Nowe fakty o czystości zalewu

Już na dniach administrator zbiornika brodzkiego ogłosi przetarg na opracowanie programu walki z wysokim stężeniem związków azotu i fosforu, co jest przyczyną „zakwitania” wody.

Od grudnia 2017 roku trwają zakrojone na szeroką skalę badania wód Zalewu Brodzkiego. W listopadzie ub. roku, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie, administrator zbiornika otrzymał 400 tys. zł dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska na opracowanie programu walki z wysokim stężeniem związków azotu i fosforu (tzw. biogenów. To one są główną przyczyną masowego występowania glonów – tzw. „kwitnienia” zbiornika. W czerwcu br., zarządca akwenu ogłosi przetarg na to zadanie. Ważnym problemem w czystości wody jest przenikanie zanieczyszczeń z dna do toni wodnej, dlatego wykonawca planu będzie miał za zadanie m.in. testowanie rozwiązań ograniczających to zjawisko oraz sporządzenie szczegółowego planu zarybiania na okres 5 lat. Na powierzchni zalewu ponownie zamontowane zostaną boje pomiarowe.

Według informacji RZGW, dotychczasowe badania akwenu miały na celu ocenę zanieczyszczeń osadów dennych oraz ocenę wpływu wody na beton wchodzący w skład zapory. Podstawowe znaczenie mają wyniki stężeń zanieczyszczeń pochodzących z pięciu strumieni zasilających zalew. Badania potrwają do 30 listopada 2020 roku. Wstępne ich wyniki znane będą jeszcze w tym roku. Dotacja przyznana została tylko na opracowanie planu. Jak Informuje RZGW – jego wykonanie uzależnione jest od pieniędzy przyznanych na ten cel.

Gmina Brody chce udostępnić mieszkańcom wyniki tych badań i wypływająe z nich wnioski. W tym celu trwają uzgodnienia z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie.

 

Poprzedni artykułOddali cenną rzecz
Następny artykułNie lękajcie się referendum

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Trzy lata temu pożary szalały na składowisku odpadów koło Starachowic. Dziś podobny dramat przeżywają mieszkańcy powiatu koneckiego. Zobacz relację reportera naszego wydawnictwa z miejsca dramatycznej akcji strażackiej.  21 lipca (niedziela), od godziny 4 w akcji gaszenia uczestniczy 68 strażaków i...
Po raz drugi w historii, plac rekreacyjny obok krytej pływalni przy ul. Szkolnej w Starachowicach zamienił się w miejsce, gdzie niemal na każdym kroku można było spotkać fanów muzyki dance oraz disco. Starachowicka Gala Disco Polo okazała się strzałem...

Czy segregacja ma sens?

Przynajmniej trzy pojemniki na śmieci, różnokolorowe worki, skrupulatny podział odpadów zanim trafią na wysypisko. Wszystko dla naszego środowiska. Tylko jaki to ma sens, skoro już pod domem misterna robota idzie na marne i zbierany przez nas plastik, szkło czy...

Integracja przy grillu

Członkowie Stowarzyszenia "Niepełnosprawni plus" w Starachowicach spotkali się na dorocznym grillowaniu. Integracja przy kiełbasce odbywa się przy siedzibie Stowarzyszenia przy ul. Majówka.  

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze