Poszukiwacze skarbów znajdują skarby!

Nietypowe znalezisko zdobyli członkowie Stowarzyszenia Grupa Ochrony Zabytków FORT ze Starachowic. Pasjonaci historii, w lasach powiatu starachowickiego wykopali grot włóczni rzymskiej, który prawdopodobnie pochodzi sprzed 2000 lat. Jakie skarby kryje jeszcze nasza ziemia?

Zabawa dla dużych chłopców – można by rzecz. Tymczasem dla członków Stowarzyszenia Grupa Ochrony Zabytków FORT poważna sprawa, do której podchodzą profesjonalnie, z pełnym zaangażowaniem i należnym szacunkiem do lat minionych. To właśnie historia i zamiłowanie do niej zainspirowało ich do poszukiwania skarbów ukrytych w ziemi.

– Pasja do historii to jedno, ale również detektorystyka sprawiły, że wspólnie postanowiliśmy zalegalizować naszą działalność i na szeroką skalę prowadzić poszukiwania tego, co skrywa nasza ziemia – mówi Krzysztof Komisarczyk z Zarządu Stowarzyszenia FORT.

– Mamy stosowane pozwolenia, odpowiedni sprzęt, który gromadzimy na miarę swoich możliwości i chęci, których nie brakuje. Każdy z nas ma swojego konika, jeśli chodzi o okresy historyczne: to zarówno czasy wczesnego średniowiecza, ale również okres I czy II wojny światowej.

Na poszukiwania poświęcają każdą wolną chwilę od pracy zawodowej. Przeczesują lasy w Nadleśnictwie Starachowice i Ostrowiec Św. Ich duchowym przewodnikiem po lasach jest Piotr Dygas z Nadleśnictwa Starachowice, który w razie potrzeb zawsze służy wsparciem. Mają już w swoich zbiorach rozmaite monety z różnych okresów, jak np. boratynki z czasów Kazimierza Wielkiego, czy guziki od żołnierskich mundurów, medaliki. Wszystko skrupulatnie opisane z podaniem dokładnej daty odnalezienia i lokalizacji znaleziska. Ostatni „nabytek”, który totalnie rozpalił apetyty do kolejnych poszukiwań stanowi grot włóczni rzymskiej, pochodzący prawdopodobnie sprzed 2000 lat.

– Kompletnie tego nie planowaliśmy. Szliśmy tropem żołnierza września 1939 roku. Chodziliśmy za militariami, kiedy nasz kolega Piotr natrafił na grot – mówi J. Bombiński. – Nasze lasy skrywają mnóstwo skarbów ukrytych w ziemi. To znalezisko jest bez wątpienia naszym numerem jeden. To zabytek archeologiczny, który został przekazany konserwatorowi zabytków.

Mając wewnętrzne przekonanie o dokonaniu czegoś wielkiego, że to co robią ma niewątpliwy wpływ na ocalenie historii od zapomnienia, z myślą o przyszłych pokoleniach, nie zamierzają spoczywać na laurach i już planują kolejne wyprawy.

– Każdy z nas ma jakiś cel: skrzynia ze złotem, garnek ze srebrnymi monetami, karabin z czasów wojny – wylicza K. Komisarczyk. – Na pewno nie robimy tego dla pieniędzy, czy chęci zysku. To coś namacalnego, to dla nas artefakty historyczne, którymi możemy się pochwalić a zarazem dotknąć części historii. To nie jest praca, to pasja, jak np. wędkowanie. Najczęściej wyprawiamy się w las na weekendy. Przez cały tydzień planujemy, gdzie tym razem uderzamy. Staramy się unikać miejsce, gdzie mogą być pochówki.

Wierzą, że odnalezienie grotu otworzy im drzwi do kolejnych poszukiwań. Że eksponaty, którymi dysponują znajdą kiedyś należyte miejsce i będą cennym nabytkiem dla potomnych.

Do grupy FORT należą: Krzysztof Komisarczyk, Jacek Bombiński, Paweł Molenda, Piotr Krogulec, Mariusz Sieczka, Krzysztof Zaborski i Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego, jako członek honorowy, który wspiera i patronuje wyprawo…

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Fantastyczne święto baniek mydlanych które najbardziej cieszy najmłodszych choć nie tylko, odbyło się w minioną niedzielę, 21 lipca na placu pod Skałkami. Puszczanie baniek udzieliło się wszystkim małym i dużym, pomimo "burzowej" pogody zabawa była udana. Organizator firma Bombini zaoferowała...
Zaledwie 20 minut wystarczyło do tego, by zawodowi ratownicy, a także druhowie z terenu gminy Brody wyjeżdżali do podobnych zgłoszeń dwukrotnie. W niedzielę (21 lipca), w Rudniku, a także miejscowości Krynki paliły się trawy. W obu przypadkach podpalaczy, na...
Starachowickie środowisko piłkarskie w żałobie. W minioną niedzielę (21 lipca), w szpitalu, zmarł Kamil Pastuszka. Przez wiele lat był członkiem kolegium sędziów w Starachowicach. Miał 33 lata. - Odszedłeś zbyt wcześnie – żegnają go koledzy, m.in. za pośrednictwem portalu...
Niezachowanie należytej ostrożności, a co za tym idzie nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu – to dwie, najbardziej prawdopodobne przyczyny zdarzenia drogowego, jakie odnotowali funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. W niedzielne (21 lipca), deszczowe popołudnie na odcinku drogi wojewódzkiej nr 756,...
Tego dnia, z pewnością miło i sympatycznie nie będzie wspominał kierowca, który wybrał się w podróż jednośladem. W minioną sobotę (20 lipca), na skrzyżowaniu ulic: Południowej, Szermentowskiego, a także Świętokrzyskiej w Bodzentynie, mężczyzna uległ wpadkowi. Okoliczności zdarzenia wyjaśniali świętokrzyscy...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze