Art. promocyjny: Gry planszowe – uczą, bawią i rozwijają

Rozmaitośći

Czy w świecie komputerów i wszechobecnej elektroniki jest jeszcze miejsce na tradycyjne i staromodne gry planszowe? Zdecydowanie tak! Nowoczesne wersje starych gier oraz nowe produkcje cieszą się niemałym powodzeniem.

Klasyka w nowoczesnym wydaniu

Wielu dorosłym na myśl o Chińczyku lub Warcabach kręci się łezka w oku. Jeszcze kilkanaście lat temu dzieci zamiast siedzieć przed ekranem komputera spędzały czas na graniu w gry planszowe. Chociaż obecnie największą popularnością cieszą się gry komputerowe, to planszówki nadal są na topie.

Dzieci mają do dyspozycji „stare” gry w nowym wydaniu. Młodsze maluchy chętnie grają w gry związane z bajkowym światem. Piękne i kolorowe postacie z filmów rysunkowych goszczą na wielu planszówkach. Starsze dzieci zachwycają się nowoczesną formą gry Memory, Scrabble, Monopoly lub innych, bardziej skomplikowanych gier.

 

Nie tylko dla dzieci

Co ciekawe, gry planszowe dostępne są nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale również dla dorosłych! Te najchętniej wybierane są planszową wersją popularnych gier komputerowych lub interpretacją filmowego świata w innym wydaniu. Wystarczy wspomnieć chociażby o grze Wiedźmin lub Gra o tron. Gra planszowa dla dorosłych jest dużo bardziej skomplikowana niż gra dla dzieci, jednak idea pozostaje ta sama – wspólne spędzanie wolnego czasu.

 

Dlaczego warto grać w gry planszowe?

Ze względu na swoją formę, granie w grę planszową wymaga zazwyczaj udziału co najmniej dwóch osób. Dzięki temu wszyscy gracze, niezależnie od ilości, integrują się i usprawniają komunikację. Gra planszowa wprowadza element zdrowej rywalizacji, uczy i bawi w jednym. Dodatkowo, pozwala spędzić czas w miłym towarzystwie i z dala od telewizora czy komputera.

W grach planszowych rodzice doceniają głównie ich walory edukacyjne. Dziecko rozwija swoją wyobraźnię, uczy się nowych rzeczy i przyswaja zależności, jakie zachodzą w realnym świecie. Gra planszowa uczy przez zabawę, a nie od dzisiaj wiadomo, że to najlepszy i najbardziej efektywny sposób nauki, dobry nie tylko dla małych, ale również starszych dzieci. Dodatkowo, granie w grę planszową z dzieckiem wymaga zaangażowania także od jego opiekunów. Dzięki temu budują się relacje z rodzicami i innymi członkami rodziny lub najbliższego otoczenia.

 

Jak wybrać odpowiednią planszówkę?

Kupując grę dla ludzi dorosłych można kierować się jedynie tematyką. W przypadku planszówek dla dzieci trzeba zwrócić uwagę także na przedział wiekowy. Każda gra ma odpowiednie oznaczenie, np. 3+, 4+, itp., które mówi dla jakich dzieci przeznaczona jest dana gra.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.