Chudnij z NFZ!

Rozmaitośći Zdrowie i uroda

Sok buraczkowy, który ma tylko 175 kalorii na podwieczorek, a na kolację warzywa zapiekane z serem feta. To nie menu restauracji, ale przykładowa zdrowa dieta ze strony NFZ. Realizując zadania z zakresu edukacji prozdrowotnej, Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował portal https://diety.nfz.gov.pl/.
Znajdziemy w nim trzy jadłospisy diety DASH o kaloryczności 1200, 1500 oraz 1800 kcal. Bez zalogowania można wydrukować 7-dniowy jadłospis w formie pdf dla diety 1200 kcal (wkrótce pojawią się też dla 1500 oraz 1800) oraz jadłospis wegetariański. Po zalogowaniu (podając adres e-mail oraz hasło) i wprowadzeniu wagi, wzrostu, wieku oraz wybraniu rodzaju aktywności fizycznej (jest także opcja dla osoby leżącej!) system oblicza nasze BMI i podaje informację, czy nasza masa ciała jest prawidłowa bądź też nie. Aplikacja obliczy nam także minimalna liczbę kalorii, którą powinniśmy spożywać, by żyć i maksymalną, umożliwiającą zdrowy tryb życia przy zadeklarowanej wcześniej aktywności. Następnie można wybrać jedną z trzech wymienionych diet i wygenerować szczegółowy jadłospis na 14 dni. Jeśli nie odpowiada nam sok z buraczków na podwieczorek, możemy wymienić go na koktajl malinowy albo twarożek z bananem i miodem. Przepisy są proste, przygotowanie posiłków ułatwia lista zakupów, którą można wydrukować. Serwis działa również w wersji mobilnej, czyli na telefonach i tabletach. Obecnie zarejestrowanych już 23 635 użytkowników.

Diety, to jedno z wielu podjętych i planowanych działań Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie profilaktyki i promocji zdrowego stylu życia. Obecnie Fundusz promuje także ograniczenie spożycia cukru. NFZ przygotowuje raport o wpływie nadmiernego spożycia cukru na zdrowie Polaków.

Cukrzyca w liczbach (Polska za 2018)

ok 2,8 mln chorych;

ponad 80% chorych w wieku 55+;

koszty to ok. 1,8 mld;

ok. 4 tys. amputacji.

1 Komentarz dla “Chudnij z NFZ!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.