Nie do wiary! Straciła gotówkę za jednym kliknięciem

Zaczęło się niewinnie, od otrzymania wiadomości MMS-owej na prywatny telefon komórkowy. Zakończyło smutkiem i potwierdzeniem, iż doszło do oszustwa. Ofiarą padła mieszkanka Starachowic, która postanowiła zwrócić się w swojej sprawie o pomoc do mundurowych. Jaki był mechanizm działania sprawcy i ze stratą jakiej kwoty musiała pogodzić się młoda osoba?

  • W minioną środę, 10 kwietnia do naszej jednostki zgłosiła się młoda mieszkanka Starachowic, która jak stwierdziła padła ofiarą przestępstwa. 27-latka opowiedziała o tym, co wydarzyło się kilka godzin wcześniej – powiedział st.sierż. Paweł Kusiak, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Jak wynika z dotychczas zgromadzonego materiału dowodowego, starachowiczanka otrzymała MMS-a z prośbą o dokonanie transakcji internetowej. Jak dowiedział się TYGODNIK, w wiadomości MMS-owej udostępniony został link do banku.

Kobieta zapewne nie przypuszczając, że może paść ofiarą oszustwa, kliknęła w link pojawiając się na stronie internetowej. – Miała dokonać przelewu na niewielką kwotę. W grę wchodziło bowiem 3 zł – relacjonował rzecznik Kusiak. Co ciekawe podana strona internetowa banku, jak się później okazało była łudząco podobna do rzeczywistej. – Mieszkanka Starachowic podała swój login oraz hasło do strony. Przelew na kwotę 3 zł wykonała – podkreślił oficer prasowy KPP. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że padła ofiarą oszustwa.

27-latka zorientowała się, że z konta nie wypłynęła kwota 3 zł, ale bagatela – 24 tys. złotych. Wówczas postanowiła skierować swoje kroki do Komendy. Historia z jej udziałem, to pierwszy na przestrzeni ostatnich miesięcy przypadek wyłudzenia pieniędzy na tak dużą skalę i taką metodą. Starachowiccy stróże prawa nie raz informowali już o przestępstwach, polegających na wejście w posiadanie loginu i hasła do różnych kont. Najczęściej związane były one jednak z grami komputerowymi.

  • Pamiętajmy, aby dokładnie czytać otrzymywane wiadomości, a prośby o pożyczkę weryfikować i przed dokonaniem transakcji upewnić się, czy jej nadawcą rzeczywiście jest nasz znajomy. Ostrożnie należy również podchodzić do ofert darmowego przekazania bardzo atrakcyjnych przedmiotów, jedynie za opłacenie kosztów dostawy – tłumaczą policjanci.

Oferty takie należy dokładnie sprawdzić. – Przed dokonaniem transakcji należy dokładnie sprawdzić również adresy otrzymanych linków. Natomiast logując się na stronę swojego banku przed wprowadzeniem numeru klienta i hasła należy sprawdzić, czy nawiązaliśmy tzw. bezpieczne połączenie internetowe. Na stronie powinna być widoczna zamknięta kłódka, a po kliknięciu w nią powinien wyświetlić się certyfikat bezpieczeństwa – podkreślają policjanci.

27-letnia starachowiczanka pieniędzy na razie nie odzyskała i zapewne nie stanie się to w najbliższych dniach. – Nasi funkcjonariusze pracują intensywnie nad sprawą. Z punktu widzenia śledczych istotne jest to, w jaki sposób oszust wszedł w posiadanie numeru telefonu poszkodowanej. Sprawca musiał również doskonale orientować się w jakim banku, kobieta posiada konto – podkreślił st.sierż. Kusiak.

  • Oszustwa internetowe to poważne zagrożenie dla finansów osób korzystających z internetowych kont bankowych, portali społecznościowych czy skrzynek e-mail. Dlatego warto przed nimi przestrzegać – uzupełniają śledczy.

fot. pixabay

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Trzy lata temu pożary szalały na składowisku odpadów koło Starachowic. Dziś podobny dramat przeżywają mieszkańcy powiatu koneckiego. Zobacz relację reportera naszego wydawnictwa z miejsca dramatycznej akcji strażackiej.  21 lipca (niedziela), od godziny 4 w akcji gaszenia uczestniczy 68 strażaków i...
Po raz drugi w historii, plac rekreacyjny obok krytej pływalni przy ul. Szkolnej w Starachowicach zamienił się w miejsce, gdzie niemal na każdym kroku można było spotkać fanów muzyki dance oraz disco. Starachowicka Gala Disco Polo okazała się strzałem...

Czy segregacja ma sens?

Przynajmniej trzy pojemniki na śmieci, różnokolorowe worki, skrupulatny podział odpadów zanim trafią na wysypisko. Wszystko dla naszego środowiska. Tylko jaki to ma sens, skoro już pod domem misterna robota idzie na marne i zbierany przez nas plastik, szkło czy...

Integracja przy grillu

Członkowie Stowarzyszenia "Niepełnosprawni plus" w Starachowicach spotkali się na dorocznym grillowaniu. Integracja przy kiełbasce odbywa się przy siedzibie Stowarzyszenia przy ul. Majówka.  

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze