Co ze szkoleniem dzieci i młodzieży. Starachowicka strzelnica w nowych rękach?

Pytania stawiane w ostatnich dniach, budzą już nie tylko obawy samych zawodników i mieszkańców, którzy również spędzali czas w tym miejscu. W minionym tygodniu miasto nad Kamienną obiegła informacja, że starachowicka strzelnica niebawem miałaby zostać wydzierżawiona lub przekazana prywatnemu operatorowi w użyczenie. Ile w tym prawdy?

Sportowy obiekt, który w ostatnich miesiącach przechodził gruntowny remont, miał być oddany do użytku pod koniec ub. roku. Przed świętami Bożego Narodzenia, gmina Starachowice, ustami rzecznik Urzędu Miasta, poinformowała o rozbieżnościach między dwiema stronami. Ostatecznie, inwestycja zakładająca modernizację centrum strzelectwa sportowego nie została odebrana przez służby gminne. Gmina naliczyła wykonawcy, kieleckiej firmie Rystal Bud karę, w wysokości blisko 900 tys. złotych.

Najpierw kara, a później…

 • Powodem naliczenia kary dla wykonawcy modernizacji centrum strzelectwa było opóźnienie w realizacji inwestycji. Wysokość naliczonych kar wynika z zapisów umowy zawartej z wykonawcą. Niewykluczone, że sprawa znajdzie swój finał w sądzie, ponieważ wykonawca inwestycji i gmina mają odmienne stanowiska w kwestii naliczonej kary – tłumaczyła wówczas rzecznik starachowickiego magistratu Iwona Tamiołło.

Kilka dni temu, światło dzienne ujrzały nowe wiadomości w sprawie obiektu, który jeszcze do niedawna był wpisany na listę obiektów strategicznych dla polskiego sportu. Z nieoficjalnych informacji do jakich dotarł TYGODNIK oraz portal starachowicki.eu wynika, iż do prezydenta Starachowic miała zgłosić się osoba lub firma zainteresowana dzierżawą obiektu. Czy to prawda?

 • Dotarły do mnie nieoficjalne informacje o spotkaniu lub rozmowach z prezydentem miasta na temat przyszłości obiektu. Na razie są to wiadomości niepotwierdzone – mówił w czwartek (16 stycznia) Tomasz Kwiecień, prezes Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. – Nie wyobrażam sobie jednak, że strzelnica miała być wydzierżawiona, a co za tym idzie znaleźć się w rękach prywatnych. Takie rozwiązanie kłóci się z ideą sportu oraz założeniami obiektu – dodaje nasz rozmówca.

Remont obiektu to koszt ok. 6 milionów zł. Połowę tej kwoty przekazało Ministerstwo Sportu i Turystyki. Prezes Kwiecień, nie wyobraża sobie jeszcze jednej sytuacji. – Jeśli obiekt miałby być wykorzystywany do innych celów niż sport amatorski czy wyczynowy, a po to by zarabiał pieniądze, po co w takim razie dotacja ministerialna? Zapisy między resortem rządu, a gminą Starachowice są jasne – podkreśla.

Stowarzyszenie mówi „TAK”

Jak dodaje, odpowiedzi na pytania o przyszłość obiektu powinny być jak najszybciej znane. – Nie wyobrażam sobie również tego, by na terenie strzelnicy nie odbywało się szkolenie dzieci i młodzieży. To jedyny taki obiekt w województwie świętokrzyskim, na terenie którego mogą trenować kadry narodowe – przyznał prezes Kwiecień.

Z nieoficjalnych informacji wynika, iż obiektem nie zarządzałby już klub Świt Starachowice, tylko inny, nowy podmiot. Jaki? W tle padają dwie nazwy: Stowarzyszenie byłych żołnierzy „Rezerwa” na rzecz obronności kraju i Liga Obrony Kraju.

 • Rzeczywiście, jako stowarzyszenie jesteśmy zainteresowani taką formą prowadzenia obiektu, lecz nie samemu tylko we współudziale LOK – powiedział Mirosław Siedlak, prezes stowarzyszenia byłych żołnierzy. – Na razie to tylko plany. W ten sposób chcieliśmy poszerzyć ofertę głównie dla młodzieży, a także członków stowarzyszenia, którzy zapewne chętnie korzystaliby z obiektu, doskonaląc swoje umiejętności strzeleckie. W najbliższych dniach ma dojść do rozmów w tej sprawie z przedstawicielami LOK – dodaje prezes Siedlak.

Jak podkreślił członkowie stowarzyszenia posiadają odpowiednie uprawnienia do prowadzenia takich szkoleń. Gdzie w tym wszystkim troska o sportowy rozwój dzieci i młodzieży, na którym przez wiele lat bazował klub Świt?

Odpowiedź niebawem

W miniony piątek, prezydent miasta Marek Materek nie znalazł czasu na to, by odpowiedzieć nam na pytanie dotyczące przyszłości strzelnicy. Zadeklarował, że odpowiedź zostanie przygotowana w najbliższych dniach.

Czy wiesz, że…
Prezesa starachowickiego Świtu Karola Kopcia, zapytaliśmy o to ile miejscowy obiekt, zarabia na szkoleniach służb mundurowych, np. z udziałem funkcjonariuszy policji. – W minionym roku, z tego tytułu do budżetu klubu wpłynęło w ciągu 12 miesięcy ok. 1-1,2 tys. złotych – poinformował sternik klub. Jak dodał koszt jednego dnia strzelań policjantów to ok. 120-150 złotych.

19 KOMENTARZE

 1. Tak to najczęściej bywa – jeden pasjonat odbudowuje coś, szuka dotacji żeby inni mogli korzystać, a drugi „po koleżeńsku czy po rodzinie”, jak już jest zrobione to wchodzi jak na swoje. Krótkie pytanie – gdzie przez poprzednie lata był „potencjalny nowy zarządca” i co zrobił dla tych obiektów czy tej inwestycji. Mam nadzieję, że to tylko burza w szklance wody, bo jeśli nie to pachnie to korupcją urzędników starachowickiego magistratu.

 2. Jaka piękna tradycja.W obiekt ,w modernizację włożono kilka milionów publicznych złotówek, i od razu w okolicy, jak koło pełnego ula z miodem zaczynają krążyć misie o których pies z kulawą nogą nie słyszał w sportowym i strzeleckim światku, oraz ekipa z LOK której też dawno, dawno nikt nie widział w okolicach ulicy Strzelniczej.O wykorzystywaniu struktur LOK jako przykrywki dla prywaty ostatnimi czasy napisano też tomy.
  Jak zwykle w takich przypadkach skoku na publiczną kasę rodzić mogą się liczne pytania .
  Czy Włodarze miasta wiedzą co czynią?
  Jeżeli nie, to jest czas na zdobycie wiedzy i dokonanie analiz.
  Jeżeli zaś wiedzą co czynią to sytuacja taka rodzić może kolejne pytania, w tym takie gdzie odpowiedzi na nie winny poszukać powołane do tego instytucje i służby.Bo coś tu całkiem nieładnie pachnie …..

  • Układy i układziki, Starachowice są znane z patologii, widać nie pozostało za wiele w zasięgu łap zgarniających do siebie. Leśne dziadki z loku to jak zawsze przykrywka. Tradycja wskazuje ze co 8 lat starachowicki układ jest „odświeżany” a magistrat zamiatany żelazną miotłą, poczekajmy na rozwój sytuacji.

 3. Fajny artykuł jest w Polityce o naszym mieście i aferze starachowickiej Google go znajdują w 3 sekundy.

  …. Sprawa zaczęła się dziesięć lat temu, gdy dwaj kieleccy komendanci, rejonowy i wojewódzki, dobrali się do skóry gangom złodziei samochodów. Na zainstalowanych wówczas podsłuchach nagrali się dwaj prokuratorzy, jeden aż 42 razy. Zdaniem policji z analizy nagrań wynikało, że prokurator utrudniał śledztwa, chroniąc przestępców. O sprawie dowiedziała się szefowa prokuratury, ale wówczas tenże prokurator zaczął ją szantażować, czego dowody rzekomo znalazły się w rękach policji. Ostatecznie pracę stracili obaj komendanci policji. – Tego trądu nigdy nie wyleczono – mówi poseł Zbigniew Wassermann, który wówczas pracował w Prokuraturze Apelacyjnej w Krakowie i nadzorował kielecką Prokuraturę Wojewódzką. Prokurator, który miał kontaktować się z przestępcami, otrzymał awans do Prokuratury Okręgowej i nadzoruje obecnie prokuraturę w Starachowicach. Komisja dyscyplinarna oczyściła go z wszelkich zarzutów. Prokuraturą Okręgową kieruje nadal ta sama szefowa. – Czy ten układ powiązań nie spowodował paraliżu prokuratury w Kielcach, czy nie stała się ona dyspozycyjna? – pyta poseł Wassermann. Dziś w Kielcach mówi się, że na taśmach starachowickich mogli się nagrać jeszcze inni miejscowi notable i że także dlatego chciano sprawę zatuszować. Prawie się udało….

 4. W KS Świt byłem na swoich pierwszych zawodach, tam też zdobyłem swój pierwszy medal. Miasto nie może dopuścić do likwidacji tego klubu. Miasto powinno postarać się aby jak najszybciej oddać obiekt mieszkańcom do pełnego użytku, oraz żeby strzelnica w Starachowicach pojawiła się znowu na strzeleckiej mapie Polski.

 5. Mam nadzieję, że w tej sprawie zapanuje zdrowy rozsądek, który nie pozwoli na wymazanie ze strzeleckiej mapy Polski Klubu Świt z wieloletnimi tradycjami i niebagatelnymi osiągnięciami,

 6. Najlepiej wydzierżawić prywatnemu . Dzieciaki i młodzież niech się weżmie za piwo i narkotyki .
  Byłem na zawodach organizowanych przez Świt Starachowice i bardzo miło to wspominam . Oby tak dalej . Miasto powinno wspierać szkolenie dzieci i młodzieży . Strzelectwo uczy cierpliwości , wyrabia siłę charakteru . Brakuje w Starachowicach alternatywy aby młodzież oderwać od telewizora .
  No to teraz zlikwidujmy jeszcze klub Świt Starachowice .
  Na to zgody mieszkańców nie będzie i będą protesty i strajki . Nie pozwolimy oddać strzelnicy , zawodnicy ze Starachowic i sam klub Starachowicki jest znany w Polsce . Na likwidację naszej zgody nie ma i nie będzie .

  • Oczywiście starym Ubekom i „oficerom” LWP To na chuj. Niech dalej walą gorzole i spotykają się za miastem na imprezach snując opowieści jak to ludzi do Nysy zaganiali…
   Żądni patrioci zadni żołnierze…stado starych capow o których nikt nie slyszal w mieście

 7. Darek Makowski
  Prezydent Starachowic wydaje się być fajnym gościem, myśle że Klub Świt Starachowice może liczyć na niego, pewnie utrze nosa … i ubije w zarodku tą próbę wrogiego przejęcia.
  Starachowice dbają o swoją historie, a jak wiemy znane są ze Stara i doskonałych strzelców których wychowuje od wielu lat Świt Starachowice, a nie jakiś rambo których teraz jak grzybów po deszczu.

 8. O, kroi się koleją afera na całą Polskę.
  A po co dziadkom LOK-u sportowy obiekt? Tam jest pod górkę, żaden nie wlezie, a wind dla wózków nie zabudowanio.
  Nie mają gdzie pić?
  Tą czerwoną organizację powinien IPN już dawno prześwietlić i pozbyć się cwaniaków kręcących lody gdzie się da, albo zdelegalizować najlepiej.
  75 lat i dość.

  • Akurat w tym przypadku Lok mógłby sobie darować swoje zapędy . Jest gospodarz który sobie świetnie radzi , posiada doświadczoną kadrę szkoleniową której podopieczni co widać po wynikach osiągają wyniki na czołowych miejscach w kraju . Możesz wierzyć lub nie ale LOK to nie tylko stare dziadki 🙁 , wiele strzelnic właśnie te dziadki jak piszesz uratowały przed wymazaniem z mapy Polski gdy np rozwiązywano jednostki wojskowe i nie miał kto przejąć i zarządzać tymi obiektami . Myślę że włodarze pójdą po rozum do głowy a nie do kieszeni 🙂
   .

 9. Niestety jedni ciężko pracują by coś zdziałać na rzecz sportu strzeleckiego w Polsce a drudzy chętni są na gotowiznę. Miejmy nadzieję, że Magistrat zachowa zimną krew i nie da się sprowokować noworyszom i mamona nie przysłoni oczu bo wtedy …

 10. No cóż, ktoś ( na przykład Prezes PZSS, Pan Kwiecień) powinien jasno wyjaśnić Panu Prezydentowi, że jeżeli strzelnica stanie się obiektem komercyjnym, to od Miasta wyegzekwowany zostanie zwrot dotacji ministerialnej. Nic tak nie trafia do umysłu samorządowców jak pieniądze i to niebagatelne.

 11. Po gotowe to zawsze jakaś cwana gnida wyciąga łapy, jednak po prezydencie tego się nie spodziewałem, kolejna afera Starachowickiego magistratu ?
  Coś nie mamay szczęścia do prezydentów, znów będzie znany w całej Polsce.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

O ochronie środowiska i gospodarce odpadami w Targach Kielce

Wielkimi krokami zbliżają się XXI Targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH. Poprzednia, a za razem jubileuszowa edycja zgromadziła w Targach Kielce 62 firmy...

Jak się zaopiekują bezdomnymi zwierzętami w tym roku?

Pod koniec stycznia br., Rada Gminy w Wąchocku przyjęła "Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Wąchock w 2020...

PILNE: zwłoki w zamkniętym domu. Policjanci i strażacy na miejscu

Pukanie do drzwi, a przede wszystkim próba nawiązania jakiegokolwiek kontaktu, niestety nie przyniosły żadnych rezultatów. Dowódca akcji, podjął decyzję o wybiciu szyby w oknie...

Umorzenie w sprawie strzelnicy

Prezydent Starachowic poinformował o umorzeniu śledztwa prowadzonego w wyniku zawiadomienia Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic. Postanowienie takie wydała 13 stycznia 2020 roku Prokuratura Rejonowa –...

Szybko nie położyli się spać. Obudził ich strach i niepokój

To była nieprzespana noc dla mieszkańców budynku wielorodzinnego, położonego przy ul. Adama Mickiewicza w Starachowicach. Z wtorku na środę (18/19 lutego), zawodowi ratownicy z...

Dlaczego krytykują działania prezydenta?

Członkowie Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic kontynuują cykl spotkań z dziennikarzami, podczas których odnoszą się do aktualnych wydarzeń w mieście, nie szczędząc słów krytyki pod...

Pochwalcie się ile pączków dziś zjedliście, a może wolicie faworki?

Staropolskie przysłowie mówi: Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła. Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje...

Przyszli na świat

Zosia, Szymon, Hania, Leon, Julia, Maria i Oskar - siedmioro uroczych maluchów powitaliśmy dziś na świecie, poznajcie ich, galeria zdjęć tutaj.

Przechodził nie na „pasach”? Pieszy z przymusową wizytą w szpitalu

Mundurowi z wydziału ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji wyjaśniają okoliczności zdarzenia, jakie odnotowano w minioną środę, 19 lutego. Kilkanaście minut przed godz. 15, na...

Ruszyła akcja z udziałem starachowickich funkcjonariuszy. Piesi pod lupą

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego – pod taką nazwą w czwartkowy (20 lutego) poranek na terenie powiatu starachowickiego, policjanci rozpoczęli wzmożone działania, w których szczególną...

Drużyna z Nowin lepsza w trzech setach. Nadzieja na awans jeszcze nie zgasła [ZDJĘCIA]

Z pewnością nie takiego wyniku spodziewali się fani Gminnego Klubu Sportowego Volley Pawłów. Ekipa trenera Przemysława Strabanika, w pierwszym meczu półfinałowym, którego stawką jest...

Lisy obrabiają kurniki

Czuć się jak lis w kurnik - to powiedzenie dosłownie sprawdza się w gminie Mirzec, na terenie której dzika zwierzyna zagląda do gospodarstw domowych....

Nie do wiary! Ponad 120 tysięcy zł oszczędności życia, w rękach cwanego oszusta

Scenariusz zdarzenia, o jakim poinformowała podkom. Monika Żabicka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach, był bliźniaczy do tego, co wydarzyło się kilka dni...

PILNE: apel policjantów po drogowym dramacie. Nie żyje 43-latek

Co przyczyniło się do jego śmierci, a także w jakich okolicznościach? Z takim pytaniem od kilku dni próbują zmierzyć się śledczy z Komendy Powiatowej...

Oszukana na kod blik. Straciła gotówkę

Mimo licznych apeli i komunikatów przekazywanych przez funkcjonariuszy, nadal nie brakuje młodych osób, które padają ofiarą oszustów. O tym, w jak łatwy sposób można...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Prezydent Starachowic poinformował o umorzeniu śledztwa prowadzonego w wyniku zawiadomienia Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic. Postanowienie takie wydała 13 stycznia 2020 roku Prokuratura Rejonowa –...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze