Na jaką kwotę ubezpieczyć mieszkanie?

Dla wielu osób kwestia wykupienia ubezpieczenia mieszkania jest całkowicie bezsporna. Znają wartość i znaczenie ubezpieczenia, wiedzą, że jest to bardzo bezpieczne i korzystne rozwiązanie. Jednak przed podpisaniem umowy konieczne jest jeszcze podjęcie decyzji o tym, na jaką kwotę to mieszkanie powinno być ubezpieczone.

  1. Zasady ubezpieczenia nieruchomości

Ubezpieczenie mieszkania składa się z dwóch zasadniczych elementów. Jest to umowa główna oraz zestaw różnorodnych umów dodatkowych. Umowa główna zabezpiecza mury i stałe elementy na wypadek pożaru i zalania.

Tu ubezpieczony ustala wyłącznie jedną wartość sumy ubezpieczenia i to ona obowiązuje przez cały czas trwania umowy.

Drugi element to umowy dodatkowe. Każde towarzystwo oferuje nieco inny zestaw umów dodatkowych, ale warto wiedzieć, że większość z nich się wszędzie powtarza. Z nich zaś na największą uwagę zasługuje ubezpieczenie ruchomości domowych oraz ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym.

W ramach ubezpieczenia ruchomości domowych też jest wiele różnorodnych opcji. Można ubezpieczyć wartości pieniężne, czyli gotówkę przechowywaną w domu, można ubezpieczyć sprzęty, wyposażenie, biżuterię i dzieła sztuki. Takie rozróżnienie wiąże się również z tym, że na każdy z elementów, na każdą opcję można ustalić inną sumę ubezpieczenia. W niektórych sytuacjach, jak w przypadku wartości pieniężnych, są ustalone górne granice (niektóre towarzystwa nie wypłacą więcej niż 5000 zł). W pozostałych natomiast można samodzielnie tę kwotę określić.

Umowy dodatkowe to również ubezpieczenie nieruchomości należących do ubezpieczonego, nie będących nieruchomościami mieszkalnymi (garaże, altanki), nekropolii, zwierząt domowych czy nawet torebki.

Tu również ustalenie sum ubezpieczenia należy do ubezpieczonego. Więcej o umowach dodatkowych można znaleźć przeglądając dowolne ubezpieczenie mieszkania na www.ubezpieczeniaonline.pl.

  1. Jakie kwoty ubezpieczenia wybrać?

Jak wspomniano, do każdej umowy należy osobno ustalić sumę ubezpieczenia. Zaczynając od umowy głównej, czyli ubezpieczenia murów i stałych elementów, to tutaj warto sugerować się tylko jednym wskaźnikiem. Wartością rynkową ubezpieczanego mieszkania. Dzięki temu, w razie szkody całkowitej, wypłata odszkodowania będzie równa wartości utraconego mieszkania.

O szkodzie całkowitej można mówić wówczas, gdy mieszkanie zostanie całkowicie zniszczone, tak że jego remont nie będzie możliwy lub też, gdy remont przekroczy wartość całego mieszkania. W takiej sytuacji towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca całą sumę ubezpieczenia. Jeżeli mieszkanie jest zakupione na kredyt, to można za pomocą tych pieniędzy spłacić całe zobowiązanie. Można też zdecydować się na zakupienie nowej nieruchomości, a ewentualne zobowiązanie nadal spłacać.

W przypadku szkody częściowej, dobrze dobrana suma ubezpieczenia również ma znaczenie. Wypłata opiera się bowiem na szacunkowej ocenie szkód. Jeżeli więc, rzeczoznawca uzna, że zdarzenie spowodowało zniszczenie mieszkania w 50%, to wypłacone będzie 50% sumy ubezpieczenia.

Gdyby mieszkanie nie było ubezpieczone na całą swoją wartość (mamy wówczas do czynienia z niedoubezpieczeniem), wówczas poszkodowany otrzymał by procent od wybranej sumy ubezpieczenia, a to mogłoby nie wystarczyć na całkowite pokrycie strat.

Nie warto zaniżać sumy ubezpieczenia

Jeżeli chodzi o umowy dodatkowe, to tu również warto odpowiednio oszacować wysokość przyszłego odszkodowania. Aby ustalić sumę ubezpieczenia na ruchomości domowe, trzeba zsumować wartości ruchomości. W razie szkody, nie zabraknie pieniędzy na odkupienie wszystkich sprzętów.

Ubezpieczenie altanki, garażu czy nekropolii warto wybrać zgodnie z ich rzeczywistą wartością. Ubezpieczenie na zbyt wysoką kwotę nie ma sensu, ponieważ i tak firma nie wypłaci odszkodowania, które przekracza koszty naprawy. Niedoubezpieczenie jest tak samo szkodliwe, jak w przypadku umowy głównej.

Innymi słowy, im bardziej suma ubezpieczenia odpowiada wartości ubezpieczanych przedmiotów lub nieruchomości, tym bardziej takie ubezpieczenie będzie pomocne i korzystne. Oczywiście, im wyższe będą sumy ubezpieczenia, tym droższa będzie polisa. Przed zawarciem ubezpieczenia warto sprawdzić, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania z www.ubezpieczeniaonline.pl, żeby później nie było zaskoczenia przy zawieraniu ubezpieczenia.

Podsumowując, ubezpieczenie jest tym lepsze, im bardziej odpowiada na realne potrzeby i wymagania ochronne odnośnie do zabezpieczanych przedmiotów.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Dwa uszkodzone pojazdy - to bilans przykrego zdarzenia, jakie starachowiccy policjanci odnotowali we wtorkowe (24 czerwca) popołudnie.  Po godz. 15, w rejonie skrzyżowania ul. Bankowej oraz Pileckiego w Starachowicach zderzyły sìę skoda octavia, a także volkswagen. Na miejscu pracują ratownicy z...

Pokonaj cukrzycę

W czwartek, 27 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Cukrzycą - chorobą późno rozpoznawaną, ponieważ na początku nie daje objawów i nie boli. Tymczasem osób cierpiących na to schorzenie przybywa – szacuje się, że w Polsce jest już...
We wtorek (25 czerwca), przez biegłego z zakresu patomorfologii ma zostać przeprowadzona sekcja szczątek ludzkich zwłok, które odnaleziono w Kamiennej, na terenie Dziurowa. Śledczy zastanawiają się czy, badanie przybliży ich do dotychczasowej wersji tragedii. Fragmenty ludzkich zwłok, o czym informowaliśmy...
Najbliższe trzy miesiące spędzą za kratami członkowie grupy przestępczej, bo z pewnością takiego stwierdzenia możemy użyć, którzy w minioną niedzielę (23 czerwca) dokonali bestialskiego napadu, na jedną z mieszkanek powiatu kieleckiego. Świętokrzyscy stróże prawa sprawdzają, czy bandyci przestępczą działalność...
Radny miejski Mariusz Konarski w imieniu mieszkańców pytał na jakim etapie jest realizacja inwestycji, która została zaplanowana na 2019 r., polegająca na budowie miejsc postojowych w sąsiedztwie Przedszkola Miejskiego nr 7 przy Alei Armii Krajowej w Starachowicach. Jak informuje Ewa...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze