Zobacz na jakie wady postawy cierpią nasze dzieci?

Rozmaitośći Starachowice Zdrowie i uroda
Po raz drugi nauczyciele z Międzyszkolnego Ośrodka Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej w Starachowicach po kilkuletniej przerwie prowadzili zajęcia korekcyjne w przedszkolach miejskich. Zajęciami korekcyjnymi objęte zostały dzieci 5 i 6-letnie w każdym z ośmiu przedszkoli.

Nauczyciele Ośrodka przeprowadzili także akcję przesiewowych komputerowych badań wad postawy wychowanków, którzy brali udział w zajęciach korekcyjnych. Przebadanych zostało 193 dzieci. Analizując wyniki okazało się, że w 10 przypadkach wystąpiła skolioza , a postawy skoliotyczne dotyczyły 92 dzieci. Rotacja odcinka piersiowego dotyczyła 21 wychowanków, odcinka lędźwiowego – 19 wychowanków, obniżenie miednicy stwierdzono u 35 badanych, rotacja miednicy 74. Wady klatki piersiowej stwierdzono w 24 przypadkach, odstające łopatki ma 115 osób, wysunięcie barków do przodu – 126. Przykurcz zgięciowy stawów kolanowych wykryto u 40 badanych. Nadwaga dotyczyła 25 badanych. U 43 badanych wykryto koślawość pięt, a u 45 wady kolan. Na płaskostopie cierpi 124 badanych.
Jak pisze w raporcie Mirosław Opozda, dyrektor MOGKiK, analizując badania można zauważyć procentowe zmniejszenie występowania poważniejszych przypadków skrzywień kręgosłupa oraz kąta rotacji tułowia, co jest objawem pozytywnym. Martwi natomiast bardzo duży procentowo odsetek występowania wad kończyn dolnych m.in. płaskostopia. Dlatego tak ważne jest uczestnictwo w zajęciach korekcyjnych.

Skierowanie na zajęcia do Ośrodka wydaje lekarz pierwszego kontaktu i lekarz ortopeda. Podczas wakacji można skorzystać z oferty MOGKiK i przebadać dziecko pod kątem występowania wad postawy. Na wykonanie komputerowego badania zainteresowani rodzice mogą zgłosić się z dzieckiem codziennie w godzinach 9.00 – 12.00 w siedzibie Ośrodka w Starachowicach przy ul. Żeromskiego 1 a. Nr tel. 41 274 71 96. Zapisy do nowych grup ćwiczebnych w Ośrodku i na basenie na następny rok szkolny prowadzone są od 28 sierpnia do 14 września w godz. 9.00 – 18.00.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.