We wspomnieniach…

13 czerwca w Filii Gminnej Biblioteki Publicznej im. Michała Basy w Tarczku odbyło się spotkanie autorskie z Franciszkiem Dobruckim, autorem książki „Tarczek w opowiadaniach i we wspomnieniach„. Patronat honorowy pełnił wójt gminy Pawłów Marek Wojtas.

Uczestnikami spotkania byli mieszkańcy Tarczka oraz osoby wywodzące się z tej miejscowości, m.in. prof. zw. dr hab. nauk med. Stanisław Głuszek, obecnie jest prorektorem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Dziekanem Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu z małżonką oraz sam autor Franciszek Dobrucki.

Franciszek Dobrucki wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Starachowic opowiedział o swojej nowo wydanej książce Tarczek w opowiadaniach i we wspomnieniach.

Alicja Zanijat, osoba działająca w Towarzystwie Przyjaciół Starachowic przeczytała laudację dla pana Franciszka, przygotowaną na tę okoliczność, a Maciej Bidziński przy akompaniamencie gitary uprzyjemnił wieczór poezją śpiewaną oraz piosenką patriotyczną.

Następnie rozpoczęła się część wspomnieniowa. Prof. Stanisław Głuszek który urodził się i wychowywał w Tarczku wspominał swoje dzieciństwo, czasy szkolne i stwierdził, że ciężka praca w gospodarstwie zaprocentowała pozytywnie w dorosłym życiu. Z sentymentem wspominał swoje miejsce urodzenia , koleżanki i kolegów z klasy, którzy byli obecni na spotkaniu . Często odwiedza swoje rodzinne strony.

Pan profesor przekazał dla biblioteki 7 książek z historii medycyny, których jest autorem lub współautorem.

Na tej uroczystości nie mogło zabraknąć Bogusława Sitka miłośnika i znawcy folkloru świętokrzyskiego oraz sołtysa Tarczka Wiesławy Bernackiej, którzy wspólnie zaśpiewali pieśń z tekstem i muzyką Bogusława Sitka.

Spotkanie było bardzo ciekawe, gdyż uruchomiło wiele wspomnień , tych wesołych i tych smutnych, wspominano wiele zacnych osób mieszkających i wywodzących się z Tarczka. Od uczestników – mieszkańców – padła propozycja zorganizowania następnego spotkania.

F. Dobrucki zaproponował utworzenie Stowarzyszenia Sympatyków Tarczka, aby bogatą historię i mieszkańców prezentować następnym pokoleniom. Kilka osób chętnie podjęło pomoc w jego zorganizowaniu.

Na zakończenie autor podpisywał zakupione książki a pieniądze ze sprzedaży przeznaczył dla Olusia Sikory z gminy, którego czeka kosztowna operacja.

Po zakończeniu oficjalnego spotkania w kuluarach toczyły się rozmowy, gdzie m.in. gdzie odbędzie się kolejne spotkanie.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Starachowickie środowisko piłkarskie w żałobie. W minioną niedzielę (21 lipca), w szpitalu, zmarł Kamil Pastuszka. Przez wiele lat był członkiem kolegium sędziów w Starachowicach. Miał 33 lata. - Odszedłeś zbyt wcześnie – żegnają go koledzy, m.in. za pośrednictwem portalu...
Niezachowanie należytej ostrożności, a co za tym idzie nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu – to dwie, najbardziej prawdopodobne przyczyny zdarzenia drogowego, jakie odnotowali funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. W niedzielne (21 lipca), deszczowe popołudnie na odcinku drogi wojewódzkiej nr 756,...
Tego dnia, z pewnością miło i sympatycznie nie będzie wspominał kierowca, który wybrał się w podróż jednośladem. W minioną sobotę (20 lipca), na skrzyżowaniu ulic: Południowej, Szermentowskiego, a także Świętokrzyskiej w Bodzentynie, mężczyzna uległ wpadkowi. Okoliczności zdarzenia wyjaśniali świętokrzyscy...
Wczoraj informowaliśmy o wielkim pożarze hałdy ze śmieciami w Fałkowie (powiat konecki). Dziś strażacy zlokalizowali pożar składowiska tak, że się nie powiększa. Załogi samochodów gaśniczych zmieniają się. Trwa walka z zarzewiami ognia, koparki rozgarniają pogorzelisko, a strażacy gaszą wodą....

Witamy na świecie

Tradycyjnie o poranku odwiedziliśmy starachowicki oddział "noworodkowy" i co nas niezmiernie ucieszyło, czekało na nas aż dziewięcioro ślicznych maluszków. Tym razem urodziło się sześć dziewczynek i trzech chłopców. Witamy na świecie maluchy!

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze