Mali Wojacy rosną w siłę

Męski kwintet „Mali Wojacy” ze Szkoły Podstawowej w Stykowie podbija serca publiczności. Podobnie ich repertuar, metamorfozę przechodzą członkowie grupy pod opieką Justyny Śpiewak.

Jan Wiecha, Maciej Klepacz, Igor Piętak, Piotr Kalisz i Cyprian Kosmala swoją przygodę z wielką sceną i publicznymi występami rozpoczęli w 2015 roku. Wówczas uczniowie klasy czwartej szkoły podstawowej zostali zaproszeni do śpiewania w męskim gronie przez Justynę Śpiewak, nauczycielkę muzyki.

– Jakoś nie znalazłam wtedy śpiewających dziewcząt, dlatego postawiłam na chłopców – mówi nauczycielka, która przygotowała wówczas kwartet do występu w konkursie pieśni i poezji patriotycznej.

Ponieważ taka była potrzeba chwili, dobór repertuaru był celowy. Były to pieśni o tematyce żołnierskiej i patriotycznej, stąd również nazwa zespołu, który szybko zapisał się w pamięci publiczności.

Po raz pierwszy, kwintet doskonale zaprezentował się podczas finału XIII Diecezjalnego Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej „Kocham moją Ojczyznę” w 2016 roku, gdzie w Drzewicy „Wojacy” z pieśnią „Serce w plecaku” zdobyli drugie miejsce. Rok później, w Opocznie byli już najlepsi w swojej kategorii wiekowej i pieśnią „Dziś idę walczyć mamo” zawojowali konkurs. W 2018 roku w Radomiu powtórzyli sukces z 2016 roku a w ub. roku w Lipsku mieli trzecie miejsce.

– Z perspektywy czasu mało kto już dowierza, że to „Mali Wojacy”, bo chłopcy nieco wyrośli, ale są rozpoznawalni i zostali zapamiętani na konkursie – nie kryje dumy opiekunka grupy.
O tym, że rosną w siłę, bo dziś są już uczniami klasy siódmej i ósmej świadczy nie tylko wiek, ale także dobór repertuaru. Oprócz pieśni patriotycznych śpiewają również muzykę rozrywkową, czego wyraz dali podczas ostatniego Jarmarku u Starzecha, reprezentując gminę Brody.

– Promują szkołę, gminę, ale też powiat wstępując na różnych imprezach. Repertuar dobierany jest w zależności od potrzeb, co wymaga sporo pracy i prób. Ale chłopcy są bardzo chętni, muzykalni. Aż boję się, co to będzie jak odejdą ze szkoły, bo na razie nie mam nikogo na ich miejsce. Ale myślę, że będą do mnie wracać – mówi J. Śpiewak.

O tym, że mają potencjał świadczą wyniki konkursów, w których uczestniczą. Ostatnio zdobyli wyróżnienie w VII „Pojedynku na głosy” w Kielcach, gdzie była bardzo duża konkurencja. Występowali też na 100-leciu niepodległości w Kielcach na zaproszenie wojewody. Za największy swój dotychczasowy sukces uznają występ na Zamku Królewskim w Warszawie. Udział w koncercie „Śpiewam mojej Ojczyźnie” stanowił nagrodę specjalną za pierwsze miejsce w Opocznie.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Starachowickie środowisko piłkarskie w żałobie. W minioną niedzielę (21 lipca), w szpitalu, zmarł Kamil Pastuszka. Przez wiele lat był członkiem kolegium sędziów w Starachowicach. Miał 33 lata. - Odszedłeś zbyt wcześnie – żegnają go koledzy, m.in. za pośrednictwem portalu...
Niezachowanie należytej ostrożności, a co za tym idzie nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu – to dwie, najbardziej prawdopodobne przyczyny zdarzenia drogowego, jakie odnotowali funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. W niedzielne (21 lipca), deszczowe popołudnie na odcinku drogi wojewódzkiej nr 756,...
Tego dnia, z pewnością miło i sympatycznie nie będzie wspominał kierowca, który wybrał się w podróż jednośladem. W minioną sobotę (20 lipca), na skrzyżowaniu ulic: Południowej, Szermentowskiego, a także Świętokrzyskiej w Bodzentynie, mężczyzna uległ wpadkowi. Okoliczności zdarzenia wyjaśniali świętokrzyscy...
Wczoraj informowaliśmy o wielkim pożarze hałdy ze śmieciami w Fałkowie (powiat konecki). Dziś strażacy zlokalizowali pożar składowiska tak, że się nie powiększa. Załogi samochodów gaśniczych zmieniają się. Trwa walka z zarzewiami ognia, koparki rozgarniają pogorzelisko, a strażacy gaszą wodą....

Witamy na świecie

Tradycyjnie o poranku odwiedziliśmy starachowicki oddział "noworodkowy" i co nas niezmiernie ucieszyło, czekało na nas aż dziewięcioro ślicznych maluszków. Tym razem urodziło się sześć dziewczynek i trzech chłopców. Witamy na świecie maluchy!

Ostatnio dodane

Witamy na świecie

Córka Anny Nowak

Amelia Cieciora

Czy segregacja ma sens?

Najnowsze komentarze