Nauczycielski strajk podczas ważnych egzaminów państwowych? Jest decyzja o sporze zbiorowym

flash Gorące tematy Starachowice

Nauczyciele i pracownicy oświaty w powiecie starachowickim przyłączają się do akcji protestacyjnej zainicjowanej przez Związek Nauczycielstwa Polskiego – poinformowała w piątek (8 lutego) Mariola Gałka, szefowa starachowickiego oddziału ZNP. Związkowcy domagają się podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych o 1000 zł z wyrównaniem od 1 stycznia dla wszystkich bez wyjątku nauczycieli, wychowawców, innych pracowników pedagogicznych i pracowników niebędących nauczycielami.

Starachowicki oddział ZNP rozpoczął procedury strajkowe by wejść w spór zbiorowy. – Dotychczasowe formy protestu nie przyniosły żadnych zmian, więc po wielu manifestacjach, pikietach i akcjach protestacyjnych zapadła decyzja o strajku generalnym. Pierwszy etap, czyli wysunięcie naszych żądań do pracodawców mamy już za sobą – mówi Mariola Gałka, prezes oddziału ZNP w Starachowicach.

– Otrzymaliśmy większość odpowiedzi, że pracodawcy nie mają możliwości spełnić naszych żądań, więc możemy przystąpić do drugiego etapu, czyli rokowań. Po tym etapie sięgniemy po następne, aż uzyskamy prawną możliwość zmierzającą do akcji strajkowej – dodała.

Kwota, której żądają m.in. nauczyciele pozwoliłaby zrównać ich pensje ze średnim wynagrodzeniem w Polsce. – Pozostali pracownicy niepedagogiczni też skorzystaliby, bo nie zarabiają zbyt wiele, przy tym, że ciężko pracują na swoje życie. Zdajemy sobie sprawę, że odpowiedzi od dyrektorów będą negatywne, bo to nie oni są odpowiedzialni za wynagrodzenia. Musimy jednak spełnić warunki formalne zapisane w ustawie o sporach zbiorowych, w przeciwnym razie ewentualny protest byłby bezprawny – stwierdziła M. Gałka.

– Mam nadzieję, że tym razem wszyscy pracownicy oświaty zawalczą o swoje godne życie. Rosną minimalne płace, rosną płace u prywatnych przedsiębiorców, a nasze stoją w miejscu. Każdy chce godnie żyć i każdy ma prawo o to walczyć. My walczymy teraz. Apeluję do wszystkich pracowników szkół i placówek oświatowych, bez względu na poglądy czy przynależność związkową o to by się zjednoczyli i wspólnie zawalczyli o swoje. Zawsze leży nam na sercu dobro naszych uczniów, jednak my też mamy własne rodziny, dzieci i chcemy godnie zarabiać, by godnie żyć – dodaje prezes.

Decyzja dotycząca tego, kiedy zacznie się ewentualny strajk i jaką formę przyjmie, jeszcze nie zapadła. – Niewykluczone, że strajk odbędzie się podczas ważnych egzaminów państwowych – zapowiedzieli związkowcy.

2 odpowiedzi na “Nauczycielski strajk podczas ważnych egzaminów państwowych? Jest decyzja o sporze zbiorowym

  1. Popieram. Pomimo, że nie jestem związany ze środowiskiem nauczycieli uważam, iż nauczyciele to elita intelektualna, która kształci nasze dzieci i naszą przyszłość. Zawód ten winien być atrakcyjny i konkurencyjny by zdobywali go najlepsi. A nic nie uczyni go ani atrakcyjnym ani konkurencyjnym jeśli nie wysokie zarobki. Z tego powodu nauczyciele powinni zarabiać godnie i zdecydowanie więcej niż sfera pracowników o niższym wykształceniu.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.