Inwestują w bezpieczeństwo

Dwa nowe wozy bojowe, inwestycje w budynki strażnic i zakupy sprzętu ratunkowego to główne kierunki inwestycji w podniesienie poziomu bezpieczeństwa w gminie Mirzec.


W ciągu ostatnich 2,5 roku gmina Mirzec wydatkowała ponad 3,1 miliona złotych na poprawę bezpieczeństwa. Duża część tej kwoty to pieniądze pozyskane.

Poprawa warunków pracy

W ostatnich latach remonty strażnic przeprowadzono w czterech miejscowościach. W Ostrożance i Tychowie Nowym zakres prac jest bardzo szeroki i wiąże się z rozszerzeniem zakresu funkcjonalności budynków.

Remiza w Ostrożance w 2018 roku przeszła metamorfozę. Obecnie trwa drugi etap remontu. Po pierwszym etapie budynek ma nowy dach, ocieplone ściany, wyremontowany garaż i część pomieszczeń dla strażaków. Trwają prace w ramach przebudowy budynku pod potrzeby Klubu Tradycji i Nowoczesności. Koszt pierwszego etapu przebudowy to 627.450 złotych, koszt drugiego – 264.242 złote, przy czym 195.000 to pieniądze unijne.

Trwa gruntowna przebudowa strażnicy w Tychowie Nowym na budynek wielofunkcyjny „Niwy”. Zakres prac to wymiana dachu, ocieplenie ścian, rozbudowa garażu na wóz strażacki, rozbudowa pomieszczeń socjalnych, przebudowa schodów oraz remont wszystkich pomieszczeń. Koszt przebudowy – 1.218.866 złotych, przy czym 500.000 złotych to unijne dofinansowanie.

W 2016 roku rozpoczął się remont strażnicy OSP w Osinach. Za 25.804 złote wyremontowano posadzki w garażu i część instalacji elektrycznej. W 2017 roku wymieniono pokrycie dachowe, skorodowane elementy więźby dachowej, zamontowano nowe rynny, przeszkolony właz dachowy. Koszt to 55.712 złotych, 28.000 to dofinansowanie. Prace trwają też w tym roku. Powstają nowe sanitariaty i pomieszczenie socjalne. Koszt – 57.000 złotych, planowane zakończenie – do 10 października 2018 roku.

W 2017 roku przeprowadzony został remont sanitariatów w budynku OSP w Jagodnem, zamontowano dwa klimatyzatory z funkcją grzania. Prace kosztowały 45.453 złotych. Gmina pozyskała na ten cel 35.000 dofinansowania.

Posterunek od nowa

Od stycznia 2018 roku gmina Mirzec znów ma posterunek policji. Zaadaptowano część pomieszczeń na parterze Urzędu Gminy. Kosztami (105.000 złotych) podzieliły się gmina Mirzec i Komenda Wojewódzka Policji. W Mircu pracuje 5 policjantów, którzy dysponują jednym radiowozem. Posterunek w Urzędzie Gminy to siedziba tymczasowa, Komenda Wojewódzka Policji w planach ma budowę swojego budynku w centrum Mirca.

Inwestycje w sprzęt

W 2017 roku dla jednostki OSP Tychów Stary zakupiony został samochód ciężarowy przeznaczony pod zabudowę pożarniczą. Samochód Star z 2002 roku kosztował 353.750 złotych, z czego 200.000 złotych to dofinansowanie z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Obecnie pojazd jest w trakcie montażu zabudowy pożarniczej.

Pojazd ma być gotowy do końca września 2018 roku.

W 2018 roku nowy samochód otrzymali strażacy z Ostrożanki. To wóz marki Star, przystosowany do działań ratowniczo – gaśniczych, który pod koniec 2017 roku został wycofany ze służby w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach. Zakup nowego wozu dla zawodowych strażaków kwotą 100 tysięcy złotych dofinansowała gmina Mirzec.

Dzięki dofinansowaniom kupiono też wiele drobniejszego sprzętu. W 2016 OSP Mirzec otrzymało motopompę, w 2017 roku OSP w Tychowie Starym i Tychowie Nowym – nowe pompy szlamowe, w 2018 roku ochotnicy z Trębowca dostali sprzęt i umundurowanie bojowe. W 2018 roku gmina Mirzec otrzymała 37.422 złote z Funduszu Sprawiedliwości na zakup zestawów ratunkowych dla jednostek OSP. Sprzęt trafił do strażaków z Tychowa Starego, Ostrożanki, Gadki, Osin i Mirca.

Z pomocą gminy

Dzięki pieniądzom z Funduszu Sołeckiego i Inicjatyw Lokalnych zmieniało się otoczenie strażnic. W 2016 roku za 6.482 złote zmodernizowano poddasze i świetlicę remizy w Tychowie Starym. W 2017 roku za 5.750 złotych zagospodarowano teren przed remizą w Trębowcu oraz kupiono 199 czujników czadu dla mieszkańców sołectwa Mirzec II za 28.904 złote. W 2018 roku za 40.000 złotych przed remizą OSP w Tychowie Starym powstał utwardzony plac manewrowy, a za 29.525 złotych zagospodarowano plac obok remizy w Ostrożance.

Aktywne przejścia

Do końca 2018 roku w Mircu powstaną dwa aktywne przejścia dla pieszych. Gmina Mirzec jako jeden z 7 beneficjentów w województwie otrzyma dofinansowanie z

programu ograniczenia przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem Bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2018 – 2020. Będzie to 50.000 złotych. Przejścia powstaną w centrum Mirca i w sąsiedztwie szkoły.

 

Poprzedni artykułZłote Gody [zdjęcia]
Następny artykułMamy „Ścieżkę Stara!”

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Dwa uszkodzone pojazdy - to bilans przykrego zdarzenia, jakie starachowiccy policjanci odnotowali we wtorkowe (24 czerwca) popołudnie.  Po godz. 15, w rejonie skrzyżowania ul. Bankowej oraz Pileckiego w Starachowicach zderzyły sìę skoda octavia, a także volkswagen. Na miejscu pracują ratownicy z...

Pokonaj cukrzycę

W czwartek, 27 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Cukrzycą - chorobą późno rozpoznawaną, ponieważ na początku nie daje objawów i nie boli. Tymczasem osób cierpiących na to schorzenie przybywa – szacuje się, że w Polsce jest już...
We wtorek (25 czerwca), przez biegłego z zakresu patomorfologii ma zostać przeprowadzona sekcja szczątek ludzkich zwłok, które odnaleziono w Kamiennej, na terenie Dziurowa. Śledczy zastanawiają się czy, badanie przybliży ich do dotychczasowej wersji tragedii. Fragmenty ludzkich zwłok, o czym informowaliśmy...
Najbliższe trzy miesiące spędzą za kratami członkowie grupy przestępczej, bo z pewnością takiego stwierdzenia możemy użyć, którzy w minioną niedzielę (23 czerwca) dokonali bestialskiego napadu, na jedną z mieszkanek powiatu kieleckiego. Świętokrzyscy stróże prawa sprawdzają, czy bandyci przestępczą działalność...
Radny miejski Mariusz Konarski w imieniu mieszkańców pytał na jakim etapie jest realizacja inwestycji, która została zaplanowana na 2019 r., polegająca na budowie miejsc postojowych w sąsiedztwie Przedszkola Miejskiego nr 7 przy Alei Armii Krajowej w Starachowicach. Jak informuje Ewa...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze