Czy chirurgia naczyniowa PAKS wróci do Starachowic?

Gorące tematy Starachowice

Oddział chirurgii naczyniowej Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Starachowicach nie działa już od pięciu miesięcy. Czy jest możliwość reaktywacji oddziału działającego w ramach PAKS?

Pacjenci, którzy muszą poddać się zabiegom z zakresu chirurgii naczyniowej muszą jechać do Kielc lub Końskich, bo nigdzie indziej w pobliżu nie świadczy się takich usług. Zawałowcy szukają pomocy także poza granicami województwa świętokrzyskiego. Czy musi tak być?

Jak poinformował radny Marian Mróz mają być prowadzone rozmowy pomiędzy prof. Pawłem Buszmanem, prezesem zarządu American Heart of Poland a Narodowym Funduszem Zdrowia, dotyczące podpisania, drugiej już w ostatnim okresie, promesy na możliwość wydzierżawienia pomieszczeń na drugim piętrze Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach na zorganizowanie oddziału chirurgii naczyniowej, na którą niewątpliwie w Starachowicach jest zapotrzebowanie.

  • Po konferencji jaka odbyła się w ub. roku z udziałem starosty Danuty Krepy i posła Krzysztofa Lipca, w temacie utworzenia w szpitalu oddziału chirurgii naczyniowej, przekazałem informacje profesorowi Buszmanowi, że jest myśl związana z wydzierżawieniem szpitalnych sal. Wówczas podpisana została promesa na trzy miesiące. Teraz jej okres się kończy i prof. Buszman chce rozmawiać nt. możliwości podpisania drugiej promesy – mówi radny M. Mróz. – Rada Powiatu w Starachowicach na wniosek po. dyrektora PZOZ Katarzyny Arent przyjęła zmiany w statucie lecznicy, przyjmując oddział chirurgii naczyniowej. By oddział mógł zostać zarejestrowany potrzebna jest promesa, o której mówiłem wcześniej. Byłaby szansa na 21 łóżek, zlokalizowanych na II piętrze budynku szpitala. Jest tam także hybrydowa sala operacyjna, jest sala pooperacyjna. Wszystko w rękach NFZ.

Poradnia w PAKS nadal działa

Polsko Amerykańskie Kliniki Serca w Starachowicach, pomimo że zamknęły łóżkowy oddział chirurgii naczyniowej, nadal przyjmują pacjentów w poradni kardiologicznej. – W PAKS przyjmuje obecnie sześciu lekarzy, którzy przyjmują przez pięć dni w tygodniu. Część personelu odeszła, znalazła pracę w innych miejscach. Kontrakt na przychodnie zostanie prawdopodobnie przedłużony do końca 2018 r. – mówi M. Mróz.

40 – procent, jak podaje radny Marian Mróz, jest zabezpieczona opieka kardiologiczna na terenie powiatu starachowickiego. Szpital robi co może, ale gdy w Starachowicach istniała klinika AHP zabezpieczenie było wyższe.

Robią tyle ile mogą!
Mówi Marek Pawłowski, wicestarosta powiatu starachowickiego
– Szpital zakończył ub. rok zyskiem w kwocie 1.174.000 zł. To o milion złotych więcej niż w 2016 r., tym bardziej że w ub. roku rozliczenie nadwykonań nie było korzystne – wynosiło 60%, podczas gdy w latach ub. 81-82%. Szpitalem można dobrze zarządzać. Kardiologia w szpitalu funkcjonuje tak jak ją na to stać. Zabiegi z zakresu hemodynamiki są wykonywane 24 godz.na dobę. Co prawda była awaria sprzętu, ale to się zdarza. Potrzebni są lekarze i dodatkowy sprzęt. Potrzebne są monitory, echa serca, holter, zestaw prób wysiłkowych, a do Pracowni Hemodynamiki – stół z ramieniem. Mamy nadzieję, że po złożeniu naszego odwołania na decyzję marszałka o rozplanowaniu pieniędzy dla świętokrzyskich szpitali, uda nam się uzyskać jakieś fundusze na doposażenie oddziału. Poszukiwani są także dwaj lekarze.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.