Z takiej młodzieży możemy być dumni!

Radna Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, aktywna członkini Stowarzyszenia Gmina Pawłów Plus, liderka młodzieżowych programów. Dominika Lipa, uczennica I LO w Starachowicach, pochodząca z gminy Pawłów pomimo młodego wieku prężnie działa na rzecz gminy, powiatu i województwa.

– W Twoim życiu nie ma czasu na nudę. Masz dopiero 17 lat, a Twoja działalność ciągle się poszerza. Od czego się zaczęło?

  • Od gminnego zespołu folklorystycznego „Okrasa”, w którym tańczę do dziś od prawie 12 lat. Wieloletnie występy na scenie nauczyły mnie panowania nad stresującymi sytuacjami i niejako przygotowały do pracy w grupie. Później był samorząd uczniowski, w którym pełniłam funkcje przewodniczącej, angażując się w życie szkoły. Wszystko nabrało rozpędu w 2017 r., kiedy po namowach postanowiłam wziąć udział w programie „Synergia Młodych Liderów”. Wyjechałam do Klimontowa na kilkudniowe szkolenia, nie znając zupełnie nikogo, nigdy wcześniej nie uczestnicząc w czymś podobnym.

– Jesteś jedną z trzech radnych z terenu powiatu starachowickiego w Młodzieżowym Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Czym się zajmujecie, nad czym pracujecie?

  • Młodzieżowy Sejmik jest organem konsultacyjno-doradczym „dorosłego” sejmiku. Na spotkaniach rozmawiamy o problemach młodzieży w województwie, szukamy rozwiązań, które później przedstawiamy na sesjach i głosujemy. Każda kolejna sesja odbywa się w innym mieście naszego województwa. Kolejna sesja zaplanowana jest na 18 maja i odbędzie się w Starachowicach! Każdy, kto ma ochotę może przyjść na taką sesję, dlatego zachęcam do obserwowania nas na Facebooku, tam na bieżąco publikowane są wszystkie informacje.

– Oprócz sejmiku jest również działalność w Stowarzyszeniu Gmina Pawłów Plus.

  • W zasadzie przez przypadek pojechałam z nimi na wydarzenie charytatywne i już tam zostałam. Działamy na rzecz rozwoju gminy. Zachęcamy do działania młodych ludzi. Piszemy projekty. W Stowarzyszeniu jestem liderem wolontariuszy. Pomagamy w organizacji imprez najczęściej sportowych na terenie powiatu starachowickiego. Zajmuję się koordynacją pracy oraz kontaktem z organizatorem wydarzenia, w tym roku jestem także koordynatorem programu Mania Działania w gm. Pawłów.

– Nie można nie wspomnieć o ostatnim sukcesie, czyli dwóch liderskich programach, w których bierzesz udział.

  • Program Młodzieżowych Liderów Programu Równać Szanse rozpoczynam 7 lipca tygodniowym szkoleniem w Warszawie, a Program „Liderzy dla Młodzieży” Warszawskiej Fundacji Szkoły Liderów już 24 maja zjazdem wszystkich uczestników. Udział w obu programach nauczy mnie jak być skutecznym liderem, zyskam kompetencje, wiedzę i gotowość do działania w moim otoczeniu. Stanę się pewna siebie w swoich działaniach. Nawiąże bezcenne znajomości z ludźmi, którzy działają podobnie jak ja, mają podobne pasje.

– Czy masz jakiś wzór do naśladowania? Nauczyciel, znajomy – ktoś z bliskiego otoczenia kto jest dla Ciebie w pewnym sensie wzorem?

  • Osobą, która mnie nakierowała, zachęciła i bardzo pomogła stawiać pierwsze kroki w mojej aktywności jest nią Izabela Wrona, prezes Stowarzyszenia Gmina Pawłów Plus. To właśnie ona zachęciła mnie do wzięcia udziału w „Synergii Młodych Liderów”. Jest niezwykłą osobą żyjącą z pasją, świetnie rozumie młodych dając im przestrzeń do działania,wiem ile czasu i pracy poświęca na rzecz młodych ludzi. Jestem jej ogromnie wdzięczna za całą naszą współpracę, która bardzo rozwinęła mnie jako człowieka.

– Ulubione miejsce w gminie Pawłów?

  • Zdecydowanie Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji. Czuję do tego miejsca pewien sentyment. Od 12 lat w każdy piątek spędzam tam popołudnie na próbach zespołu. Tam też powstawały moje pierwsze projekty, wydarzenia. Tam też mieści się siedziba Stowarzyszenia, dlatego tam najczęściej mamy spotkania czy warsztaty dla wolontariuszy. Pracujące tam osoby to bardzo otwarci ludzie z pasją, dlatego lubię tam wracać.

 – Skąd czerpać energię do takich działań, jak ładować akumulatory?

  • Samo działanie to źródło pozytywnej energii. Każdemu jednak potrzebna jest pewna odskocznia. Znalazłam ją w sporcie. Bardzo lubię wszelkie formy aktywności fizycznej, szczególnie treningi karate i biegi długodystansowe razem z amatorską grupą biegaczy stowarzyszenia bierzemy udział w biegach na terenie Polski.

– Plany na przyszłość? 

  • Mam swoje cele czy plany, chociażby odnośnie kierunku studiów, który wybiorę, raczej nie chcę o nich głośno mówić, wolę je zachować dla siebie i wytrwale krok po kroku realizować.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Chcesz się dobrze bawić w miłej atmosferze? Najbliższy weekend 29 i 30 czerwca zaplanuj w Wąchocku! W te dni odbędzie się będzie tam Zjazd Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Kieleckiej oraz 23. Turniej Sołtysów! Zjazd sołtysów rozpocznie się o godz. 10.00 w...
We wtorek (25 czerwca), przez biegłego z zakresu patomorfologii ma zostać przeprowadzona sekcja szczątek ludzkich zwłok, które odnaleziono w Kamiennej, na terenie Dziurowa. Śledczy zastanawiają się czy, badanie przybliży ich do dotychczasowej wersji tragedii. Fragmenty ludzkich zwłok, o czym informowaliśmy...
W czwartek, 4 lipca w godz. 9.00 - 12.30, w specjalnym krwiobusie należącym do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach, będzie można oddać krew. Akcję honorowego oddawania krwi organizuje Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. Bus będzie czekał...
Dwa uszkodzone pojazdy - to bilans przykrego zdarzenia, jakie starachowiccy policjanci odnotowali we wtorkowe (24 czerwca) popołudnie.  Po godz. 15, w rejonie skrzyżowania ul. Bankowej oraz Pileckiego w Starachowicach zderzyły sìę skoda octavia, a także volkswagen. Na miejscu pracują ratownicy z...

Pokonaj cukrzycę

W czwartek, 27 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Cukrzycą - chorobą późno rozpoznawaną, ponieważ na początku nie daje objawów i nie boli. Tymczasem osób cierpiących na to schorzenie przybywa – szacuje się, że w Polsce jest już...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze