Uwaga na kruchy lód. Policja ostrzega przed utonięciem

flash Gorące tematy Okolice

Świętokrzyscy policjanci przestrzegają przed wchodzeniem na zamarznięte zbiorniki wodne. Ostatnie dni są cieplejsze, co powoduje że lód robi się cieńszy i znacznie bardziej kruchy. Jego pęknięcie stanowi ogromne zagrożenie, którego następstwem może być nawet utonięcie.

Siarczyste mrozy w regionie świętokrzyskim odpuściły, w dzień termometry wskazują wartości dodatnie. Taka sytuacja sprawia, że grubość lodu pokrywającego zbiorniki wodne szybko ulega zmniejszeniu. Jeśli dołożymy do tego nierozsądek, w postaci zabaw na lodzie, spacerowanie po tafli albo wędkowanie – o wypadek nie trudno.

  • Niewiele zabrakło, aby tragedią skończyło się załamanie lodu pod nastolatkiem. Do tej niebezpiecznej sytuacji doszło pod koniec lutego w powiecie jędrzejowskim. Chłopcu z pomocą szybko ruszyli policjanci, ale wypadku można było uniknąć stosując się do zasad bezpieczeństwa – relacjonują funkcjonariusze zespołu prasowego kieleckiej KWP.

Dlaczego lód jest tak niebezpieczny?
– nie jesteśmy w stanie dokładnie stwierdzić jaka jest jego grubość
– pokrywa tworzy się bardzo powoli, nawet kilkanaście dni, natomiast topienie następuje w ciągu już kilkunastu godzin
– pęknięcie może spowodować, że wpadniemy pod zamarzniętą taflę, skąd bardzo trudno jest się wydostać
– woda pod lodem jest zimna, co szybko powoduje wyczerpanie i wychłodzenie organizmu

  • Pamiętajmy: wychodząc na lód na zamarzniętych naturalnych akwenach podejmujemy zawsze to ryzyko, że możemy już nie wrócić – dodają stróże prawa. Czy warto?

fot. KWP Kielce

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.