Pamiętamy o bohaterach powstania

flash Galeria Wąchock

W Wąchocku w niedzielę, 24 stycznia zakończyły się trzydniowe centralne obchody 153. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

Uczestnicy obchodów, które trwały od piątku, 22 stycznia, pobyt w Wąchocku rozpoczęli od zwiedzania Muzeum Walk Narodowowyzwoleńczych w Opactwie Cystersów. Następnie przed dworkiem przy ul. Langiewicza rozpoczęły się uroczystości. Uczestnicy złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Potem przemaszerowali pod pomnik generała Mariana Langiewicza. Tam odbyły się uroczystości państwowe, na które przybyli przedstawiciele władz, pocztów sztandarowych oraz mieszkańcy.

Specjalne wyróżnienie czekało na Daniela Wosia ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” został on decyzją szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Ciechanowskiego odznaczony medalem Pro Patia, przyznawanym osobom i instytucjom „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”. Medal wręczył Jan Józef Kasprzyk, zastępca szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. W samo południe uczestnicy wzięli udział we Mszy św. Na zakończenie w Szkole Podstawowej w Wąchocku odbył się poczęstunek.

Organizatorami centralnych obchodów była Federacja Kapituła Równość – Wolność – Niepodległość Kontynuacji Tradycji Powstania Styczniowego 1863 r. wraz ze Związkiem Strzeleckim „Strzelec”, UMiG Szydłowiec, UMiG Suchedniowie, UMiG Bodzentyn, UG Skarżysko Kościelne i UMiG Wąchock

Małgorzata Śpiewak

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.