Przebadaj się bezpłatnie. Miej pewność o stanie swojego zdrowia!

Rozmaitośći Starachowice Zdrowie i uroda

Mieszkańcy powiatu starachowickiego mogą bezpłatnie przebadać się w kierunku zapalenia wątroby typu C. Testy paskowe będą za darmo wykonywane w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach do końca roku. Warto dodać, że badaniom przesiewowym w chwili obecnej objęci są pacjenci leczeni na Oddziale Chorób Zakaźnych oraz obydwóch oddziałach wewnętrznych, z możliwością rozszerzenia badań na inne oddziały.
W Polsce wirusowym zapaleniem wątroby typu C może być zarażonych nawet 200 tys. osób. Niestety tylko 10% z nich wie o swojej chorobie. WZW typu C może postępować nawet przez kilkadziesiąt lat nie dając żadnych objawów. Choroba uszkadza komórki wątroby i może prowadzić do jej zwłóknienia, marskości, rozwoju nowotworu, a w konsekwencji nawet do śmierci. Wykrycie WZW typu C pozwala na wprowadzenie właściwego leczenia. Dlatego też badania profilaktyczne są aż tak ważne.
W Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej testy na obecność HCV wykonywane są w punkcie pobrań Pracowni Diagnostyki Laboratoryjnej na I piętrze. Badania wykonywane są z krwi pobranej z palca. Dzięki prostemu testowi można potwierdzić lub wykluczyć obecność przeciwciał anty-HCV sygnalizujących chorobę. Trzeba jednak pamiętać, że dodatni wynik testu wcale nie musi oznaczać choroby, potwierdza jedynie to, ze organizm miał kontakt z wirusem. Badania są bezpłatne i nie trzeba się do nich specjalnie przygotowywać.
Z darmowych testów mogą skorzystać wszyscy, a w szczególności osoby, u których:
– wielokrotnie wykonywano zabiegi chirurgiczne,
– stwierdzono podwyższoną aktywnością enzymów wątrobowych (takich jak ALAT, czy AspAT),
– wykonywane są (zwłaszcza wielokrotne) dializy,
– przetaczano krew lub przeszczepiano jakiś narząd przed 1992 rokiem, istnieje ryzyko WZW C wynikające z ich aktywności zawodowej (mowa tutaj przede wszystkim o pracownikach systemu ochrony zdrowia – lekarzach, pielęgniarkach, ratownikach medycznych itd.), kiedykolwiek doszło do stosowania narkotyków drogą dożylną, istnieje zakażenie wirusem HIV.
Badanie przeciwciał jest badaniem przesiewowym i w razie uzyskania pozytywnego wyniku takiego badania, konieczne jest przeprowadzenie dokładniejszej diagnostyki w Oddziale Chorób Zakaźnych lub Poradni Hepatologicznej w celu potwierdzenia lub wykluczenia zakażenia.
Akcja profilaktyczna w kierunku wykrywania WZW typu C jest możliwa dzięki współpracy z wiodącą firmą farmaceutyczną i będzie trwać do końca roku.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.