Nowoczesne opomiarowanie czy zbędny wydatek?

Mieszkańcy Starachowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej są rozgoryczeni i oburzeni postawą Zarządu Spółdzielni, która – jak mówią – próbuje „uszczęśliwiać ich na siłę”. Nowoczesne opomiarowanie ogrzewania mieszkania ma kosztować ponad 2 mln zł. Tylko po co to? – pytają mieszkańcy przekonani, że to wyciąganie od ludzi pieniędzy.

Szokujące wiadomości – jak mówią mieszkańcy Osiedla Skałka w Starachowicach – otrzymali na zebraniu z radami osiedla.

  • Pan prezes wydał 2 mln zł na nowe opomiarowanie ciepła. Jednak o sumie wdanej na ten cel dowiedzieliśmy się teraz. Łatwo rozporządzać nie swoimi pieniędzmi. Zamiast dać podwyżkę pracownikowi spółdzielni, który chodziłby po domach robił odczyty, miał kontrolę nad wszystkim i przy okazji wysłuchał bolączek mieszkańców „funduje się” naszym kosztem urządzenia, które będziemy spłacać. Od roku blokujemy wymianę podzielników wyparkowych na elektroniczne na nowe, gdyż uważamy to za bezsensowne i niesłuszne. Prezes spółdzielni na zebraniu poinformował nas, że jeżeli zbierzemy podpisy z bloku wszystkich mieszkańców i nie wyrazimy zgody to, nie będzie wymiany. Z siedmiu bloków zostały zebrane podpisy sprzeciwu a mimo to wymiana ma nastąpić. Robi się z ludzi idiotów. Jedyny argument jaki przemawia za tym rozwiązaniem to, że podzielniki elektroniczne są nowoczesne. Po co nam ta nowoczesność, kiedy nie będzie wiadomo jak to odczytać, jakie faktycznie jest zużycie ciepła? Wmawia się ludziom, że to będzie lepsze, ale dla kogo? Zarząd spółdzielni nic nie zrobił w naszej sprawie, aby firmy, które obsługują podzielniki wyparkowe obsłużyły nasze bloki. Skoro już tak stawiamy na nowoczesność, dlaczego Spółdzielnia nie zainwestuje fotowolatikę i nie zamontuje paneli słonecznych na bloku, byśmy mieli ogrzewanie za darmo? – pytają mieszkańcy osiedla Skałka.

Z informacji, jakie otrzymaliśmy od Zarządu SSM, problem dotyczy mieszkańców budynków przy ul. Gliniana 1, 7, 10, 13 i Kopalniana 9, gdzie w sumie jest 205 mieszkań (741 urządzeń do wymiany).

  • Temat wymiany podzielników wyparkowych na elektroniczne został podjęty już w 2014 roku. Od tego czasu zaczęły się pojawiać problemy z zamontowanymi na kaloryferach urządzeniami. W przypadku uszkodzenia, wymiana tych urządzeń na nowe stała się trudna, gdyż odstąpiono od ich produkcji. Dlatego, wzorem innych spółdzielni (m.in. „Wanacja” już jest po wymianie) zdecydowaliśmy się na ten krok – mówi Marek Skiba, prezes Zarządu SSM.

Wymianę podzielników rozłożono na trzy lata. Pierwsze urządzenia wymieniono już w 2017 roku (2331 mieszkań), kolejne w 2018 – 1790 plus lokale użytkowe). Ostateczny montaż w 1819 mieszkaniach SSM zaplanowano na 2019 rok – wylicza Bogdan Skowroński, wiceprezes. – Jesteśmy już po rozliczeniach w tych mieszkaniach, gdzie podzielniki były montowane w 2017 roku i nie mieliśmy żadnych reklamacji.

  • Jeśli chodzi o koszty – 2 mln zł, to nie jest jednorazowy wydatek, ale suma rozłożona do spłaty na 10 lat. Wyłoniona w drodze przetargu firma – Ecotherm z Kielc – zapewnia w ramach usługi nie tylko podzielniki, ale również rozliczenie ciepła. Z tego tytułu nie będzie żadnych dodatkowych kosztów dla mieszkańców.

Podzielniki elektroniczne to lepsza jakość rozliczeń – dokładniejszy i nowocześniejszy pomiar. To urządzenie, które trudno oszukać. Umożliwia ono zdalny odczyt, bez wchodzenia do mieszkania (a zdarza się, że często nie ma kogoś w domu). Dane zgromadzone na urządzeniu, automatycznie są wprowadzane do systemu, co ułatwia rozliczanie, bez błędów i nieścisłości. Nie ma też odparowywania letniego – urządzenie pracuje tylko w sezonie grzewczym. W tych samych pieniądzach mamy kompleksową usługę na wyższym poziomie – dodaje M. Skiba.

Jak dodaje Zarząd SSM nikt nie zamierza nikogo do niczego zmuszać i uszczęśliwiać na siłę. Spółdzielnia ogłosiła przetarg na wymianę i obsługę podzielników wyparkowych, bo te które są (montowane w 1993 roku) idą do likwidacji a firma, która zajmowała się ich obsługą nie będzie ich rozliczać.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Piracki bilans lipcowego weekendu. Prawa jazdy do depozytu

Siedmiu kierujących, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość o ponad 50 km/h, troje nietrzeźwych kierujących oraz jedna kierująca bez uprawnień - to bilans wykroczeń, a także...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze