 czerwca) dokonali bestialskiego napadu, na jedną z mieszkanek powiatu kieleckiego. Świętokrzyscy stróże prawa sprawdzają, czy bandyci przestępczą działalność...
Radny miejski Mariusz Konarski w imieniu mieszkańców pytał na jakim etapie jest realizacja inwestycji, która została zaplanowana na 2019 r., polegająca na budowie miejsc postojowych w sąsiedztwie Przedszkola Miejskiego nr 7 przy Alei Armii Krajowej w Starachowicach. Jak informuje Ewa...
W Sądzie Rejonowym w Starachowicach, wkrótce ze swojego zachowania będzie musiał tłumaczyć się mieszkaniec gminy Wąchock. Kilka dni temu, mężczyzna mając w organizmie ponad 3 promile, a na koncie dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, postanowił udać się w podróż. Na...
Niezachowanie należytej ostrożności, a co za tym idzie wymuszenie pierwszeństwa przejazdu było najbardziej prawdopodobną przyczyną przykrego zdarzenia, do jakiego doszło w poniedziałek (24 czerwca). Jak poinformował st.sierż. Paweł Kusiak, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji, w Wąchocku zderzyły się dwa...

Pseudodebata o stanie gminy

Podczas wczorajszej sesji Rady Miejskiej w Starachowicach odbyła się tzw. debata nad raportem o stanie gminy Starachowice (raport i relację z debaty można znaleźć na stronie Urzędu Miasta). To źródło wiedzy o Starachowicach oraz o zmianach zachodzących we wszystkich...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze