Międzyczasy – wernisaż fotografii Joanny Figarskiej

Już dziś, 11 kwietnia, czwartek, o godz. 18.00 w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach (ul. Wielkopiecowa 1) zobaczymy się na wernisażu fotografii Joanny Figarskiej. 
Joanna urodziła się, mieszkała i uczyła w Starachowicach. Dziś pracuje we Wrocławiu realizując swoje pasje i talenty fotograficzne, polonistyczne oraz dziennikarskie.

JOANNA FIGARSKA – absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim (specjalność
krytyka literacka i artystyczna). W latach 2009–2015 była redaktor naczelną miesięcznika
„Kontrast”. Prezes istniejącego od września 2010 roku Stowarzyszenia Młodych Twórców
„KONTRAST”. Współpracowała m.in. Fundacją „MojeMiasto”, Fundacją „PRO ARTE”,
wydawnictwem Książkowe Klimaty.
Laureatka nagrody im. Marka Kasza dla najlepszego dziennikarza na 41.Międzynarodowym
Campusie Artystycznym FAMA. Jest pomysłodawczynią Ogólnopolskiego Konkursu „Sfotografuj
wiersz–Zwierszuj fotografię”. Obecnie zajmuje się fotografią i pisaniem
o niej. Prowadzi stronę o fotografii PunktyStyczne. Od grudnia 2017 roku prowadzi swoją firmę
Look at Me Photography.

 

KONCERT TOWARZYSZĄCY WYSTAWIE – FRANCIS TUAN
Francis Tuan ma polsko-wietnamskie korzenie. Wyraźnie słychać to w jego piosenkach zderzajacych
elektryczny, niezależny pop z orientalnymi brzmieniami, które stanowią charakterystyczna ceche jego stylu.
Inspiracje do niekiedy ironicznych tekstów czerpie z wielkomiejskiego życia, próbując obedrzeć je ze
sztuczności i udawania.
Francis Tuan jest multiinstrumentalista. Na scenie wykorzystuje technikę loopingu, która pozwala mu łączyć ze sobą dźwięki gitary, syntezatora i etnicznych cudów z Wietnamu. Ta oryginalna mikstura została doceniona przez słuchaczy wydanej w 2017 roku EP „Poems”, a także przez widzów festiwali, takich jak np. Open’er Festival, Halfway Festival, Slot Art Festival, czy Opole Songwriters Festival. Jego utwory były również wielokrotnie prezentowane na antenie Trojki. Obecnie Francis Tuan szykuje swoja pierwsza płytę długogrająca, która ukaże się w tym roku.

Mówi  Tobiasz Papuczys, kurator, fotograf, Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu

Poetyckość zdjęć Joanny Figarskiej należy postrzegać w kategoriach wewnętrznej wizualnej nieprzezroczystości. Autorka osiąga ten efekt przedstawiając obrazy, które w naszej pamięci zostały już zapisane wielokrotnie wcześniej. Z pozoru banalne i oczywiste kadry – staruszka na plaży, dzieci przy drodze, suszące się pranie, czy pies bawiący się w śniegu – zyskują na znaczeniu w relacji z odbiorcą, stając się rodzajem palimpsestu (co dodatkowo podkreślone zostało przez ziarnistość prezentowanych fotografii). Widz w procesie percepcji dopełnia je swoją własną emocją – nostalgią, rozczuleniem, melancholią.

Właśnie w tym miejscu szukałbym tytułowych „Międzyczasów”. Cykl Figarskiej nabiera bowiem charakteru rozumianej metaforycznie podróży – nie jest to jednak łatwa wędrówka, bo wypełniona indywidualnym doświadczeniem życiowym odbiorcy, raczej podróż w czasie (lub w bezczasie?) niż w przestrzeni – być może „Piekło” Dantego i „Nieustające wakacje” Jima Jarmuscha zarazem.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Trzy lata temu pożary szalały na składowisku odpadów koło Starachowic. Dziś podobny dramat przeżywają mieszkańcy powiatu koneckiego. Zobacz relację reportera naszego wydawnictwa z miejsca dramatycznej akcji strażackiej.  21 lipca (niedziela), od godziny 4 w akcji gaszenia uczestniczy 68 strażaków i...
Po raz drugi w historii, plac rekreacyjny obok krytej pływalni przy ul. Szkolnej w Starachowicach zamienił się w miejsce, gdzie niemal na każdym kroku można było spotkać fanów muzyki dance oraz disco. Starachowicka Gala Disco Polo okazała się strzałem...

Czy segregacja ma sens?

Przynajmniej trzy pojemniki na śmieci, różnokolorowe worki, skrupulatny podział odpadów zanim trafią na wysypisko. Wszystko dla naszego środowiska. Tylko jaki to ma sens, skoro już pod domem misterna robota idzie na marne i zbierany przez nas plastik, szkło czy...

Integracja przy grillu

Członkowie Stowarzyszenia "Niepełnosprawni plus" w Starachowicach spotkali się na dorocznym grillowaniu. Integracja przy kiełbasce odbywa się przy siedzibie Stowarzyszenia przy ul. Majówka.  

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze