Franciszkanie u Cystersów

Wąchock

W Wąchocku odbył się IV Dzień Cysterski. Inicjatywa ta zrodziła się w umysłach młodych cystersów, studiujących w Wyższym Seminarium Duchownym Braci Mniejszych w katowickich Panewnikach. Pragnęli, aby wspólnocie franciszkańskiej, z którą na co dzień współdzielą ławę seminaryjną, przybliżyć realia życia synów św. Bernarda.

Wizyta rozpoczęła się od Mszy św. sprawowanej przez ojca opata Eugeniusza Augustyna,  o. Augusta Smyczka, rektor panewnickiego seminarium oraz o. Olgierda Paszkiewicza i o. Przemysława Woźniaka, magistrów i wychowawców seminarzystów.

Po Eucharystii cystersi i franciszkanie wspólnie spożyli obiad w refektarzu. Po nim był czas na dłuższe rozmowy w kawiarni i w salkach rekreacyjnych. Przy kawie i domowych wypiekach młodzi zakonnicy głębiej poznawali się wzajemnie, uświadamiając sobie, że pomimo różnych charyzmatów, mamy wspólne powołanie do świętości. Przybyli goście udali się również na pielgrzymkę do Sanktuarium na Świętym Krzyżu.

Duchowym zakończeniem spotkania były śpiewane nieszpory w wąchockiej świątyni opackiej. Zgromadzeni mogli ujrzeć wspólnotę cysterską w pięknych tradycyjnych strojach chórowych – kukullach – zasiadających w ławach w prezbiterium i wykonujących modlitwę wieczorną Kościoła.  Po wspólnej kolacji seminarzyści powrócili do Katowic. Obecnie w WSD Braci Franciszkanów w Panewnikach studiuje 7 cystersów, w tym 3 z Wąchocka.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.