III Tydzień Kultury Filmowej

Już po raz trzeci w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 w Starachowicach odbyło się podsumowanie III Tygodnia Kultury Filmowej. Było ono zwieńczeniem całorocznych działań skierowanych do uczniów w celu zdobycia i poszerzenia wiedzy filmowej oraz przygotowania do matury z języka polskiego, w którą edukacja filmowa się wpisuje. Inicjatorami, pomysłodawcami i koordynatorami podjętych działań i projektów byli poloniści Justyna Kaczmarczyk i Grzegorz Lech, którzy nawiązali współpracę z takimi szacownymi instytucjami jak: Filmoteka Narodowa, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Filmoteka Szkolna, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Komitet Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej, Starachowickie Centrum Kultury.

Już w pierwszym półroczu 2018r. rozpoczął się 3-miesięczny Kurs Internetowy Filmoteki Szkolnej, w którym wzięły udział dwie pięcioosobowe grupy uczniów: Patrycja Linek, Dagmara Łyżwińska, Aleksandra Zielińska, Daniel Jóźwik, Kacper Suski z kl 2 brt oraz Karolina Grudzień, Faustyna Sitek z kl 1 rt, Tomasz Frolovs, Piotr Różycki, Mateusz Błędziński z kl 3 lt. Uczniowie zgłębiali tajniki warsztatu reżysera filmowego, a na zakończenie kursu musieli nakręcić autorską etiudę filmową. Pozytywne ukończenie Kursu zostało potwierdzone przyznanymi przez organizatorów certyfikatami.

W listopadzie 2018r. odbył się etap szkolny Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej. 8 uczniów zakwalifikowało się do etapu wojewódzkiego w Kielcach, który odbył się w styczniu 2019 r.:Paulina Wojteczek, Julia Linek, Daniel Nowara z kl 3 brt, Patryk Bębas z kl 2 brt, Karolina Grudzień, Faustyna Sitek z kl 1 rt, Tomasz Frolovs, Piotr Różycki z kl 3 lt. Uczniowie ci wzięli wcześniej udział w trzech warsztatach filmoznawczych, które odbywały się w Kielcach.

Najintensywniejsze przygotowania, konkursy, prelekcje miały jednak miejsce w kwietniu 2019 r. w ramach III Tygodnia Kultury Filmowej. Miłośnicy X Muzy filmowej spróbowali swoich sił najpierw w Szkolnym Konkursie Wiedzy o Filmie, w którego zakres tematyczny wpisywały się takie zagadnienia jak: historia polskiego i światowego kina, polska szkoła filmowa, sylwetki oraz twórczość najwybitniejszych reżyserów oraz problematyka i ekranizacje lektur szkolnych. Komisja po sprawdzeniu testu składającego się zarówno z pytań otwartych jak i zamkniętych wyłoniła zwycięzców: I miejsce – Faustyna Sitek z kl 1 rt, II miejsce – Kinga Mazur z kl 1 lt, III – miejsce Ola Puchała z kl 3 int.

Kolejnym konkursem, który spotkał się ze szczególnym zainteresowaniem uczniów był Konkurs na plakat o tematyce filmowej. Wzięło w nim udział ponad 50 uczniów. Plakaty zostały rozwieszone na korytarzach szkolnych i w klasopracowni polonistycznej. Komisja miała bardzo trudne zadanie z wyłonieniem zwycięzców, plakaty były zarówno kolorowe jak i czarno białe, wykonane różnymi technikami, obrazowały filmowe fascynacje naszych uczniów. I miejsce- Wiktor Garbala z kl 2 int, II miejsce – Dagmara Łyżwińska z kl 2 brt, III miejsce Aleksandra Zielińska z kl 2 brt.

Ciekawym eksperymentem był Szkolny Konkurs na etiudę filmową. Podjęcie takiego wyzwania wymagało niezwykłej kreatywności . Komisja postanowiła nagrodzić jeden film – Jakuba Lubienieckiego z kl. 2 int pt. ,,Opowieść o koniach”.

Całkowitą nowością w tegorocznym III Tygodniu Kultury Filmowej był Festiwal Filmowy zorganizowany w Starachowickim Centrum Kultury, Nasi uczniowie mogli bezpłatnie obejrzeć dwa czarno – białe klasyki kina: ,,Brzdąc” i ,,Starsza pani znika” oraz wielokrotnie nagradzaną nowość film pt. ,,Kafarnaum”. W przerwach między projekcjami uczniowie mieli możliwość zwiedzania kabiny operatora filmowego.O tajnikach pracy filmowca ciekawie opowiadał p. Michał Pajek- animator kultury z SCKu.

Dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród tegorocznych maturzystów, cieszyły się prelekcje i prezentacje multimedialne przygotowane przez uczestników Kursu Filmoteki Szkolnej i Olimpiady Wiedzy o Filmie: Julię Linek, Daniela Nowarę z kl 3 brt, którzy analizowali i interpretowali lekturę, film i plakaty do ,,Wesela” Stanisława Wyspiańskiego oraz Faustynę Sitek i Magdalenę Szczygieł z kl 1 rt, które zaprezentowały ,,Makbeta” Williama Szekspira. Patrycja Linek, Wiktoria Binkowska, Aleksandra Zielińska, i Dagmara Łyżwińska z kl 2 brt przedstawiły prezentację nt. III cz. ,,Dziadów” Adama Mickiewicza. Prelegentki położyły nacisk na interpretację plakatu filmowego i teatralnego.

Szkoła na kilka dni zamieniła się w galerię kinową. Została udekorowana pracami uczniów oraz kolorowymi plakatami filmowymi. Na tablicach informacyjnych pojawiły się ciekawostki z życia i twórczości reżyserów i aktorów. Tygodniowi Kultury Filmowej przyświecało hasło: ,,Miłość na ekranie”.

Mimo, że Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 jest szkołą techniczną dba nie tylko o przygotowanie uczniów do egzaminów maturalnych i potwierdzających kwalifikacje zawodowe, ale również o rozwój ich uzdolnień artystycznych.

Podczas uroczystego podsumowania III Tygodnia Kultury Filmowej, wręczono nagrody, dyplomy, podziękowania. Gośćmi honorowymi byli: dyrektor Starachowickiego Centrum Kultury Aneta Kordasiewicz oraz pracownik SCKu, animator kultury Michał Pajek, którym serdecznie podziękowano za bezpłatne udostępnienie sali kinowej SCKu i możliwość zorganizowania tam Festiwalu Filmowego. Nagrody wręczyła dyrektor Zespołu Szkól Zawodowych Nr 2 Grażyna Małecka, która podkreśliła pracę, zaangażowanie i kreatywność naszych uczniów i nauczycieli realizujących swoje pasje i zainteresowania artystyczne i humanistyczne i wyraziła nadzieję na kontynuowanie tych ciekawych projektów w przyszłości.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Trzy lata temu pożary szalały na składowisku odpadów koło Starachowic. Dziś podobny dramat przeżywają mieszkańcy powiatu koneckiego. Zobacz relację reportera naszego wydawnictwa z miejsca dramatycznej akcji strażackiej.  21 lipca (niedziela), od godziny 4 w akcji gaszenia uczestniczy 68 strażaków i...
Po raz drugi w historii, plac rekreacyjny obok krytej pływalni przy ul. Szkolnej w Starachowicach zamienił się w miejsce, gdzie niemal na każdym kroku można było spotkać fanów muzyki dance oraz disco. Starachowicka Gala Disco Polo okazała się strzałem...

Czy segregacja ma sens?

Przynajmniej trzy pojemniki na śmieci, różnokolorowe worki, skrupulatny podział odpadów zanim trafią na wysypisko. Wszystko dla naszego środowiska. Tylko jaki to ma sens, skoro już pod domem misterna robota idzie na marne i zbierany przez nas plastik, szkło czy...

Integracja przy grillu

Członkowie Stowarzyszenia "Niepełnosprawni plus" w Starachowicach spotkali się na dorocznym grillowaniu. Integracja przy kiełbasce odbywa się przy siedzibie Stowarzyszenia przy ul. Majówka.  

Ostatnio dodane

Jakub Piętak

Igor Serkowski

Aleks Ludew

Najnowsze komentarze