Harcerska Wyprawa Pamięci na Monte Cassino [film]

W dniach 14-20 maja 2019 roku reprezentacja Chorągwi Kieleckiej ZHP , a w niej 14 osobowa ekipa z Hufca ZHP Starachowice uczestniczyła w zorganizowanej przez Związek Harcerstwa Polskiego – „Harcerskiej Wyprawie Pamięci” na Monte Cassino.

Harcerze w ten sposób oddali hołd poległym żołnierzom 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa w czasie jednej z najkrwawszych bitew II wojny światowej .

Program wyprawy był dość napięty i wymagał od nas dużej dyscypliny i odporności fizycznej (pokonaliśmy ponad 4300 km). I choć Austria przywitała nas padającym śniegiem byliśmy dobrej myśli, że dalej będzie na pewno lepsza pogoda.

Do miejscowości Fondi  i campingu La Lucciola (gdzie byliśmy zakwaterowani) dotarliśmy późnym wieczorem 15 maja. Po drodze zwiedzaliśmy Rawennę i Wenecję, podziwiając niepowtarzalną architekturę tych pięknych miast .

W środę oba nasze patrole udały się na wzgórze Monte Cassino gdzie wzięły udział w zmaganiach Fabularnego Rajdu „Honker” .

Honker to dwa dni rywalizacji połączonej ze wspaniałą zabawą oraz możliwością doznania prawdziwej historii.
Na jego uczestników czekało 14 zgrupowań i ponad 40 punktów, mnóstwo ciekawych zadań do zrealizowania, a to wszystko w klimacie bitwy stworzonym przez rekonstrukcję historyczną.

Zadania na punktach były bardzo dobrze zorganizowane i ciekawe. Rajd trwał dwa dni, a każdy punkt nawiązywał do różnych zajęć żołnierzy, w tym maskowanie, pomaganie rannym itp.

Ale głównym celem naszej wyprawy była służba. I tą pełniliśmy już w piątek w czasie uroczystości przy pomniku gen. Władysława Andersa, a wieczorem po zakończeniu rajdu uczestniczyliśmy w koncercie Orkiestry Reprezentacyjnej WP w miejscowości Piedimonte San Germano.

W sobotę 18 maja pojawiliśmy się po raz kolejny na Monte Cassino, aby wziąć udział w głównych obchodach upamiętniających bitwę. Od samego rana harcerki i harcerze przygotowywali teren cmentarza do uroczystości, a podczas obchodów pełnili służbę – pomagali weteranom oraz pełnili wartę przy wszystkich mogiłach żołnierzy.

W uroczystości oprócz weteranów i harcerzy wziął udział Prezydent RP Andrzej Duda z Małżonką oraz Prezydent Republiki Włoskiej Sergio Mattarella z Córką, córka generała Andersa – Anna Maria Anders oraz  skauci, strzelcy, żołnierze, delegacje kombatantów i ich rodzin z całego świata.

Była to dla nas niesamowita lekcja historii.  Ci którzy polegli u stóp klasztoru oddali swe ciało włoskiej ziemi ale serce Polsce. Tej Polsce do której tak bardzo chcieli wrócić.

Szczególnie wzruszający był moment przekazania młodemu pokoleniu testamentu weteranów. W imieniu wszystkich kombatantów przemówił do nas płk. prof. dr hab. Wojciech Narębski

„Chcemy mieć pewność, że gdy ostatni z nas opuści ten ziemski padół, pozostaną następcy, którzy będą o tym pamiętać i nawiedzą groby naszych kolegów i złożą im hołd. (…) Liczymy, że okruchy tych wspomnień przekażecie potem waszym dzieciom i ciągłość pokoleń zostanie zachowana” .

Jesteśmy dumni, że mogliśmy wziąć udział w tych obchodach i  oddać cześć poległym żołnierzom. Jako młode pokolenie pokazaliśmy, że pomimo upływu lat nadal o nich pamiętamy. Było to niezwykłe przeżycie i na pewno każdy z nas zapamięta je na długo.

Potwornie zmęczeni po całym dniu późnym wieczorem dotarliśmy na camping, gdzie szybko spakowaliśmy się i po obiadokolacji udaliśmy się na zasłużony odpoczynek.

Rano pożegnaliśmy Fondi, przemiłych właścicieli campingu i udaliśmy się do Rzymu. Udało nam się dotrzeć do Watykanu i wspólnie z innymi harcerzami wziąć udział w modlitwie Anioł Pański na placu Świętego Piotra. Miło było usłyszeć jak papież Franciszek pozdrawiał harcerzy – uczestników wyprawy pamięci na Monte Cassino.

Później udaliśmy się na zwiedzanie Watykanu i Rzymu.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na chwilę w Wiedniu. Udaliśmy się także na wzgórze Kahlenberg gdzie złożyliśmy hołd Janowi III Sobieskiemu w miejscu gdzie kierował Obroną Wiednia przed Turkami w 1683 roku. Dowiedzieliśmy się tez ciekawej rzeczy. Otóż wzgórze Kahlenberg potocznie jest nazywane Łysą Górą a na jego szczycie znajduje się przekaźnik rtv? Przypadek? Zmęczeni ale szczęśliwi późnym wieczorem dotarliśmy do domu.

W ekipie reprezentującej Hufiec ZHP Starachowice znalazły się harcerki i harcerze z następujących środowisk: 2 Drużyna Harcerska im. Mariana Langiewicza, 7 Drużyna Wędrownicza „Summit” im. Jerzego Kukuczki, 101 Drużyna Starszoharcerska „Lupus”, 102 Drużyna Wędrownicza „Simenia” oraz Krąg Instruktorski „Komenduły” im. „Junaka” i „Kokoszki”.

Serdecznie dziękujemy Chorągwi Kieleckiej ZHP, naszym wspaniałym kierowcom – Szpuli, Tomkowi i Uchowi. Polecamy wszystkim także firmę www.busstarachowice.pl od której wynajęliśmy busa. Sprawował się znakomicie.

Z harcerskim pozdrowieniem

Czuwaj !

hm. Małgorzata Ślaska – główny meteorolog wyjazdu

Źródło: http://starachowice.zhp.pl01

Poprzedni artykułCieszą się z boisk
Następny artykułCeny warzyw i owoców szaleją…

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

PILNE: zderzenie przed siedzibą starachowickiej policji

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach, wyjaśniają okoliczności zdarzenia, do jakiego doszło w środowe (19 czerwca) przedpołudnie. W rejonie skrzyżowania ul. Armii Krajowej, a...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach, wyjaśniają okoliczności zdarzenia, do jakiego doszło w środowe (19 czerwca) przedpołudnie. W rejonie skrzyżowania ul. Armii Krajowej, a także Oświatowej zderzyły się dwa pojazdy. Jak dodało nam się dowiedzieć uczestnikami zdarzenia, byli kierujący samochodem...

Artystyczny piknik z MDK

Wspaniała pogoda, kosze pełne piknikowych smakołyków, do tego grillowana kiełbaska - czego więcej potrzeba, by mile spędzić czas? Przydałoby się jeszcze odpowiednie towarzystwo i atmosfera, których oczywiście na dorocznym pikniku z MDK nie brakowało. Okazja była wyjątkowa i w...
Ta historia mogła mieć tragiczny finał. Mogła gdyby nie skuteczna i błyskawiczna reakcja, dzielnicowego z Komisariatu Policji w Iłży oraz policjantów z wydziału ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Radomiu. Wszystko zaczęło się od informacji przekazanej dyżurnemu o tym,...
Już po raz trzeci w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 w Starachowicach odbyło się podsumowanie III Tygodnia Kultury Filmowej. Było ono zwieńczeniem całorocznych działań skierowanych do uczniów w celu zdobycia i poszerzenia wiedzy filmowej oraz przygotowania do matury z...

Podbili buską scenę

Udana niedziela dla reprezentantów gminy Mirzec w kieleckim Parku Miejskim w Busku Zdroju. Podczas gali konkursu 43. „Buskich Spotkań z Folklorem” Stanisław Pacek, solista z Tychowa Starego zajął drugie miejsce w kategorii solistów śpiewających, a zespół „Ziemia Mirzecka” trzecie...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze