Nieustające kontrowersje wokół spalarni

Na zaproszenia Stowarzyszenia Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych w Starachowicach odbyło się spotkanie z prof. Grzegorzem Wielgosiński, wykładowcą Politechniki Łódzkiej, który próbował wyjaśniać wątpliwości w sprawie planowanej przez Zakład Energetyki Cieplnej w Starachowicach budowy Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów. Tzw. spalarnia śmieci ma powstać w miejscu kotłowni ZEC opalanej miałem węglowym przy ul. Ostrowieckiej.

– Zarzuca mi się, że agituję na rzecz spalarni, ale ja nie ma w tym żadnego interesu, nie jestem udziałowcem firmy, która ma to budować. Wiem jednak o czym mówię. Wiem, dlaczego jest potrzeba budowy takiej instalacji i dlaczego to nie jest nic strasznego, jak próbuje się to przedstawiać – mówił prof. Wielgosiński.

Argumentem przemawiającym za powstaniem spalarni odpadów są przede wszystkim rosnące hałdy śmieci.

– Produkujemy 12 mln ton śmieci rocznie (ok. 300 kg na osobę) plus ok. 1,5 mln ton, które lądują w lasach i są spalane w piecach. Do 2020 roku 50 proc. odpadów ma być wykorzystanych wtórnie. Czarno to widzę. Mieszkając w pobliżu spalarni to tak, jakbyśmy wypali jednego papierosa dziennie – najwyżej. Dioksyny, których mieszkańcy się obawiają, są wszędzie, pochodzą z ogniska, silnika diesla, kominka, na co dzień jemy je łyżkami i nie mamy na to wpływu. Komin spalarni jest czystszy jeśli chodzi o zanieczyszczenia niż komin ciepłowniczy przy spalaniu węgla – mówił prof. powołując się na dane z krajów zachodnich, gdzie działają podobne instalacje.

Nie zaprzeczył jednak, że mało które znajdują w centrum miasta. Także istniejące w Polsce spalarnie (jest ich 8) także są po zagranicami miast.

– Instalacja u podstaw będzie wybudowana dobrze a jak będzie eksploatowana to już inna  sprawa – przyznał dodając, że zjawisko przemieszczanie się zanieczyszczeń zależy od warunków pogodowych. – Komin 12-metrowy nie wchodzi w grę. Taka spalarnia będzie na pewno mocniej i w szerszym zakresie kontrolowana przez służby ochrony środowiska niż spalarnia węglowa.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

1 KOMENTARZ

  1. Potrzeba opamiętania ! spalarnia w centrum miasta obok
    Kamienna, Piachy a dalej zalew w Brodach to inwestycja absurdalna i niemoralna. Oczyszczalnia sciekow też miała być najnowocześniejsza w Polsce a jest jak jest zapach fe do tego dokłada Constar z super filtrami (jak ktoś wątpi proszę na Krańcowa albo do lasu). Włodarze chyba zapomnieli o zdrowiu i dobrym samopoczuciu mieszkancow Prezydent kiedyś wyjedzie ale my zostaniemy i chcielibysmy żyć w mieście bez zanieczyszczeń.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Starachowickie środowisko piłkarskie w żałobie. W minioną niedzielę (21 lipca), w szpitalu, zmarł Kamil Pastuszka. Przez wiele lat był członkiem kolegium sędziów w Starachowicach. Miał 33 lata. - Odszedłeś zbyt wcześnie – żegnają go koledzy, m.in. za pośrednictwem portalu...
Niezachowanie należytej ostrożności, a co za tym idzie nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu – to dwie, najbardziej prawdopodobne przyczyny zdarzenia drogowego, jakie odnotowali funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. W niedzielne (21 lipca), deszczowe popołudnie na odcinku drogi wojewódzkiej nr 756,...
Tego dnia, z pewnością miło i sympatycznie nie będzie wspominał kierowca, który wybrał się w podróż jednośladem. W minioną sobotę (20 lipca), na skrzyżowaniu ulic: Południowej, Szermentowskiego, a także Świętokrzyskiej w Bodzentynie, mężczyzna uległ wpadkowi. Okoliczności zdarzenia wyjaśniali świętokrzyscy...
Wczoraj informowaliśmy o wielkim pożarze hałdy ze śmieciami w Fałkowie (powiat konecki). Dziś strażacy zlokalizowali pożar składowiska tak, że się nie powiększa. Załogi samochodów gaśniczych zmieniają się. Trwa walka z zarzewiami ognia, koparki rozgarniają pogorzelisko, a strażacy gaszą wodą....

Witamy na świecie

Tradycyjnie o poranku odwiedziliśmy starachowicki oddział "noworodkowy" i co nas niezmiernie ucieszyło, czekało na nas aż dziewięcioro ślicznych maluszków. Tym razem urodziło się sześć dziewczynek i trzech chłopców. Witamy na świecie maluchy!

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze