Urzędnicy magistratu z prokuratorskimi zarzutami

Przełom w toczącym się od ponad roku śledztwie, w sprawie radomskiej firmy, z którą gmina Starachowice miała podpisaną umowę na wywóz śmieci. Prokuratura Rejonowa w Ostrowcu Św. – jak dowiedział się TYGODNIK – wydała postanowienia o przedstawieniu zarzutów pięciu osobom, które umowy i aneksy z ramienia gminy miały zawierać. – Na razie nie zamierzamy odkrywać wszystkich kart. Postępowanie nie zostało jeszcze zakończone – mówi Cezary Skalmierski, pełniący funkcję prokuratora rejonowego w Ostrowcu Św.

O sprawie pisaliśmy na łamach TYGODNIK-a wielokrotnie. Po raz ostatni, w momencie kiedy śledczy z Ostrowca Św. ponownie zwrócili się z prośbą do biegłego z zakresu rachunkowości i finansów, o przygotowanie opinii. Trwało to długo, ale efekt pozwolił Prokuraturze Rejonowej podjąć pierwsze, wiążące decyzję.

– Wydaliśmy postanowienie o przedstawieniu zarzutów – twierdzi w rozmowie z TS pełniący funkcję prokuratora rejonowego w Ostrowcu Cezary Skalmierski. Jak się dowiadujemy, postanowieniem objętych jest 5 osób. Trzy z nich zostały już przesłuchane w charakterze podejrzanych i usłyszeli zarzuty. W stosunku do dwóch kolejnych, w najbliższych dniach mają być wykonywane czynności.

O kogo chodzi? – Na obecnym etapie postępowania przyjęliśmy taką taktykę, by jak najmniej informacji na ten temat znalazło się w przestrzeni publicznej. Imion, nazwisk, płci, czy inicjałów wspomnianej piątki, a nawet pełnionych funkcji zdradzić nie mogę – podkreśla prok. Skalmierski.

Pewne jest, iż zarzutami objęte zostały osoby, które w imieniu gminy Starachowice zawierały umowę z firmą, odpowiedzialną za wywóz śmieci, a w późniejszych terminach podpisywały aneksy do niej. Czy wśród nich jest byli prezydent i wiceprezydent Starachowic? – Nie potwierdzam, ani nie zaprzeczam. A odpowiedź na tak postawione pytanie może pan sam znaleźć – stwierdził prok. Skalmierski. Zarzuty mają związek z art. 231 par. 2 kodeksu karnego, a zatem przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Ostrowiecka Prokuratura nie wyklucza kolejnych przesłuchań. – W planach jest wykonanie kolejnych czynności w sprawie. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i poczekać ok. dwóch tygodni. Wówczas wszystkie karty postaramy się odkryć. Włącznie z przedstawieniem osób, mających status podejrzanych – zapewnia nasz rozmówca.

Kluczem opinia biegłego

Śledztwo dotyczące firmy Almax i stawek, wyliczanych za odbiór odpadów, które od ponad roku prowadzone i nadzorowane jest przez ostrowieckich prokuratorów, nie miało szczęścia. Warto przypomnieć, iż niespodziewanym zwrotem okazała się postawa biegłej, która na zlecenie śledczych miała przygotować wiążący dokument, w postaci opinii. Takowej nie udało jej się sporządzić, na domiar złego kobieta zniknęła z aktami sprawy. Policja znalazła je w… Warszawie. Decyzja przedstawicieli organów ścigania, mogła być tylko jedna. W sprawie powołani zostali nowi biegli m.in. z zakresu rachunkowości i finansów.

Ci przygotowali opinię, ale prokurator po jej analizie, zwrócił się z prośbą o uzupełnienie. Biegłym dano krótki czas. Z wykonaniem zlecenia musieli się wyrobić do końca 2015 roku.

– Sprawa wreszcie posunęła się do przodu. Uzupełniona opinia, ponownie wpłynęła do nas – mówił na początku br. w rozmowie Skalmierski. 22 stycznia wydano postanowienie o ponowieniu zawieszonego postępowania, celem wykonania dalszych czynności procesowych. Po kilku miesiącach, ekspertyzę w końcu udało się sporządzić.

– Była kluczem w śledztwie. To materiał dowodowy w sprawie i opinia, która okazała się negatywna dla osób podpisujących umowy dała podstawy do wydania postanowienia o przedstawieniu zarzutów – dodaje prok. Skalmierski. Jak podkreśla, śledztwo ma zakończyć się na przełomie lipca i sierpnia.

Urzędnicy na cenzurowanym?

Z prośbą o objęcie szczególnym nadzorem, prowadzonego przez ostrowiecką Prokuraturę postępowania pod koniec 2014 r. zwrócili się do prokuratora generalnego radni miejscy i poseł PiS Krzysztof Lipiec. Jaką odpowiedź otrzymali?

– Nie mogliśmy czekać dłużej, tym bardziej, iż sprawa ma duży wymiar społeczny, dotyczy wielu mieszkańców, a co najistotniejsze zachodziło podejrzenie, że stawki za śmieci wyliczone zostały błędnie. Starachowiczanie przez błędy mieli stracić ponad 5 mln złotych – twierdzi były radny Rady Miejskiej Marcin Pocheć. Wspólnie z radnymi Prawa i Sprawiedliwości, w minionej kadencji zwrócili się do Prokuratury Generalnej. Odpowiedź przyszła jednak nie z Warszawy, a Kielc – z Prokuratury Okręgowej.

W dokumencie podpisanym przez Pawła Sokoła, prokuratora okręgowego czytamy: „(…) po wykonaniu niezbędnych czynności, 21 maja 2013 r. prokurator Prokuratury Rejonowej w Ostrowcu Św. zasięgnął opinii biegłego z zakresu ekonomii, finansów, rachunkowości i księgowości w celu zbadania prawidłowości zawarcia i realizacji umowy z 2 października 2006 r. pomiędzy gminą Starachowice a przedsiębiorstwem, o świadczenie odbioru odpadów komunalnych, a także odpowiedzi na kilkanaście szczegółowo zadanych pytań. Pomimo zakreślonego przez prokuratora terminu w postanowieniu o powołaniu biegłego oraz późniejszych prolongowanych terminach, biegła nie wydała zleconej opinii”.

Co mówi Kodeks Karny?
Art. 231
§ 1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w §1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Rafał Roman

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Powraca temat ruiny po pałacu Schoenberga w Wąchocku. Co stanie się z pałacem i jego otoczeniem?   Temat powrócił przy okazji obrad Rady Miejskiej w Wąchocku. Radnemu Kazimierzowi Winiarczykowi, jak zresztą większości mieszkańców, nie podoba się wygląd...
Uwaga kierowcy. Do godz. 18.30-19.00 mają potrwać utrudnienia na odcinku drogi krajowej nr 42. W poniedziałek, 24 czerwca w Wąchocku, doszło do zderzenia dwóch pojazdów.  Jak informuje Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach, uczestnikami zdarzenia są kierowca samochodu osobowego,...

Nagrodzeni za wiedzę

Najlepsi uczniowie z gm. Mirzec, laureaci gminnych konkursów, odebrali nagrody za swoje osiągnięcia.XVIII Gminny Konkurs Przyrodniczy "As" Tytuł "Asa Przyrodniczego zdobył Igor Kozieł z Gadki. I miejsca zdobyli: Mikołaj Lisowski z Gadki, Amelia Błach...
Tragedia na terenie gminy Nowa Słupia. Jak udało nam się ustalić, w miniony piątek (21 czerwca), jeden z mieszkańców powiatu kieleckiego odnalazł ludzkie zwłoki. Kiedy zatem doszło do tragedii? Z pewnością na to pytanie, będą musieli odpowiedzieć lokalni stróże...
Aleksander Pawelec, Józef Kowalski i Marcin Pocheć, prezes Zakładu Energetyki Cieplnej w Starachowicach zabrali głos w sprawie planowanej inwestycji odzysku energii w Starachowicach. Głos Aleksandra Pawelca Do przewodniczącego Rady Miasta Starachowice

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze