Tradycyjny miód z naszych stron

„Miód wielokwiatowy z Mirca” z Gospodarstwa Pasiecznego „Mirsa” Sławomira Surdego został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

To pierwszy produkt z mirzeckiej pasieki „Mirsa”, który został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych a trzeci w gm. Mirzec. Wcześniej trafiły tam karp małyszyński i farsz z kaszy gryczanej zgłoszone przez gospodarstwo agroturystyczne „Małyszyński zakątek”.

Warunkiem zaistnienia w elitarnym gronie jest m.in. tradycja, pochodzenie oraz historia produktu, który jest wytwarzany przynajmniej od 25 lat.

  • Miód u nas w rodzinie był od zawsze. Pszczoły hodował mój tata, dziadek i pradziadkowie. Jako dziecko jeździłem do pasieki w gospodarstwie pradziadków w Mircu-Podkowalowie. Zajmował się tym również mój wujek, od którego dostałem ule jakieś 40 lat temu – wspomina Sławomir Surdy, właściciel pasieki „Mirsa”. – Wujek gospodarował jeszcze w barciach, ja głównie w ulach, które sam zrobiłem.

Wiedzę na temat pszczół i ich zwyczajów pan Sławomir zdobywał od starszych i doświadczonych pszczelarzy, ukończył również Studium Pszczelarskie w Pszczelej Woli. Dziś prowadzi trzy pasieki stacjonarne, w których ma 80 uli. Pracy jest na cały rok, ale dzięki temu są różne rodzaje miodów: wielokwiatowy, rzepakowy, lipowy, gryczany, spadziowy, spadziowo-wrzosowy.

  • Wszystko zależy od natury, od pogody. Dobra pogoda oznacza lepsze zbiory. Miód wielokwiatowy wczesny wiosenny z Mirca, który został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych powstaje wiosną. Wyczuwa się w nim zapach majowej łąki: mniszka, kwiatu wierzby, klonów i innych wczesnych kwiatów. Ma kolor jasnego bursztynu i pachnie bukietem z łąki. Teraz, w lecie powstaje miód wielokwiatowy. Dodatek chabrów sprawia, że miód nabiera ciemnobursztynowej barwy – mówi pan Sławomir.

Miody i produkty na ich bazie były doceniane w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo. Nagrodę zdobył „Stary piernik Mikołajowej z Mirca” – zagniatany na miodzie, „Miód pitny trójniak” oraz „Miód wielokwiatowy z Mirca”, który w ub. roku zdobył pierwsze miejsce w kategorii miody, obecnie wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych.

  • Wpis na Listę Produktów Tradycyjnych to dla mnie docenienie wieloletnich starań o jak najwyższą jakość produktów oferowanych przez nasze gospodarstwo a jednocześnie mobilizacja, aby jeszcze bardziej podnosić ich jakość – podkreśla pan Sławomir.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Starachowickie środowisko piłkarskie w żałobie. W minioną niedzielę (21 lipca), w szpitalu, zmarł Kamil Pastuszka. Przez wiele lat był członkiem kolegium sędziów w Starachowicach. Miał 33 lata. - Odszedłeś zbyt wcześnie – żegnają go koledzy, m.in. za pośrednictwem portalu...
Niezachowanie należytej ostrożności, a co za tym idzie nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu – to dwie, najbardziej prawdopodobne przyczyny zdarzenia drogowego, jakie odnotowali funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. W niedzielne (21 lipca), deszczowe popołudnie na odcinku drogi wojewódzkiej nr 756,...
Tego dnia, z pewnością miło i sympatycznie nie będzie wspominał kierowca, który wybrał się w podróż jednośladem. W minioną sobotę (20 lipca), na skrzyżowaniu ulic: Południowej, Szermentowskiego, a także Świętokrzyskiej w Bodzentynie, mężczyzna uległ wpadkowi. Okoliczności zdarzenia wyjaśniali świętokrzyscy...
Wczoraj informowaliśmy o wielkim pożarze hałdy ze śmieciami w Fałkowie (powiat konecki). Dziś strażacy zlokalizowali pożar składowiska tak, że się nie powiększa. Załogi samochodów gaśniczych zmieniają się. Trwa walka z zarzewiami ognia, koparki rozgarniają pogorzelisko, a strażacy gaszą wodą....

Witamy na świecie

Tradycyjnie o poranku odwiedziliśmy starachowicki oddział "noworodkowy" i co nas niezmiernie ucieszyło, czekało na nas aż dziewięcioro ślicznych maluszków. Tym razem urodziło się sześć dziewczynek i trzech chłopców. Witamy na świecie maluchy!

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze