Gatunki chronione w lesie

Rozmaitośći

Las naszym wspólnym dobrem. Jego piękno cisza i spokój zachęcają do spędzania czasu na łonie natury. Ale las to dom wielu gatunków roślin i zwierząt. Na które powinniśmy szczególnie uważać i o które powinniśmy dbać?

 

Wilk (canis lupus)

Wilk to największy gatunek z rodziny psowatych. Poluje zwykle nocą, głównie na zwierzęta kopytne, a także na gryzonie, a nawet gady. Wiedzie koczowniczy tryb życia. W poszukiwaniu pokarmu może pokonać nawet odległość do 160 km. Nor nie kopie, a gniazdo ukrywa w gąszczu. Żyje od 12 do 16 lat. Zamieszkuje obszary zalesione. W Polsce od 1998 roku pod całkowitą ochroną.

 

Bocian czarny (ciconia nigra)

Nieco mniejszy od bociana białego. Ubarwienie czarne z metalicznym połyskiem, brzuch biały. Dziób, naga skóra wokół oczu i nogi czerwone. W odróżnieniu od swego krewniaka bocian czarny uważany jest za skrytego ptaka leśnego, raczej unikającego kontaktu z człowiekiem. Ostatnio zmienia swe zwyczaje i zaczyna gnieździć się coraz bliżej osad ludzkich, nawet w niewielkich lasach. Z uwagi na nieliczne występowanie objęty jest ścisłą ochroną gatunkową.

Bagno zwyczajne (ledum palustre)

Jest to zimozielony krzew, nawet o 1-1,5 m wysokości. Występuje w borach bagiennych oraz na torfowiskach wysokich i przejściowych. Roślina ta wydziela bardzo silny, specyficzny zapach. Młode pędy pokryte są rdzawymi, kutnerowatymi włoskami gruczołowymi, stare natomiast są nagie i nieco omszałe. Liście wąskie, lancetowate, skórzaste, na brzegach podwinięte, pod spodem również pokryte kutnerowatymi, rdzawymi włoskami. Kwitnie od maja do czerwca, kwiatostan jest gęsty, wierzchołkowy, kwiaty intensywnie pachną. Od 2014 roku podlega ochronie częściowej.

Rosiczka (drosera spp.)

Rodzaj roślin owadożernych z rodziny rosiczkowatych. Rosiczki są zwykle roślinami wieloletnimi (rzadko jednorocznymi), formującymi przyziemną lub pnącą rozetę liści. Rosną na ubogich glebach, w większości kwaśnych i bagiennych. Rosiczki wabią, chwytają i trawią swoje ofiary przy pomocy włoskowatych gruczołów pokrywających powierzchnię liścia. Gruczoły wydzielają błyszczącą, słodką i kleistą substancję. Zwabiony owad przykleja się, a poruszone zaginają się i unieruchamiają go, uniemożliwiając ucieczkę. Roślina objęta w Polsce ochroną gatunkową.

Informacje i zdjęcia zostały wykorzystane z publikacji Nadleśnictwa Starachowice „Poznajemy gatunki chronione Nadleśnictwa Starachowice”