„Dzień Kobiet z cytologią”

Rozmaitośći

Pod takim hasłem w najbliższy piątek i sobotę Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ i Świętokrzyskie Centrum Onkologii zapraszają panie na bezpłatne badania cytologiczne i mammograficzne.
Dzień Kobiet to dobra okazja, aby pomyśleć o zdrowiu. Stąd Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ wspólnie ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii – już nie po raz pierwszy – inicjuje akcję mającą na celu popularyzację i zachęcanie pań do działań profilaktycznych „Planuję długie życie”, pod hasłem „Dzień Kobiet z cytologią” czyli #CYTOLOGIA.

Zapraszamy w najbliższy piątek, 8 marca w godz. 7.30 – 13 oraz w sobotę, 9 marca w godz. 9-14 na badania cytologiczne (panie w wieku 25 do 59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie miały wykonywanego badania cytologicznego) oraz na badanie mammograficzne (panie w wieku od 50 do 69 lat, które przez ostatnie dwa lata nie miały wykonywanej mammografii), które będą przeprowadzane w Świętokrzyskim Centrum Onkologii przy ul. Artwińskiego w Kielcach.

W Polsce raka szyjki macicy wykrywa się u 3 tysięcy kobiet rocznie, połowa z nich umiera. W porównaniu do średniej krajów Unii Europejskiej śmiertelność jest u nas wyższa aż o 70 proc., to jeden z najgorszych wyników w całej Europie. Dzieje się tak, ponieważ w naszym kraju nowotwór jest wykrywany zbyt późno, dlatego, że Polki nie wykonują systematycznych badań cytologicznych, które potwierdzają już stany przeciwnowotworowe. Jest to o tyle niezrozumiałe, że badania te są bezpłatne, nie potrzeba mieć skierowania i nie czeka się w kolejkach. W ramach finansowanego przez NFZ programu profilaktyki raka szyjki macicy (program przeznaczony jest dla pań w wieku od 25 do 59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie miały wykonywanego badania cytologicznego) można wykonać je w każdym gabinecie ginekologicznym mającym umowę z NFZ. Województwo świętokrzyskie jest też w tej dobrej sytuacji, że dysponuje cytobusem, który może dojechać do każdej miejscowości.

Dlatego apelujemy: Drogie Panie! Zgłaszajmy się na badania cytologiczne i mammograficzne. Zdrowie jest najcenniejszym prezentem. Więcej, namówmy swoje koleżanki, mamy, siostry. Panowie, przy wręczaniu kwiatów i upominków, zachęcajcie swoje żony do systematycznych badań.

Akcję wspierają lokalne media oraz PGE VIVE Kielce – zwycięzca Ligi Mistrzów i Mistrz Polski w piłce ręcznej mężczyzn. Profilaktyka onkologiczna dla pań, zachęcanie do badań właśnie z okazji Dnia Kobiet będą też miały miejsce podczas „Świętej wojny” czyli piątkowego meczu PGE VIVE – Wisła Płock w Hali Legionów w Kielcach, podczas którego będą panią wręczać zaproszenia na badania.

e

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.