Oszczędności w edukacji

Połączenie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Mircu oraz włączenie przedszkola w struktury Szkoły Podstawowej w Jagodnem to zmiany jakie mają nastąpić w mirzeckiej oświacie od nowego roku szkolnego. Czy uda się je przeforsować?

Uchwały dotyczące takich zmian w gminnej oświacie podjęła Rada Gminy w Mircu. Powodem, jak nie trudno się domyśleć, są oszczędności. Uchwały póki co mają charakter intencyjny. By dokonać zmian wójt zobowiązany jest do uzyskania koniecznych opinii od rodziców, nauczycieli, związków zawodowych i Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty. Warto jednak dodać, że nie będą one miały wiążącego charakteru. By uchwały weszły w życie od września 2015 roku ostateczne decyzje muszą zapaść jak najszybciej, by można było dokonać zmian organizacyjnych.

Zamysł jest taki, by Gimnazjum oraz Szkoła Podstawowa w Mircu zostały połączone w jedną placówkę, tworząc Zespół Szkół. Przedszkole w Jagodnem natomiast, które stanowi oddzielną placówkę, ma zostać przekształcone w oddział przedszkolny Szkoły Podstawowej w Jagodnem.

– To są uchwały intencyjne, które dają wstęp do działania. Nie proponujemy niczego na siłę. Dajemy do zrozumienia, że coś trzeba zrobić w sprawie oświaty i robimy to z myślą o mieszkańcach. Obecnie edukacja pochłania 50 proc. gminnego budżetu, ok. 23,5 mln zł. W tym roku do oświaty dokładamy 3,7 mln zł. Łącznie placówek powoduje oszczędności w wymiarze organizacyjnym, da większą mobilność w zakresie kadry, uzupełnienia etatów między jednostkami, co też będzie z korzyścią dla szkół – argumentuje wójt gminy Bogusław Nowak. – To minimalne ruchy, by nie wprowadzać drastycznych cięć i nie likwidować szkół – dodał.

Nie wszyscy są do tych pomysłów przekonani.

– To powinna być szersza i dłuższa dyskusja – uważa Radosław Koniarz, radny gminy. – Trwała ona zaledwie godzinę przed sesją a to zbyt poważne zagadnienie, by decydować w biegu. Co prawda był przygotowany raport na temat oświaty w gminie, ale każdy mógł go przejrzeć w zaciszu domowym a nie dyskutować w gremium, które o tym decyduje. Poza tym zaproponowano tylko jeden wariant, jakby nie było innych możliwości. Propozycji powinno być kilka do wyboru. Dla mnie kompletnie niezrozumiałe jest połączenie SP w Mircu z gimnazjum, gdy podstawówka jako jedyna w gminie, nie generuje dodatkowych kosztów. Oszczędności rzędu 25 tys. zł są śmieszne biorąc pod uwagę miliony, które dokładamy. Ale jeśli gmina pójdzie w tym kierunku, będę pilnował, by na tym się nie skończyło. By reforma nie dotyczyła tylko wybranych szkół, ale całej oświaty.

Z decyzji nie są zadowoleni zarówno nauczyciele, jak i rodzice. Ich zdaniem dobro dziecka powinno być przedkładane ponad ekonomię.

– Wychowanie przedszkolne to wychowanie przedszkolne a nie szkoła od najmłodszych lat. To samo powinno dotyczyć wyżywienia. Catering nie zastąpi domowej kuchni – mówi rodzic przedszkolaka.

– Na pewno w mniejszym środowisku lepiej się pracuje. Rozproszenie organizacyjne i zwiększony zakres odpowiedzialności w rękach jednej osoby nikomu nie służy – dodaje pedagog.

ewan

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Za niespełna dwa tygodnie od poniedziałku, 1.07 będzie można składać wnioski o przyznanie świadczenia 500+ na pierwsze dziecko. Kiedy i jakie wnioski będą przyjmowane? Od 1.07 świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało na wszystkie dzieci, bez względu na dochody rodziny. Zgodnie z...
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łodzi podała wstępne wyniki ostatnich wyników egzaminów gimnazjalnych. Jak poszło gimnazjalistom z powiatu starachowickiego i poszczególnych gmin z każdej części egzaminu?   Język angielski - poziom podstawowy średni wynik w punktach średni wynik w procentach liczba zdających gm. Brody 27,62 69,1 66 KRAJ - 68 - gm. Wąchock 26,94 67,3 64 gm. Starachowice 26,82 67,1 80 WOJEWÓDZTWO...

Podium należało do MiMu

Tancerze Szkoły Tańca MiM ze Starachowic kilkakrotnie stawali na podium podczas 46. Międzynarodowego Festiwalu Tańca Nowoczesnego w Białymstoku. Dwukrotnie zajęli pierwsze miejsca. 8 i 9 czerwca zespoły Szkoły Tańca MiM uczestniczyły w odbywającym się w Białymstoku 46 Międzynarodowym Festiwalu Tańca...
Do jakich przestępstw dochodzi na terenie gminy Wąchock? Jakie zdarzenia zgłaszają mieszkańcy za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń? W których sołectwach policja interweniuje najczęściej? Jak podaje starachowicka policja na terenie w gminy Wąchocku w ub. roku odnotowano 119 przestępstw. Policja interweniowała...
Niecodzienna interwencja z udziałem ratowników z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. W nocy z 15 na 16 czerwca, w jednym z prywatnych mieszkań przy ul. Górnej w Starachowicach pojawił się nieproszony gość. Kto to taki? Przez okno, do mieszkania dostał...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze