Czy opłaca się dłużej pracować?

Ile zarabia najlepiej „wynagradzany” emeryt w regionie? A ile wynosi najniższa emerytura w powiecie starachowickim? Od czego zależy wysokość tego świadczenia i dlaczego opłaca się dłużej pracować na dobrze opłacanym stanowisku pracy?

Zapewne wielu z nas nie raz zastanawia się, ile wyniesie moja emerytura, gdy już osiągniemy wiek uprawniający do tego świadczenia. Już dziś możemy to przewidzieć z pewnym prawdopodobieństwem, ale tak do końca będziemy wiedzieć to dopiero wtedy, gdy nabędziemy wiek emerytalny. Co więcej wszystko zależy od tego, gdzie i za ile będziemy przez ten cały czas pracować.

Najwięcej…

Jak pokazują statystyki przedstawione przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach najlepiej „zarabiający” emeryt w regionie świętokrzyskim co miesiąc pobiera świadczenie w wysokości 16.258,42 zł (brutto). To kobieta mieszkająca w Kielcach. Najwyższa emerytura w powiecie starachowickim wynosi natomiast 7.704,14 zł i pobiera ją mężczyzna.

  • Wszystkie osoby, zajmujące miejsca w tabeli od 1 do 10 to osoby mające staż pracy ponad 40 lat – mówi Paweł Szkalej, rzecznik prasowy kieleckiego ZUS. – Osoby na miejscach do czwartego, mają nawet blisko 50-letni okres pracy. To osoby będące aktywne zawodowo od początku swojej pracy – bardzo często rozpoczynające prace jako osoby 20-letnie, mające wszystkie lata pracy udokumentowane (również posiadające obliczony kapitał początkowy – czyli prace sprzed 1999 roku), pracujące często przez wiele lat, w 2-3 zakładach pracy. Byli to pracownicy przechodzący wszystkie szczeble kariery zawodowej zaczynając od szeregowego pracownika a kończąc na stanowiskach dyrektora czy prezesa, są też naukowcy, osoby wyjeżdżające do pracy za granicą jako delegowani z Polski, pracujące jednocześnie na „etacie” i posiadający też własne firmy. Większość z nich – po osiągnięciu wieku emerytalnego – nie pobierała od razu emerytury lecz pracowała jeszcze zawodowo przez kilka lat.

Najmniej…

Zatem jaki z tego wniosek? Czy opłaca się pracować dłużej? Patrząc na liczby bez wątpienia – tak. Bo przeciwwagę dla tych najlepiej uposażonych stanowią ci z najniższymi emeryturami. Minimalna emerytura w powiecie starachowickim wnosi 17,59 zł brutto.

  • Świadczenie w takiej wysokości pobiera kobieta w wieku 63 lat, która była zatrudniona w swoim życiu tylko przez miesiąc – dodaje rzecznik ZUS.

To nie jest jednak najniższa emerytura w kraju. We Wrocławiu kobieta pobiera emerytur w wysokości 20 groszy – miał tylko jedną umowę-zlecenie na trzy miesiące.

  • Emerytury w kwocie 10, 20, czy 50 groszy (a takie w kraju są wypłacane) wynikają z nieopłacania składek na ubezpieczenia społeczne w trakcie pracy. Mówiąc wprost, osoby te pracowały całe życie „na czarno” i posiadają np. umowę zlecenie na dzień czy dwa na kwoty kilkudziesięciu złotych – mówi rzecznik.

100-latkowie

Jak ważny jest wiek dla naszego uposażenia pokazują świadczenia osób, które przeżyły 100 lat. Oprócz emerytury pobierają dodatkowo co miesiąc specjalny dodatek w wysokości tzw. „Kwoty bazowej” ustalanej zawsze na rok od 1 marca – obecnie wynosi ona 4003,88 zł.

  • Tzw. honorowe świadczenie otrzymywane jest z urzędu, bez składania dodatkowych wniosków. Jest ono wypłacane dożywotnio. Co ciekawe świadczenie to mogą otrzymać także ci, którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia i dlatego nie pobierają ani emerytury ani renty. W przypadku osób, które nigdy nie były zatrudnione, niezbędne jest złożenie wniosku z dokumentem potwierdzającym datę urodzenia. Obecnie, wszystkie osoby pobierające takie świadczenie w ZUS, pobierają też „swoją wypracowana emeryturę”, bardzo wiele lat temu wypłacaliśmy takie świadczenie osobie nie mającej emerytury. Takie świadczenia wypłacają też KRUS, oraz zakłady emerytalne MON, i MSWiA – podsumowuje rzecznik ZUS.

Najwięcej 100-latków mieszka w Kielcach i pow. kieleckim – 7 osób. W 2017 było 37 takich osób a w 2018 roku – 30 (tylko 5 mężczyzn).

W roku 2019 osób, które osiągną 100 lat życia może być przekroczyć 50, a w roku 2020 liczba ta może przekroczyć 100, bowiem osób mających obecnie 98 i 99 lat w całym województwie jest sporo.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Piracki bilans lipcowego weekendu. Prawa jazdy do depozytu

Siedmiu kierujących, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość o ponad 50 km/h, troje nietrzeźwych kierujących oraz jedna kierująca bez uprawnień - to bilans wykroczeń, a także...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze