Gimnazjum nr 4 Szkołą Dialogu

Gimnazjum nr 4 w Starachowicach uzyskało tytuł SZKOŁY DIALOGU! Za co i dlaczego?
W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie odbyła się (1 marca) Gala Szkoły Dialogu podsumowująca pracę w roku 2017, a tym samym X edycję programu prowadzonego przez fundację Forum Dialogu. Podczas uroczystości Gimnazjum nr 4 uzyskało zaszczytny tytuł: SZKOŁA DIALOGU, co było ukoronowaniem kilkumiesięcznej wytężonej pracy. Uczniowie realizowali liczne zadania (op. Barbara Góźdź i Bożena Kapała). Mogli też zawsze liczyć na wsparcie dyrektor szkoły Anny Salamon oraz władz miasta. Szkoła była jedyną starachowicką placówką, która włączyła się w realizację projektu.

Na uroczystość przybyło ponad 1200 osób, w tym uczniowie z 40 szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, dr Sylwia Spurek, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich. Galę uświetnił występ zespołu muzycznego uczniów z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Pile. Gościem Honorowym Gali był George Elbaum, ocalały z Holocaustu, urodzony w Warszawie, który wraz ze swoją rodziną przyjechał ze Stanów Zjednoczonych. Opowiadając historię życia, zakończył ją przesłaniem do uczniów: „Wszystkie uprzedzenia są szkodliwe. W tym świecie, w tym życiu, jeśli chcecie osiągnąć coś dobrego, musicie umieć być otwarci na inność, a nie uprzedzeni wobec niej. Jestem tu dziś z Wami, bo kilka polskich rodzin ryzykowało dla mnie swoim życiem. W głębi serca wiedzieli, że robią dobrze. Proszę pamiętajcie o tym stając przed wyborem, bądźcie otwarci a nie uprzedzeni!”

Program Szkoła Dialogu, realizowany od 10 lat i skierowany do uczniów ostatnich klas szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych ma na celu poszerzanie wiedzy o lokalnej polsko-żydowskiej historii. Dzięki Forum Dialogu stawiającemu na model edukacji nieformalnej uczniowie Gimnazjum nr 4 stali się samodzielnymi badaczami, którzy przygotowali projekt dotyczący upamiętnienia żydowskiej historii Starachowic.

 

Poprzedni artykułZa kółkiem z 3 promilami
Następny artykuł22-latek z obrażeniami

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Piracki bilans lipcowego weekendu. Prawa jazdy do depozytu

Siedmiu kierujących, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość o ponad 50 km/h, troje nietrzeźwych kierujących oraz jedna kierująca bez uprawnień - to bilans wykroczeń, a także...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze