Gmina dopłaci do „5”

Rada Gminy w Brodach jednogłośnie zdecydowała o przekazaniu dopłat dla Starachowic na rzecz wydłużenia kursów autobusów linii nr 5 do Dziurowa. A co z dopłatami do „13” i „9”?

Zwołana w ub. tygodniu nadzwyczajna sesja Rady Gminy w Brodach (13 września) to pokłosie pisma Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Starachowicach, który wystąpił do gminy Brody z propozycją dopłat do kursów linii nr 5.

– 5 września otrzymaliśmy pismo od MZK, w którym spółka informuje o możliwości kursowania „piątki” do Dziurowa za dopłatą w wysokości 26 tys. zł na 12 miesięcy – informowała radnych Dorota Dyka, skarbnik gminy Brody. – Zostały przeprowadzone konsultacje w tej sprawie, ponieważ jest taka potrzeba, potrzebna jest zgoda Rady Gminy na zawarcie stosowanego porozumienia z gminą Starachowice, która jest organem założycielskim dla MZK. Jeśli taka będzie wola Rady Gminy, gmina Brody przekaże część zadania w zakresie zabezpieczenia potrzeb mieszkańców, jeśli chodzi o zapewnienie transportu zbiorowego.

Nikt z obecnych na sali radnych nie miał wątpliwości, że taka potrzeba jest, zwłaszcza, że większość mieszkańców gminy Brody pracuje w Starachowicach, a do szkół ponadgimnazjalnych dojeżdża też młodzież.
Radny Tadeusz Bernaciak pytał, czy utrzymane zostaną wszystkie dotychczasowe kursy na tej linii. – Obroniliśmy Kuczów przed włączeniem do Starachowic, to dajmy im autobus, by mieli jak do miasta dojechać – argumentował.

– To problem, który nie dotyczy tylko Dziurowa – mówił radny Marek Jedliński. – Gmina Brody zaczyna się w Kuczowie, ale na Dziurowie nie kończy. Są głosy wśród mieszkańców o przywrócenie kursów autobusów linii nr „9” i „13”.

Te postulaty i sugestie zmuszają samorząd do szukania rozwiązań, które w pełni zabezpieczą potrzeby mieszkańców. Zdaniem włodarzy gminy Brody, zaistniała sytuacja z kursami „5”, które zostały od 1 września skrócone do granic miasta, to nic innego jak element politycznej zagrywki ze strony prezydenta Starachowic.

– Wcześniej  nikt nas nie informował o tym, że zostanie zabrana „5”. Skracając kurs do pętli w Michałowie, prezydent sam sobie strzelił w kolano, bo to nie zabezpieczało potrzeb wszystkich mieszkańców Starachowic. Pierwsza pętla do zawracania autobusów jest w Dziurowie. Załatwili się sami w tej zaciekłości wobec gminy Brody, bo nie oddaliśmy Kuczowa i nie zgodziliśmy się na zbycie udziałów w wodociągach. Teraz trzeba się przygotować na podwyżki wody. To przedwyborcza zagrywka – stwierdził Jan Kosiela, sekretarz gminy Brody. – Takich zmian nie robi się z dnia na dzień. Zostaliśmy postawieni pod ścianą.

Zdaniem obecnego na sesji mieszkańcy Dziurowa Dariusza Krzewskiego, informacja o skróceniu kursów do pętli w Michałowie, była już dostępna 10 sierpnia.

– Co wobec tego robili włodarze, od 10 sierpnia do 5 września? – pytał.

– Formalnie otrzymaliśmy informację 5 września. Nikt nie przymykał oczu na problem. Jeden samorząd powinien informować drugi i wtedy sprawa się zaczyna. Na portalu społecznościowym pojawiają się różne wpisy. Dopóki nie dostaliśmy tego na piśmie nie była to dla nas wiarygodna informacja – tłumaczył J. Kosiela dodając, że prywatny przewoźnik wszczął procedurą związaną z uruchomieniem kursów, ale uzyskanie stosownych pozwoleń to przynajmniej dwa miesiące.

Rada Gminy w Brodach jednogłośnie zdecydowała o przekazaniu dopłat dla Starachowic na rzecz wydłużenia kursów autobusów linii nr 5 do Dziurowa. Na jaki czas kursy zostaną przedłużone i ile będzie wynosiła dopłata, będzie jeszcze negocjowane. Póki co mają być przywrócone wszystkie kursy z wjazdem do Dziurowa, za wyjątkiem niedzieli. Jeśli chodzi zaś o kursy „9” i „13”, to gmina Brody będzie szukała alternatywnych rozwiązań dla transportu zbiorowego, by nie być zależnym od gminy Starachowice i czynników zewnętrznych.

ewan

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Fantastyczne święto baniek mydlanych które najbardziej cieszy najmłodszych choć nie tylko, odbyło się w minioną niedzielę, 21 lipca na placu pod Skałkami. Puszczanie baniek udzieliło się wszystkim małym i dużym, pomimo "burzowej" pogody zabawa była udana. Organizator firma Bombini zaoferowała...
Zaledwie 20 minut wystarczyło do tego, by zawodowi ratownicy, a także druhowie z terenu gminy Brody wyjeżdżali do podobnych zgłoszeń dwukrotnie. W niedzielę (21 lipca), w Rudniku, a także miejscowości Krynki paliły się trawy. W obu przypadkach podpalaczy, na...
Starachowickie środowisko piłkarskie w żałobie. W minioną niedzielę (21 lipca), w szpitalu, zmarł Kamil Pastuszka. Przez wiele lat był członkiem kolegium sędziów w Starachowicach. Miał 33 lata. - Odszedłeś zbyt wcześnie – żegnają go koledzy, m.in. za pośrednictwem portalu...
Niezachowanie należytej ostrożności, a co za tym idzie nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu – to dwie, najbardziej prawdopodobne przyczyny zdarzenia drogowego, jakie odnotowali funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. W niedzielne (21 lipca), deszczowe popołudnie na odcinku drogi wojewódzkiej nr 756,...
Tego dnia, z pewnością miło i sympatycznie nie będzie wspominał kierowca, który wybrał się w podróż jednośladem. W minioną sobotę (20 lipca), na skrzyżowaniu ulic: Południowej, Szermentowskiego, a także Świętokrzyskiej w Bodzentynie, mężczyzna uległ wpadkowi. Okoliczności zdarzenia wyjaśniali świętokrzyscy...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze