Partyzancki weekend z Ponurym i Nurtem

Od najbliższego piątku do niedzieli w Bodzentynie, Starachowicach, Wąchocku, na Wykusie, odbywać się będą przeróżne wydarzenia związane z pamięcią o żołnierzach Armii Krajowej. Warto sprawdzić co się będzie działo i wybrać coś dla siebie!

W tym roku przypada 25 rocznica sprowadzenia prochów mjr. cc. Eugeniusza Kaszyńskiego ps. „Nurt”, zastępcy płk. cc. Jana Piwnika ps. „Ponury” a po jago przeniesieniu na Nowogródczyznę następcę w dowodzeniu oddziałami na terenie Gór Świętokrzyskich.

11 czerwca 1994 roku podkomendni „Nurta” złożyli podczas „Uroczystości Wykusowych” urnę z prochami swojego dowódcy przy Kapliczce Wykusowej, którą wybudowali w 1957 roku. Prochy Komendanta mjr. cc. Eugeniusza Kaszyńskiego sprowadzone zostały do Polski rok wcześniej. W dniu 5 września 1993 roku w Suchedniowie odbyły się uroczystości mające na celu przygotowania wydarzeń, które odbyły się kilka miesięcy później. Jedną z osób, która przyczyniła się do sprowadzenia prochów „Nurta” był żołnierz Armii Krajowej mieszkający w Londynie Pan Henryk Pawelce ps. „Andrzej”, który oprócz zaangażowania osobistego pokrył część kosztów związanych z ekshumacją i sprowadzeniem prochów do Polski.

W tym roku oprócz 25 rocznicy sprowadzenia prochów mjr. cc. Eugeniusza Kaszyńskiego ps. „Nurt” przypada 75 rocznica śmierci płk. cc. Jana Piwnika ps. „Ponury”, który w ataku na umocnienia niemieckie w miejscowości Jewłasze poległ w dniu 16 czerwca 1944 roku.

Od wielu lat w Uroczystości Wykusowe zaangażowane są służby mundurowe. Policja Świętokrzyska na Wykusie obchodzić będzie 100 lecie powstania a w Starachowicach 10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej swoje święto patrona – mjr. cc. Eugeniusza Kaszyńskiego ps. „Nurt”.

Uroczystości Wykusowe to wspólnota wielu organizacji, instytucji oraz stowarzyszeń. W 1996 roku Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”-„Nurt” przekazało swoje tradycje Związkowi Harcerstwa Rzeczypospolitej. Młode pokolenie przejęło pałeczkę w sztafecie pokoleń współorganizując to wydarzenie z Lasami Państwowymi, Władzami Samorządowymi z Wąchocka, Bodzentyna, Suchedniowa i Starachowic. Od wielu lat wspierane jest przez Ministerstwo Obrony Narodowej, Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Instytut Pamięci Narodowej. Pojawia się coraz więcej partnerów po stronie organizacji młodzieżowych, które aktywnie włączają się w przygotowania i uczestniczą w uroczystościach: Związek Harcerstwa Polskiego, Strzelcy, Orlęta, szkoły mundurowe czy szkoły niosące imię żołnierzy Armii Krajowej.

Ta współpraca przekłada się na wiele wspaniałych inicjatyw. W piątek 14 czerwca
w Bodzentynie nastąpi nadanie Honorowego Obywatelstwa płk. cc. Janowi Piwnikowi ps. „Ponury”, mjr. cc. Eugeniuszowi Kaszyńskiemu ps. „Nurt”. W sobotę przed południem dzięki wsparciu Władz Starachowic odsłonięta zostanie rzeźba dwóch zasłużonych dla Ziemi Świętokrzyskiej i tego miasta żołnierzy Armii Krajowej mjr. Mariana Świderskiego ps. „Dzik” oraz Edmunda ppor. Rachtana ps. „Kaktus”.

Uroczystości zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości

W imieniu organizatorów

Rafał Obarzanek, prezes Okręgu Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”-„Nurt”

Niżej galeria wspominkowa – 25 lat temu odbyły się uroczystości sprowadzenia prochów mjr. cc. Eugeniusza Kaszyńskiego ps. „Nurt” na Wykus

Szczegółowy plan Uroczystości Wykusowych 2019

14 czerwca (Bodzentyn, Starachowice)

9.00 Nadanie Honorowego Obywatelstwa Bodzentyna płk. Janowi Piwnikowi ps. „Ponury” oraz mjr. Eugeniuszowi Kaszyńskiemu ps. „Nurt” – Gimnazjum im. mjr. Jana Piwnika „Ponurego” w Bodzentynie, ul. Wolności 4.
11.00 Bieg im. Jana Piwnika „Ponurego” z okazji 100-lecia powołania Policji Państwowej (polana Wykus – Suchedniów – Michniów).
16.00 Płk Jan Piwnik „Ponury” oraz mjr Eugeniusz Kaszyński ps. „Nurt” – wzór żołnierza, oficera, Polaka – konferencja w Urzędzie Miejskim w Starachowicach, Sala „Olimpia” przy ul. Radomskiej 45.
18.00 Wieczór pieśni partyzanckiej i patriotycznej w wykonaniu dzieci oraz młodzieży przy Ławeczce „Halnego” w Starachowicach.
20. 00 „Pozostali w szumie jodeł” – przedstawienie artystyczne w hołdzie żołnierzom Armii Krajowej, Starachowickie Centrum Kultury ul. Radomska 21.

15 czerwca (Starachowice, Wykus)

11.00 Odsłonięcie rzeźb Mariana Świderskiego ps. „Dzik” oraz Edmunda Rachtana ps. „Kaktus” – Starachowice, aleja Armii Krajowej / plac pod Skałkami.
13.00 Odjazd autobusu na Wykus z parkingu przy alei Armii Krajowej / na wprost „Falowca”.
13.30 Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wąchocku – odjazd autobusu na Wykus.
15.15 Zebranie pocztów sztandarowych i grup zorganizowanych przy wejściu na Polanę Wykusową. 
15.40 Wprowadzenie sztandarów na Polanę Wykusową.
15.45 Odsłonięcie tabliczki pamiątkowej w 100. rocznicę powstania Policji Państwowej.
16.00 Podniesienie flagi na maszt, przywitanie zebranych
— Polowa Msza Święta w intencji mjr. „Nurta” i Jego Żołnierzy
— Wręczenie Policyjnych Honorowych Odznak Zasługi im. „Ponurego” — Apel poległych i złożenie kwiatów
18.30 Ognisko harcerskie.

16 czerwca (Wąchock, Starachowice)

9.00 Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wąchocku, Promocja Dziennika „Staszka” w opracowaniu dr. Marka Jedynaka (Delegatura IPN w Kielcach).
10.00 Zebranie pocztów sztandarowych.
10.30 Msza Święta w intencji płk. „Ponurego” i Jego Żołnierzy.
11.30 Defilada pod pomnikiem płk. „Ponurego” w Wąchocku, Apel Poległych, złożenie wiązanek.
14.00 Uroczysta zbiórka z okazji Święta 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej na placu Rynek w Starachowicach zakończona defiladą pododdziałów.
16.00 Żołnierski piknik na Szlakowisku (m.in. pokaz sprzętu i wyposażenia 10 ŚBOT oraz innych służb mundurowych, gry i konkursy, występy artystyczne, wojskowa grochówka)

 

 

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Fantastyczne święto baniek mydlanych które najbardziej cieszy najmłodszych choć nie tylko, odbyło się w minioną niedzielę, 21 lipca na placu pod Skałkami. Puszczanie baniek udzieliło się wszystkim małym i dużym, pomimo "burzowej" pogody zabawa była udana. Organizator firma Bombini zaoferowała...
Zaledwie 20 minut wystarczyło do tego, by zawodowi ratownicy, a także druhowie z terenu gminy Brody wyjeżdżali do podobnych zgłoszeń dwukrotnie. W niedzielę (21 lipca), w Rudniku, a także miejscowości Krynki paliły się trawy. W obu przypadkach podpalaczy, na...
Starachowickie środowisko piłkarskie w żałobie. W minioną niedzielę (21 lipca), w szpitalu, zmarł Kamil Pastuszka. Przez wiele lat był członkiem kolegium sędziów w Starachowicach. Miał 33 lata. - Odszedłeś zbyt wcześnie – żegnają go koledzy, m.in. za pośrednictwem portalu...
Niezachowanie należytej ostrożności, a co za tym idzie nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu – to dwie, najbardziej prawdopodobne przyczyny zdarzenia drogowego, jakie odnotowali funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. W niedzielne (21 lipca), deszczowe popołudnie na odcinku drogi wojewódzkiej nr 756,...
Tego dnia, z pewnością miło i sympatycznie nie będzie wspominał kierowca, który wybrał się w podróż jednośladem. W minioną sobotę (20 lipca), na skrzyżowaniu ulic: Południowej, Szermentowskiego, a także Świętokrzyskiej w Bodzentynie, mężczyzna uległ wpadkowi. Okoliczności zdarzenia wyjaśniali świętokrzyscy...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze