Bez wynagrodzeń za czas strajku

500 tys. zł. wyniosła kwota niewypłaconych wynagrodzeń dla nauczycieli, którzy w kwietniu dołączyli do ogólnopolskiego strajku w gminie Starachowice. Na co zostaną przeznaczone pieniądze w gminnych i powiatowych szkołach?
Nauczycielom, którzy w kwietniu br. zdecydowali się przystąpić do ogólnopolskiego strajku, za czas w którym nie świadczyli pracy, nie zostały wypłacone wynagrodzenia. W budżetach szkół pozostały do rozdysponowania pieniądze. Ile ich jest w skali gmin, na co zostaną spożytkowane? Suma tym większa im więcej nauczycieli i szkół brało udział w kwietniowym proteście.- Kwota niewypłaconych wynagrodzeń dla nauczycieli, pracujących w szkołach podległych gminie Starachowice, za czas kwietniowego strajku wynosi około 500 tys. zł – informuje Iwona Tamiołło, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Starachowicach. – Pieniądze pozostają w budżetach szkół. Z doświadczeń z poprzednich lat wiemy, że występuje wiele nieprzewidzianych w planach finansowych wydatków np. urlopy dla poratowania zdrowia, decyzje o przyznaniu nauczania indywidualnego, decyzje o przyznaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, zajęć rewalidacyjnych i inne. Trudno jest dziś  jednoznacznie stwierdzić w jaki sposób pieniądze te zostaną rozdysponowane – dodaje.

 Spora suma pozostała również w budżetach szkół w gminie Pawłów. – Z niewypłaconych za czas strajku wynagrodzeń pozostało 300.543 zł – mówi Róża Koszarska-Duda, kierownik Gminnego Zespołu Oświaty w Pawłowie. – Pieniądze pozostają w budżetach szkół i zostaną przeznaczone na cele oświatowe, w tym np. na zapłatę za godziny nadliczbowe czy zastępstwa – wyjaśnia.

W pozostałych gminach powiatu starachowickiego kwoty za niewypłacone wynagrodzenia sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych. Podobnie jak w Starachowicach i Pawłowie nadal pozostają w budżetach szkół i zostaną spożytkowane na oświatę, w tym nauczycielskie wynagrodzenia.

W gm. Mirzec kwota wynosi ok. 32.000 zł, w Brodach 15.206 zł, a w Wąchocku ok. 13.000 zł. Tam nauczycieli strajkowało najmniej.

Dariusz Dąbrowski, wicestarosta starachowicki, twierdził, że powiat nie posiada analizy dotyczącej wysokości kwot z niewypłaconych nauczycielom wynagrodzeń. – Powiat nie „oszczędza” na oświacie. Wysokość potrąceń z tytułu strajku mogą podać pracodawcy, którymi są dyrektorzy poszczególnych szkół. Powiat nie posiada takiej analizy. Trzeba pamiętać, iż Zarząd Powiatu wyraził zgodę, aby w uzasadnionych przypadkach zagrożenia realizacji podstawy programowej szkoły zorganizowały dodatkowe zajęcia dla uczniów, za które zapłacimy. Zajęcia te są organizowane w niektórych szkołach w maju i czerwcu. Będą kontynuowane w nowym roku szkolnym – mówi.Jak się dowiedzieliśmy np. w I Liceum Ogólnokształcącym w Starachowicach kwota ta wyniosła 57.746 zł, a w II LO 39.400 zł.  – Zarząd powiatu starachowickiego zachował się jak trzeba – mówi Dariusz Lipiec, dyrektor I LO. Zorganizowano dodatkowe zajęcia dla uczniów, za które nauczyciele będą mieli zapłacone – podkreślił D. Lipiec

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Trzy lata temu pożary szalały na składowisku odpadów koło Starachowic. Dziś podobny dramat przeżywają mieszkańcy powiatu koneckiego. Zobacz relację reportera naszego wydawnictwa z miejsca dramatycznej akcji strażackiej.  21 lipca (niedziela), od godziny 4 w akcji gaszenia uczestniczy 68 strażaków i...
Po raz drugi w historii, plac rekreacyjny obok krytej pływalni przy ul. Szkolnej w Starachowicach zamienił się w miejsce, gdzie niemal na każdym kroku można było spotkać fanów muzyki dance oraz disco. Starachowicka Gala Disco Polo okazała się strzałem...

Czy segregacja ma sens?

Przynajmniej trzy pojemniki na śmieci, różnokolorowe worki, skrupulatny podział odpadów zanim trafią na wysypisko. Wszystko dla naszego środowiska. Tylko jaki to ma sens, skoro już pod domem misterna robota idzie na marne i zbierany przez nas plastik, szkło czy...

Integracja przy grillu

Członkowie Stowarzyszenia "Niepełnosprawni plus" w Starachowicach spotkali się na dorocznym grillowaniu. Integracja przy kiełbasce odbywa się przy siedzibie Stowarzyszenia przy ul. Majówka.  

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze