Ubezpieczenie OC na miesiąc zamiast na rok? Komisja Nadzoru Finansowego wykryła nadużycia krótkoterminowego OC

flash Rozmaitośći

Chcesz kupić tanie OC? Uważaj na 30-dniowe polisy! Choć zgodnie z prawem można korzystać z nich wyłącznie w określonych sytuacjach, agenci niektórych towarzystw zaczęli oferować je także kierowcom z dużą liczbą wypadków na koncie! Co zrobić, aby obniżyć cenę składki, nie łamiąc prawa?

Krótkoterminowe OC zapewnia dokładnie taką samą ochronę jak polisa zawarta na rok. Zgodnie z prawem mogą sięgnąć po nią jedynie specyficzni klienci. Należą do nich właściciele:

  • pojazdów zarejestrowanych czasowo (na okres 30 dni),
  • pojazdów sprowadzonych zza granicy, nieposiadających ważnego OC,
  • wolnobieżnych i historycznych.

Po OC na 30 dni mogą sięgnąć również właściciele komisów oraz osoby pośredniczące w kupnie i sprzedaży aut. Jednak wyłącznie w odniesieniu do pojazdów przeznaczonych do kupna lub sprzedaży.

OC krótkoterminowe — sposób na niską składkę

Oferując OC na 30 dni, większość towarzystw ubezpieczeniowych stosuje uproszczoną metodą oceny ryzyka. Wyliczając stawkę polisy, nie biorą pod uwagę historii szkodowości. W praktyce oznacza to, że nawet kierowca, który ma na koncie wiele kolizji, może nabyć polisę w stosunkowo atrakcyjnej cenie. Taką zależność regularnie wykorzystywali agencji. Aby obniżyć cenę OC i zachęcić do skorzystania z usług najbardziej szkodowych kierowców, zamiast polisy na 12 miesięcy proponowali im 12 miesięcznych umów. Jak nietrudno zgadnąć, takie działanie stanowi jawny przejaw łamania praw.

Konsekwencje dla ubezpieczonego

Właściciele aut, którzy mimo braku uprawnień zawarli krótkoterminowe OC, zostali narażeni na kosztowne konsekwencje: windykację całorocznej składki (wyliczonej ponownie na podstawie faktycznej historii szkód) albo karę od UFG za brak obowiązkowej polisy. A ta może być bardzo dotkliwa dla portfela. Boleśnie przekonał się o tym pan Andrzej.

Ze względu na auto z dużym silnikiem i szkody komunikacyjne sprzed kilku lat stawka mojej polisy OC była bardzo wysoka. Kiedy agent zaproponował alternatywę w postaci OC na 30 dni, chętnie przystałem na jego propozycję. Zwłaszcza po usłyszeniu argumentów, że ubezpieczenie można przedłużać w nieskończoność i nikt tego nie kontroluje. Niestety, moja radość nie trwała długo. Nagięcie prawa przez agenta wyszło na jaw…

Ostrzeżenia Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i interwencja KNF

Na trop łamiących prawo agentów wpadła Komisja Nadzoru Finansowego. Instytucja wezwała ubezpieczycieli do przekazania szczegółowych informacji o sprzedanych umowach 30-dniowych. Przeprowadziła również szczegółowe kontrole, weryfikujące poprawność zawierania polis krótkoterminowych. Obecnie trwa analiza pozyskanych danych. Jeśli wyniki weryfikacji wykażą nieprawidłowości, konsekwencje poniosą zarówno TU, jak i agenci.

Sprawdzony sposób na tanie OC — bez łamania prawa

Chcesz kupić najtańsze OC, nie naginając prawa? Porównaj dostępne na rynku oferty, korzystając z porównywarki ubezpieczeń Mubi. Dzięki temu sprytnemu narzędziu w ciągu kilku minut poznasz ceny polis w kilkunastu największych TU. Zyskasz więc przejrzysty, precyzyjny obraz rynku i znajdziesz najtańszą polisę.

Obliczając OC samochodu w porównywarce Mubi, sprawdzisz również, jakie dodatkowe świadczenia oferują poszczególni ubezpieczyciele i jakie zniżki proponuje każdy z nich. Zawrzesz także umowę i opłacisz składkę. Bez konieczności wychodzenia z domu. Wygodnie jak nigdy dotąd.

1 Komentarz dla “Ubezpieczenie OC na miesiąc zamiast na rok? Komisja Nadzoru Finansowego wykryła nadużycia krótkoterminowego OC

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.